Služba Akcenta CZ provedla v roce 2015 finanční operace ve výši téměř 80 miliard korun

Služba Akcenta CZ provedla v roce 2015 finanční operace ve výši téměř 80 miliard korun | foto: Profimedia.cz

Miliardy tečou mimo banky. Firmy posílají peníze přes transferové služby

  • 8
Firmy posílají v rámci svých struktur miliardy korun mimo poplatkový systém bank. Mnoho z těch působících v regionu střední Evropy totiž poznalo kouzlo transferových služeb, které pro své klienty zvýhodňují převody peněz do zemí jejich působnosti. Například česká společnost Akcenta tak loni převedla téměř osmdesát miliard.

„Řada našich služeb je zcela zdarma - například směna deviz, vedení interních platebních podúčtů v jednotlivých měnách, uzavření forwardových obchodů, v řadě případů také realizace zahraničních plateb, internetová platforma pro obchodování OLB, informační servis a další,” říká pro iDNES.cz mluvčí společnosti Akcenta CZ Jan Vlček.

Převody peněz zažívají revoluci. Dvojice Estonců se je naučila obcházet

Jak Vlček pokračuje, firma těží z působnosti v zemích jako je Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. „I díky tomu například dokážeme realizovat platby v polských zlotých na polské účty zcela zdarma, to samé platby v eurech na Slovensko,” uvádí mluvčí Akcenty. Dodává však, že hodně převodů směřuje také do USA a Německa.

Poplatky mohou obejít i fyzické osoby

Výhodnost podobných služeb, jako nabízí Akcenta, spočívá kromě realizace zahraničních plateb také v směně deviz a nástrojích sloužících k eliminaci kurzového rizika.

Převody peněz jsou dle představitelů transferových služeb prostřednictvím mimobankovních systémů rychlejší. Z ekvivalentních služeb je známá také Valuto. Podobný mechanismus ovšem hlavně fyzickým osobám nabízí také služby Skrill, Transferwise nebo CurrencyFair.

Další českou firmou, která levné transfery provozuje je EasyChange. „Naše služba umožňuje smluvnímu klientovi efektivní zasílání eur, dolarů a liber na jakékoliv účty a také konverzi z těchto měn do korun za kurzy výrazně výhodnější než v bankách. Služba je rychlá, dostupná v režimu 24/7 a klient zadává transakce ve webovém rozhraní bez nutnosti komunikace s makléřem,” uvádí spolumajitel EasyChange Miroslav Kaufmann.

Společnost působí aktuálně v Česku, na Slovensku a expandovala také do Velké Británie. Loni transferovala zhruba miliardu korun a polovinu jejich klientů tvoří podnikatelé. „Druhá naše služba europlatba pak umožňuje pouze zasílání eur do zemí EHP a to i v minimálních částkách a bez jakýchkoliv poplatků nebo smluvní administrace pro klienty, což je zajímavé pro internetové nákupy, platby dovolených a podobně,” říká Kaufmann.

Podobné služby nabízí také firma Valuto s polskými majiteli. Slibuje směňování peněz až o osm procent levněji než v bankách. „Valuto vám otevírá přístup k největší burze měn na světě, nezávislé na bankovním sektoru. Nabízí příležitost směny za kurzy levnější až o osm procent než v bankách a směnárnách,” uvádí společnost na svém webu.

Čmeláci, slimáci, jachty

Služba Akcenta CZ provedla v roce 2015 finanční operace ve výši téměř 80 miliard korun. Jména klientů společnost chrání. Celkově tvoří firemní klientela 85 procent veškerých zákazníků s průměrnou hodnotou jednoho převodu ve výši 15 tisíc eur.

„Našimi klienty jsou především malé a středně velké firmy orientované na import a export. Nelze ani vypíchnout nějaký segment, který by byl zastoupen výrazněji než jiný, průřezově jsou zastoupena všechna odvětví. Možná pro zajímavost, a jako perličku, jeden náš polský klient dováží ve velkém čmeláky, jiný vyváží slimáky a další jachty,” popisuje klienty firmy Jan Vlček.

Výhodnost podobných transferových služeb spočívá kromě realizace zahraničních plateb také ve směně deviz a v nástrojích sloužících k eliminaci kurzového rizika. Převody peněz jsou dle představitelů transferových služeb prostřednictvím mimobankovních systémů rychlejší.