Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milion dolarů má už 12 tisíc Čechů

  16:30aktualizováno  16:30
Počet dolarových milionářů v Česku rychle stoupá. Jen za uplynulý rok jich přibylo podle průzkumu společnosti Capgemini kolem sedmi set a v současnosti jich v tuzemsku žije 11 800. Tempo, s jakým se jejich řady rozšiřují, předčí i celoevropský průměr.

Čeští boháči ale tvoří jen zlomek světového počtu. Na celé planetě totiž vlastní alespoň milion dolarů finančního majetku (bez započtení hodnoty rezidence) celkem 8,3 milionu lidí. Jejich celkový majetek překračuje 30,8 bilionu dolarů.

Takovou sumu by česká ekonomika produkovala - měřeno loňským HDP a současným kurzem - asi 273 let. Suma majetku nejbohatších lidí světa se loni navíc výrazně zvýšila, meziročně o osm procent.

Podle Jamese Gormana, viceprezidenta společnosti Merrill Lynch, loni nastal nejvýraznější nárůst hodnoty majetku boháčů za poslední tři roky. Podílel se na tom hlavně ekonomický růst a také růst kapitálových trhů.

„Z regionálního pohledu byla míra růstu počtu bohatých osob nejvyšší v Singapuru, Hongkongu, Austrálii a Indii. Bohatí lidé v Jižní Africe a na Středním východě těžili z růstu cen komodit a ropy,“ sdělil Gorman.

„V Evropě byl růst obecně pomalejší, jen dvě země se mohly srovnávat se zbytkem světa - a to Spojené království a Španělsko,“ doplnil.

Pro následujících pět let se očekává, že bohatství milionářů na celém světě poroste o 6,5 procenta a v roce 2009 dosáhne 42,2 bilionu dolarů.

JAK SE MĚŘÍ BOHATSTVÍ

Studie World Wealth Report nezná jména konkrétních bohatých lidí. Do jejich bohatství zahrnuje pouze investiční majetek, nezapočítává tak nemovitosti, ve kterých tito lidé bydlí.

K počtu dolarových milionářů studie dospěla sledováním dostupných informací od statistických úřadů, bank, z kapitálových trhů a vývoje jednotlivých ekonomik. Celkem sledovala 68 států, které tvoří asi 98 procent světového bohatství.

Autor:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz