Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo pochybilo. Rodiče mohou přijít o desetitisíce

  10:50aktualizováno  10:50
V novele, která řeší změny ve vyplácení rodičovského příspěvku, je chyba. Přehlíží děti narozené letos v březnu. Jejich rodiče mají posledních několik dní na volbu tříleté rodičovské. Jinak přijdou o 57 tisíc Kč.
Na

Na | foto: Profimedia.cz

Novela zákona týkajícího se rodičovského příspěvku nemyslí na děti, které se narodily letos v březnu. Jejich rodiče mohou doplatit na výrazně zkrácené lhůty pro volbu mezi tříletou a čtyřletou variantou rodičovské.

Pokud nenahlásí, jakou rychlostí chtějí příspěvek pobírat, úředníci je automaticky zařadí do nejpomalejší čtyřleté verze. "Březňáci" kvůli chybě ministerstva nedostanou na volbu ani den a některým rodinám tak hrozí, že přijdou o 57 tisíc korun. Tolik činí rozdíl mezi tříletou a novou čtyřletou variantou příspěvku.

"Musíme přiznat pochybení, nebyl to záměr. Lze to přičíst na vrub rychlosti přípravy. Změny v rodičovské byly jedny z prvních, které se načítaly hned po schválení rozpočtu," říká Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce.

Změny v zákoně

Změny v zákoně o státní sociální podpoře, kam rodičovský příspěvek spadá, krátí dobu, do které si mohou rodiče zvolit tříletou rodičovskou dovolenou z 21 měsíců věku potomka na pouhých devět.

Všem narozeným mezi únorem 2009 a únorem 2010 pak dává na rozhodnutí dva měsíce, děti narozené v dubnu 2010 dostaly jeden měsíc. Na to, že o přechodném období pro "březňáky" zákon nemluví jako první, upozornilo Aktuálně.cz.

Nejde přitom o všechny březnové děti. Do této skupiny nepatří ti, kteří se už museli rozhodnout pro vyšší a rychlejší dvouletý rodičovský příspěvek (to je třeba udělat do 22. týdne dítěte), dále ti, již už si tříletou rodičovskou zvolili, a také ti, co neměli nárok na mateřskou - například studentky a nezaměstnané matky. Posledně jmenované mají čtyřletou rodičovskou povinně.

Počet rodin, kterým se narodily děti v březnu 2010 a ještě se nerozhodly pro jednu z rodičovských variant, odhaduje ministerstvo na 3 300. Podle ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) bude chtít jen 500 z nich zůstat doma tři roky.

Není přitom důvod upsat se na čtyři roky a nechat se připravit o peníze. Rodič může zvolit tříletou verzi a pak zůstat s dítětem doma další rok i bez rodičovské. Sice za sebe musí zaplatit minimální zdravotní pojištění 12 980 Kč, ale díky volbě získá od státu 57 000 korun - rodina tak skončí v plusu 44 040 korun.

Chyby jako na běžícím páse

Ministerstvo práce doporučilo ředitelům úřadů práce, aby obeslali všechny rodiče, kterých se to týká, a upozornili je, že mohou volit jen do konce roku. Úředníci už před měsícem rozeslali tisíce dopisů.

"Už to u nás proběhlo, jednalo se asi o padesát rodičů. Ve středu ještě informaci ve zjednodušené formě zveřejníme na internetu," říká Marcela Ottová z českolipského úřadu práce.

Chyby legislativního odboru, za který odpovídá náměstek Petr Šimerka, exministr práce ve Fischerově úřednické vládě, jsou v posledních letech dost na očích. Naposledy letos na jaře, kdy se snížená mateřská vracela na původní úroveň. Zpětně se rozdíl mezi nižší a vyšší mateřskou doplácel, ale část matek o červnový doplatek přišla.

Průšvih velkých rozměrů se odehrál na začátku roku, kdy Nejvyšší správní soud fakticky rozhodoval o tom, jestli stát bude muset vracet desetitisícům firem sociální pojištění za první polovinu roku 2007. Soud to naštěstí pro stát zamítl.

fakta

Dokdy si vybrat

Rodiče dětí narozených v březnu 2010 si mohou zvolit tříletou rodičovskou do 31. 12. 2010

Rodiče dětí narozených v dubnu 2010 nejpozději do 31. 1. 2011

Rodiče dětí narozených mezi únorem 2009 a únorem 2010 volí nejpozději do 28. 2. 2011

Výše příspěvku 2011 (v Kč)

Tři roky: 235 600

Čtyři roky (s mateř.): 178 600

Rozdíl: 57 000

Autoři:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Najdete na iDNES.cz