Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na ministerstvu práce nevědí, kdo přesně nemá práci

  • 70
Ministerstvo práce a sociálních věcí nemá už rok po ruce potřebná data o lidech, kteří jsou v Česku bez práce. Znemožňuje to vytvářet efektivní politiku zaměstnanosti, která by třeba reagovala na potřeby lidí v jednotlivých regionech. Informační systém, který zavedl exministr Drábek, totiž detailní analýzu neumožňuje.

Kolik absolventů loni v Česku hledalo práci? Kolik lidí nad padesát let? A kolik rodičů s malými dětmi? Statistiky jsou možná nuda, ale ministerstvu práce citelně chybí; bez nich může sotva správně rozhodovat o politice zaměstnanosti.

Může se hodit

Aktuální nabídka volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

Důvodem problému je informační systém, který loni bez výběrového řízení na úřady práce nasadil exministr Jaromír Drábek (TOP 09) spolu se svým tehdejším náměstkem Vladimírem Šiškou. Ten totiž tyto věci sledovat neumí.

Data chybějí už rok

Čtvrtletní statistiky s údaji o struktuře zaměstnanosti vyšly naposledy v prosinci 2011. "Data nebyla průběžně k dispozici proto, že nový informační systém nasazený od ledna 2012 neobsahoval potřebný modul, který byl součástí systému předchozího," vysvětluje mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Co se zhoršilo

- pro podporu rozhodování ministerstvu chybí průběžné statistiky o struktuře lidí bez práce
- úřady práce od února zkrátily úřední hodiny pro veřejnost o osm hodin týdně
- hledat práci měly místo zavalených úředníků agentury
- ministerstvo však kvůli zneužitelnosti zákon předělává
- bezplatnou veřejnou službu, kterou museli vybraní nezaměstnaní vykonávat výměnou za dávky, zrušil Ústavní soud

Čísla by podle ní měla být k dispozici ještě v únoru, dopočítaná zpětně. "Počítalo se s tím, že statistiky budou součástí Manažerského informačního systému, který se postupně cizeluje," dodala na vysvětlenou Filipová.

Ministerstvo s Drábkovou nástupkyní v čele Ludmilou Müllerovou přitom považuje statistiky za důležité. "Podrobnější informace o lidech bez práce pomáhají při volbě vhodných nástrojů na podporu zaměstnanosti a při zaměření financování. Data mají význam jak na národní úrovni, tak ve vztahu k financování z Evropského sociálního fondu," připouští Filipová.

Loni systém pokulhával

Právě podpora zaměstnanosti loni vázla jako nikdy předtím. Rekvalifikace a placené veřejně prospěšné práce byly nedostatkovým zbožím. Z rozpočtu 5,5 miliardy korun, které na ni mělo ministerstvo k dispozici, dokázalo v době rostoucího počtu lidí bez práce více než polovinu ušetřit. Místo toho se v tu dobu zabývalo experimentem bezplatné veřejné služby, kterou loni v listopadu zrušil Ústavní soud, a projektem docházky nezaměstnaných na pošty z evropských peněz, který skončí letos. Lapsus se statistikami je dalším z důvodů, proč úředníci nebyli akceschopní.

"Pokud ministerstvo přerozděluje peníze na rekvalifikace a podporu vzdělávání či na udržení zaměstnanosti, tak by ty statistiky mít mělo," soudí Drahomír Mejzr z firmy Accon, která se zabývá poradenstvím při získávání dotací z evropských fondů.

Po odstranění starého informačního systému, který byl podle Drábka příliš drahý, už nejsou k dispozici ani další měsíční údaje. Do prosince 2011 se orgány státní a veřejné správy či odborná veřejnost mohly na webu http://portal.mpsv.cz/ dovědět, kolik lidí z Břehova na Českobudějovicku hledá práci a kolik volných míst se nabízí v Žeravici na Hodonínsku. To je důležité například pro argumentaci, ve kterém regionu nasadit projekty na podporu zaměstnanosti z evropských peněz. Podle informací MF DNES si tak žadatelé museli vypomáhat starými statistikami z roku 2011.

Kolik se loni nacházelo v jednotlivých obcích nezaměstnaných, tak prakticky nejde zjistit; při migraci dat ze starého systému do nového byl problém s adresami, takže u některých lidí prostě chybí, odkud jsou. Ministerstvo prý však vyjde vstříc alespoň obecním úřadům. "Úřad práce je ze zákona povinen poskytovat součinnost obcím a také to dělá. V případě, že potřebuje konkrétní obec své statistiky, jsme na základě informací z jednotlivých úřadů práce schopni tuto informaci poskytnout," říká Jiří Reichl, mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR.

Ministerstvu podrobné informace o nezaměstnanosti chyběly, když v polovině roku mělo zpracovat pravidelné analýzy zaměstnanosti a nezaměstnanosti. S vypětím všech sil a na koleně je dali analytici ministerstva dohromady; ale s chybami, které musí nyní nahrazovat opravenými údaji.