Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miliony Američanů trpí nemocí z nakupovaní

  10:13aktualizováno  10:13
Přes deset milionů Američanů trpí zvláštní chorobou. Mají nutkavý sklon k nakupování, který sebou ale přináší kromě výčitek a pocitů viny také finanční krachy jednotlivců i celých rodin. Jednou z postižených je i Lucille Schenková, píše list The Washington Post.
Touha nakupovat může být nebezpečná.

Touha nakupovat může být nebezpečná. | foto: Profimedia.cz

Lucille Schenková si před rokem nakoupila klenoty za 20 tisíc dolarů. Zadlužila se a život se jí změnil v peklo. Nakupovala, i když věděla, že něco není v pořádku. Na televizní program specializovaný na šperky se dívala čtyři hodiny denně.

Moderátoři zmíněného pořadu, který zboží nabízí, byli Schenkové blízcí jako členové vlastní rodiny. Nakupovala většinou v noci, zásilky někdy vracela, protože věděla, že nemá na zaplacení. Jenomže pak totéž zboží znovu spatřila na obrazovce a koupila je podruhé.

Mnoho podobně postižených lidí musí vyhledat odbornou pomoc, protože ruinují celé své rodiny. Svaz amerických psychiatrů dokonce začal zvažovat, zda nemá nutkavé nakupování zařadit na seznam psychických poruch.

I dvaašedesátnice Lucille skončila u psychiatra a dozvěděla se, že než si něco objedná, má zkusit s vybraným náhrdelníkem jakoby pohovořit, aby získala odstup a nadhled.

Podle studie zveřejněné tento měsíc v odborném časopise American Journal of Psychiatry, se lidé jako Lucille při nákupech přestávají kontrolovat, kupují věci, na které nemají a které nepotřebují. Nápadně se to podobá chování alkoholiků nebo patologických hráčů.

Odpůrci nápadu zařadit nutkavé skupování zboží mezi psychiatrické poruchy poukazují na to, že ačkoli postižený nemá situaci pod kontrolou, nelze pominout sociální faktory, které rozvoj takového chování podporují.

Mezi ně patří hlavně vtíravá reklama, nabídky rychlých úvěrů, zjednodušení nákupů prostřednictvím internetu, televizní komerční kanály, které vysílají nepřetržitě i snadno dostupné zboží v obřích nákupních střediscích.

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Spoření nevynáší, nepomohlo ani trojí zvýšení hlavních sazeb ČNB

Ilustrační snímek

Zatímco u hypoték reagují banky na vyšší úroky v ekonomice prakticky okamžitě, u vkladů se jim zhodnocení vylepšovat...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Ajťačky v Česku žalostně chybí. Poptávka po nich přitom roste

Bezstarostné posílání dat

Firmy zoufale hledají ICT odborníky. Nejsou. Není divu, počet míst v informačních a komunikačních technologiích se za...

Najdete na iDNES.cz