Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo chce zpřísnit podmínky pro loterie

  10:59aktualizováno  10:59
Sázkové a loterijní firmy budou mít zřejmě od příštího roku těžší život. Ministerstvo financí připravuje pro hazardní hry přísnější podmínky. Pro podnikání bude potřeba více peněz, k licencím se bude vyjadřovat i ministerstvo vnitra.

Provozovatelé budou muset zveřejňovat vlastníky a podrobnosti o odvodech peněz na veřejně prospěšné účely. Zveřejněný návrh loterijního zákona počítá i s tím, že by o kasinech rozhodovaly i obce.

V připomínkovém řízení se sešlo 80 ohlasů, například od krajů a obcí, profesních sdružení i provozovatelů. Převážná část účastníků podle ministerstva změny vítala.

Kritické podněty ze stran provozovatelů automatů šly proti záměru více otevřít celé odvětví a učinit je bezpečnějším.

"Hlavním bodem nesouhlasu bylo zvýšení základního kapitálu a herních jistot, což ale považujeme za velmi důležitý příspěvek ke zprůhlednění celého sektoru," uvedl náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Ministerstvo odeslalo předlohu do vlády, kolem poloviny roku by o novele mohli hlasovat i ministři. Podle Prouzy se s platností počítá od počátku příštího roku.

Loterijním firmám by měl základní kapitál stoupnout o polovinu na 150 milionů korun, pro kurzové sázení bude třeba 60 milionů místo deseti milionů korun. Kasina budou jen místa se živou hrou a kapitálem nejméně 60 milionů korun, což je dvojnásobek současného stavu.

Provozovatelé výherních automatů budou muset být jen akciové společnosti s minimálním kapitálem 15 milionů korun namísto nynější právní formy společnosti s ručením omezeným. Zvýší se i tzv. jistoty, což jsou peníze na krytí případných rizik uložené na vázaném účtu v bance.

Při žádosti o povolení bude resort financí spolupracovat s ministerstvem vnitra, které prověří žadatele z hlediska bezpečnosti státu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Na doporučení obcí MF upustilo od pevných odvodů z každého hracího přístroje a vrátilo se k současnému stavu, kdy se poplatky určují z výše výher.

V dalších letech se počítá s vypracováním nového loterijního zákona, který by byl přehlednější a reagoval by i na nové technologické vymoženosti, například internetové sázení, které zatím zůstává zakázané. "Věcný záměr zákona bychom rádi připravili v diskusi s odbornou veřejností do konce roku 2006," uzavřel Prouza.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz