Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo průmyslu chce prolomit těžební limity

  • 50
Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s prolomením ekologických limitů na těžbu hnědého uhlí a omezování těžby uranu. Podrobnosti nové koncepce zveřejní v úterý.

Informoval o tom deník E15.

Návrhy ministerstva, které zpracovalo koncepci rozvoje tuzemské energetiky do roku 2050, se moc neliší od zprávy nezávislé komise akademika Václava Pačese.

Greenpeace vylezli na Úřad vlády, brojí proti prolomení těžebních limitů

"Zatím není jisté, že kabinet návrh energetické koncepce v této podobě přijme. Premiér Jan Fischer totiž při svém nástupu do funkce uvedl, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude," uvedl list. čtěte Fischer ujistil, že limity měnit nebude.

Ve Strakově akademii však už prý leží dokument, podle něhož má vláda nejdéle půl roku od schválení energetické koncepce státu o limitech definitivně rozhodnout.

Širší limity by pomohly hlavně Czech Coal

Prolomení těžebních limitů tak nahrává především společnosti Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost. "Za limity v lomu ČSA jsou totiž největší zásoby uhlí v tuzemsku. V místech, kde se nesmí těžit tak leží na 750 milionů tun uhlí, když nyní má důl k dispozici čtyřicet milionů tun a těžba by v případě neprolomení limitů mohla skončit již v roce 2020," informuje list.

Za limity by bylo však podle deníku možné těžit až do roku 2065. Tisková mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná nechtěla informace o možném prolomení limitů komentovat.

Nezávislá komise akademika Václava Pačese v minulém roce vládě doporučila rychle připravit dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a zahájit diskuzi právě o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí a obnovení těžby uranu. Kromě toho vyzvala bývalý kabinet ke zvýšení podpory ekologických zdrojů energie.

Bakala může těžit dalších šest let

Miliardář Zdeněk Bakala zároveň v pondělí uspěl se svou žádostí o prodloužení těžby černého uhlí v jednom z největších podniků společnosti OKD, dole ČSA v Karviné. Píše o tom Aktuálně.cz.

Stát souhlasí s tím, aby se v dole, kde byla těžba černého uhlí povolena jen do konce příštího roku, těžilo dál - až do roku 2016. Souhlas s další těžbou uhlí na území zabírajícím dvacet šest kilometrů čtverečních vydalo Ministerstvo životního prostředí.

OKD je součástí Bakalovy společnosti NWR, která v posledních měsících čelila prudkému útlumu poptávky po koksovatelném uhlí jako následku ekonomické krize.