Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstva musela škrtat, přesto rozdají štědré vánoční odměny

  9:18aktualizováno  10:22
I přes vládní škrty budou ministerstva svým zaměstnancům vyplácet vánoční milionové bonusy. Peníze se jim podařilo ušetřit na mzdových nákladech během roku. Některá ministerstva však výši odměn nechtějí říct.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministři, kteří celý rok šetřili na platech podřízených, se před Vánocemi rozhodli utrácet a přilepšit zaměstnancům odměnami.

Například ministerstvo obrany letos ušetřilo především na neproplácení přesčasů a neobsazování postů pro vojáky z povolání. O Vánocích tak může šéf resortu Alexandr Vondra (ODS) mezi svých 32 tisíc zaměstnanců přerozdělit 210 milionů korun – v průměru tedy 6 500 korun na jednoho. Bonusy ale nedostanou všichni. Odměny budou udělovány individuálně podle zásluh – vedoucí pracovníci dostanou kolem 50 tisíc, ostatní zaměstnanci částku kolem 10 až 12 tisíc.

Na svých zhruba 24 tisíc podřízených myslel také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který jim dá 15 našetřených milionů. "Je to samozřejmě v rámci mzdových prostředků, které jsme ušetřili během celého roku. Objem mzdových prostředků nebude překročen o jednu jedinou korunu," řekl Kalousek.

Ministerstvo financí se podle něj snaží mít větší část pohyblivé složky platu, aby mohlo zaměstnance motivovat odměnou. Také na financích si osm ředitelů finančních ředitelství odnese zhruba 50 tisíc korun, další desítky pracovníků na územních pracovištích dostanou mimořádnou odměnu v řádu několika desítek tisíc korun. Ministerstvo ušetřilo letos mimo jiné i na propuštění 900 zaměstnanců.

Patnáct milionů mezi 1 680 zaměstnanců rozdělí také Ivan Fuksa (ODS) z ministerstva zemědělství. Tři miliony dostanou na ministerstvu kultury, mezi třemi až čtyřmi na ministerstvu životního prostředí.

Odměny bude v prosinci a v lednu 2011 vyplácet také úřad ministra vnitra Radka Johna (VV). Dostanou je zaměstnanci za splnění mimořádných úkolů, ti, kteří odvádějí práci za chybějící kolegy nebo za ty, kteří ukončili pracovní poměr.

"Výše závisí na nevyčerpaných a uspořených finančních prostředcích na platy," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Konkrétní částku, která na odměny na vnitru padne, nebyl schopen do uzávěrky vydání vyčíslit. Přesná čísla zatím neznají ani další úřady. Upozorňují však, že vánoční odměny v žádném případě nebudou vypláceny plošně.

"Výjimkou by mohla být situace, kdy některý z vedoucích pracovníků přistoupil k výraznější redukci mezd a mohl určitou část takto uspořených prostředků přesunout do odměn. Jednalo se však o částky v řádech jednotek tisíc korun," nastínila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Jedině na ministerstvu školství přímo potvrdili, že žádné odměny letos vyplácet nebudou.

Tajemná ministerstva

Některá ministerstva informace o odměnách tají. Z tiskových odborů ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti a průmyslu a obchodu na otázky MF DNES neodpověděli, ačkoliv jejich zaslání přislíbili. Ministerstvo dopravy údaje o odměnách zveřejnit rovnou odmítá.

"Ministerstvo dopravy konkrétní výši osobních odměn nikdy nesdělovalo, nebude je komentovat tedy ani v tomto případě," uvedla Květa Kočová z tiskového oddělení ministerstva dopravy s tím, že na odměny šlo letos výrazně méně peněz než v minulých letech. Pokud by ministři peníze neutratili, převedly by se jim do roku 2011. Hůř by se jim však obhajovaly mzdové požadavky na rok 2012.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Najdete na iDNES.cz