Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstva musela škrtat, přesto rozdají štědré vánoční odměny

  9:18aktualizováno  10:22
I přes vládní škrty budou ministerstva svým zaměstnancům vyplácet vánoční milionové bonusy. Peníze se jim podařilo ušetřit na mzdových nákladech během roku. Některá ministerstva však výši odměn nechtějí říct.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ministři, kteří celý rok šetřili na platech podřízených, se před Vánocemi rozhodli utrácet a přilepšit zaměstnancům odměnami.

Například ministerstvo obrany letos ušetřilo především na neproplácení přesčasů a neobsazování postů pro vojáky z povolání. O Vánocích tak může šéf resortu Alexandr Vondra (ODS) mezi svých 32 tisíc zaměstnanců přerozdělit 210 milionů korun – v průměru tedy 6 500 korun na jednoho. Bonusy ale nedostanou všichni. Odměny budou udělovány individuálně podle zásluh – vedoucí pracovníci dostanou kolem 50 tisíc, ostatní zaměstnanci částku kolem 10 až 12 tisíc.

Na svých zhruba 24 tisíc podřízených myslel také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který jim dá 15 našetřených milionů. "Je to samozřejmě v rámci mzdových prostředků, které jsme ušetřili během celého roku. Objem mzdových prostředků nebude překročen o jednu jedinou korunu," řekl Kalousek.

Ministerstvo financí se podle něj snaží mít větší část pohyblivé složky platu, aby mohlo zaměstnance motivovat odměnou. Také na financích si osm ředitelů finančních ředitelství odnese zhruba 50 tisíc korun, další desítky pracovníků na územních pracovištích dostanou mimořádnou odměnu v řádu několika desítek tisíc korun. Ministerstvo ušetřilo letos mimo jiné i na propuštění 900 zaměstnanců.

Patnáct milionů mezi 1 680 zaměstnanců rozdělí také Ivan Fuksa (ODS) z ministerstva zemědělství. Tři miliony dostanou na ministerstvu kultury, mezi třemi až čtyřmi na ministerstvu životního prostředí.

Odměny bude v prosinci a v lednu 2011 vyplácet také úřad ministra vnitra Radka Johna (VV). Dostanou je zaměstnanci za splnění mimořádných úkolů, ti, kteří odvádějí práci za chybějící kolegy nebo za ty, kteří ukončili pracovní poměr.

"Výše závisí na nevyčerpaných a uspořených finančních prostředcích na platy," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Konkrétní částku, která na odměny na vnitru padne, nebyl schopen do uzávěrky vydání vyčíslit. Přesná čísla zatím neznají ani další úřady. Upozorňují však, že vánoční odměny v žádném případě nebudou vypláceny plošně.

"Výjimkou by mohla být situace, kdy některý z vedoucích pracovníků přistoupil k výraznější redukci mezd a mohl určitou část takto uspořených prostředků přesunout do odměn. Jednalo se však o částky v řádech jednotek tisíc korun," nastínila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Jedině na ministerstvu školství přímo potvrdili, že žádné odměny letos vyplácet nebudou.

Tajemná ministerstva

Některá ministerstva informace o odměnách tají. Z tiskových odborů ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti a průmyslu a obchodu na otázky MF DNES neodpověděli, ačkoliv jejich zaslání přislíbili. Ministerstvo dopravy údaje o odměnách zveřejnit rovnou odmítá.

"Ministerstvo dopravy konkrétní výši osobních odměn nikdy nesdělovalo, nebude je komentovat tedy ani v tomto případě," uvedla Květa Kočová z tiskového oddělení ministerstva dopravy s tím, že na odměny šlo letos výrazně méně peněz než v minulých letech. Pokud by ministři peníze neutratili, převedly by se jim do roku 2011. Hůř by se jim však obhajovaly mzdové požadavky na rok 2012.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Najdete na iDNES.cz