Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministerstvo chystá konec trafik, zaměří se na poslance a senátory

  5:29
Ministerstvo financí připravilo návrh, podle kterého by se v orgánech státních firem neměli objevit politici, jež posty dostávají za odměnu nebo v rámci politických handlů. Současní i bývalí poslanci a senátoři by tak do čtyř let od skončení mandátu nemohli sedět v orgánech státních firem.

Ministerstvo financí (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Na místa v dozorčích radách pak bude pořádat každé ministerstvo, pod které státní firma spadá, otevřené výběrové řízení. Konečné slovo si však stále nechá ministr. Do praxe by se nová pravidla mohla promítnout nejdříve po volbách, ve druhé polovině roku 2017.

V dozorčích radách českých státních firem aktuálně sedí čtyři poslanci (všichni za hnutí ANO) a jeden senátor (Petr Šilar z KDU-ČSL). Senátor Karel Kratochvíle z ČSSD dokonce jeden státní podnik řídí, Zemský hřebčinec Písek.

S politickými stranami je ovšem spjato víc lidí - celá čtvrtina těch, kteří si v posledních dvou letech šli sednout do dozorčích rad státních firem. Lze mezi nimi najít bývalé a současné hejtmany, obecní zastupitele, stranické funkcionáře či ve volbách neúspěšné politické kandidáty. Vyplývá to z analýzy Centra nezávislé investigace. Zákaz se však bude týkat jen poslanců a senátorů.

Politik není problém, ale...

Odborníci zabývající se řízením firem však tvrdí, že politici nejsou hlavní problém. „Ve VW za akcionáře sedí předseda vlády Dolního Saska; v koncernu Shell se také někdo vyskytuje. Kdyby byl v pětičlenné dozorčí radě jeden, tak by mi to nevadilo,“ říká Vratislav Kulhánek, bývalý šéf Škody Auto, který pro ministerstvo financí dělal před šesti lety audit dozorčích rad a analýzu odměňování ve státních podnicích.

„Daleko víc než bývalí politici mě rozhořčuje, když dotyčný o práci nebo o firmě nic neví. Měl by mít vzdělání a zkušenosti, měl by tam k něčemu být a aktivně vznášet připomínky a požadavky na zasedání dozorčí rady,“ myslí si Monika Zahálková, ředitelka Institutu členů správních orgánů.

Podobně na věc nahlíží i senátor Libor Michálek, který se snaží prosadit vlastní novelu zákona regulující odměňování ve státních firmách. „Kdyby byl politik skutečně expertem a nebylo by v otevřeném výběrovém řízení lepšího kandidáta, tak bych se nebránil,“ říká.

Angažmá v dozorčích radách může docela vynášet. Podle Kulhánka a Zahálkové to může být od deseti tisíc korun měsíčně po třicet tisíc, ve výjimečných případech velkých podniků i 80 tisíc korun. V případě ČEZ dostává předseda rady 105 tisíc Kč měsíčně, řadoví radní 52 tisíc.

Ve výročních zprávách firmy zpravidla uvádějí pouze souhrnnou odměnu za všechny členy statutárních orgánů, což je zkreslující. Zhruba třetina členů dozorčích rad, náměstci a ředitelé odborů vyslaní ministerstvy, za funkci neberou nic, členství patří k jejich práci.

Stát ovládá celkem 118 firem - většina z nich spadá pod některé ze čtyř ministerstev: financí, průmyslu, zemědělství a dopravy; roční obrat všech firem, kde má stát podíl, je celkem přes 563 miliard korun.

Nečasovi (ne)trafikanti

Kdo firmy řídí a kontroluje, se mění v závislosti na tom, kdo vyhraje volby. Kromě lépe či hůře placených postů státní firmy představují také sféru vlivu při zadávání veřejných zakázek a mohou tak být zdrojem korupce a zneužívání funkcí.

Snaha zprůhlednit jmenování do dozorčích rad vznikla v reakci na údajné „trafiky“ pro tři bývalé poslance - Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře.

Ti v listopadu 2012 složili mandát, aby umožnili přežít tehdejší vládě Petra Nečase a dva měsíce nato stanul Fuksa v představenstvu Českého aeroholdingu, Šnajdr v dozorčí radě Čepro a Tluchoř měl podle spekulací nakročeno do ČEZ. Následovalo trestní stíhání kvůli podezření z politické korupce a soud. Ten ve finále exposlance osvobodil (psali jsme zde).

Dnešní koalice slíbila, že vytvoří závazná pravidla pro nominaci na pozice do státních firem a pro odměňování manažerů. Vznikl kvůli tomu tříčlenný Vládní výbor pro personální nominace, který zasedá zhruba jednou za 14 dní a vede pohovory s kandidáty dodanými ministerstvy.

Za více než dva roky fungování (od dubna 2014) prošlo výborem 195 kandidátů. Celkem 12 jich na posty nedoporučil - důvody neuvedl. Trafikantství ovšem výbor neřeší a za dnešních podmínek by přes něj prošli i pánové Fuksa, Šnajdr a Tluchoř.

„Výbor mnohdy schvaluje osoby spojené s problematickými událostmi ve veřejné správě. Ve většině případů není ze zápisů zřejmé, zda výbor o těchto událostech měl informace a zda byly součástí pohovoru,“ uvádí v analýze Michal Voda, analytik Centra nezávislé investigace a občanského sdružení Naši politici.

Podle Zahálkové je chystaný zákon zbytečný, stačí usnesení vlády. Vadí jí, že záměr zákona neřeší požadavky na odbornost kandidátů. „A není ani zřejmé, jak bude zákon vymahatelný, respektive jak se bude nedodržení trestat,“ dodává.

Kulhánek si myslí, že by personální situaci ve státních firmách prospělo, kdyby každá dozorčí rada měla ve stanovách přesně stanovenou odpovědnost. „Například by schvalovala prodej majetku nad jeden milion korun,“ říká Kulhánek.

Takové rozhodnutí by pak vyžadovalo člověka s příslušnou kvalifikací, který by si mohl stát za svým rozhodnutím - a politické zásluhy z minulosti by nestačily. Vůbec poprvé se dění ve státních firmách dostalo na tapetu v roce 2009 za úřednického ministra financí Eduarda Janoty.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Úspěšný zubař prodává „ražený český dějepis“, mince už vynesly 155 milionů

26. dubna 2024  22:04

V Praze se v pátek vydražila část celoživotní numismatické sbírky Václava Bruny. Vyšla na 6,15...

Čtyři jaderné bloky nestačí, bude třeba budovat další, říká exministr Grégr

26. dubna 2024

Premium Kromě výstavby až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně by už Fialova vláda měla plánovat i...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...