Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minerálka Poděbradka se stáčí už sto let

  9:34aktualizováno  9:34
Minerální voda Poděbradka slaví v těchto dnech sté výročí svého objevení. Pramen s vodou učinil z Poděbrad vyhledávanou lázeňskou lokalitu. Na začátku 90. let začala firma Poděbradka z původní minerálky vyrábět ochucený nápoj, kterému dnes patří třetina trhu.

Za nápoj, známý do minulého desetiletí jen ve středních Čechách, loni lidé utratili přes miliardu korun. Při vyslovení jména značky 40 procent lidí ví, o co jde, a při hlubším připomenutí dokonce dvojnásobek.

První zmínky o vodě v Poděbradech se datují do roku 1905. Objev pramene a pozitivní odborné posudky daly podnět knížeti Filipu Hohenlohe z Schillingsfürstu k založení lázní.

Na počátku roku 1911 byla zahájena na místní kolonádě stavba první průmyslové plnírny minerální vody se značkou Poděbradka. Voda byla tehdy plněna do 1,5litrových skleněných lahví.

Z dobových materiálů je patrné, jaké oblibě se Poděbrady i tamní voda, jíž se přezdívalo 'pivo abstinentů', těšila. "Poděbradka vykonala mi znamenité služby při mých obtížích žaludečních a nemohu ji nyní vůbec postrádat," napsala Berta Šroubková z Prahy, jejíž dopis je součástí bohatého archivu lázní.

Po roce 1989 se Češi do té doby pijící zásadně z kohoutků masově vrhli na nákupy balených minerálek. "Vznikl tu jakýsi názor, že minerálka je zdraví příznivá a je to více než voda," uvedl obchodní ředitel firmy Jaroslav Barvíř.

V roce 1993 byla Poděbradka privatizována a o rok později přesunula svoji výrobu do nové továrny ve Velkém Zboží nedaleko Poděbrad.

Neuplynulo mnoho času a Poděbradka začala dohánět další značky na trhu. Zatímco v roce 1996 činila produkce 179 tisíc hektolitrů a tržby 112 milionů korun, v roce 2004 už podnik vyrobil 1,86 milionu litrů a tržby o 32 milionů překročily hranici jedné miliardy korun.

Technologie výroby minerálky Poděbradka má svá specifika. Společnost čerpá vodu až ze stodvacetimetrových vrtů, které se nacházejí v okolí deseti kilometrů. Po odželeznění vstupuje voda do stáčecích linek. Firma vaří podle svých receptur svůj originální sirup, který se posléze mísí s minerální vodou.

Výroba se řídí přísnými standardy a předpisy. Podle Barvíře jsou mnohdy tvrdší než v Evropě. "Myslím si, že Česká republika je papěžštější než papež," uvedl.

Poděbradka s výjimkou Slovenska své výrobky nevyváží a ani takové ambice nemá. Dnes lidé najdou vodu Poděbradka všude. V obchodech, ale i v původní podobě na lázeňské kolonádě.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz