Dotace půjdou i na instalaci solárních panelů. Ilustrační foto.

Dotace půjdou i na instalaci solárních panelů. Ilustrační foto. | foto: EkoWATT

Ministerstvo roztáčí „zelené“ miliardy

  • 198
Stavební firmy i výrobce ekologického vytápění, izolací či solárních panelů čeká injekce 25 miliard od státu v podobě nových zakázek. Program Zelená úsporám, který dnes oficiálně spustí ministerstvo životního prostředí, už ale nyní budí mezi podnikateli nejen velká očekávání, ale i první rozpory.

Program Zelená úsporám má lidem přispívat na zateplování starších domů a budování nových, energeticky úsporných.

"Letos by se mohlo rozdělit šest až deset miliard korun," odhaduje poslanec a člen Rady Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Václav Mencl.

Jde o největší dotační program pro domácnosti, který kdy ministerstvo životního prostředí spustilo. Jeho detaily resort Martina Bursíka tají, MF DNES se však podařilo získat poslední návrh programu. Informace o něm nemají dosud například ani na regionálních pracovištích SFŽP, který bude peníze rozdělovat.

"Každá podobná podpora je pochopitelně vítaná," říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Netají se však ani výhradami. "Ty peníze ale měly jít přes ministerstvo pro místní rozvoj, které má s dotacemi na bydlení dlouholeté zkušenosti," míní Matyáš.

Český ekologický stavební byznys roztočí peníze, které do Česka pošlou hlavně Japonci. S nimi podepsala ČR smlouvu o prodeji emisních povolenek a jedná ještě s dalšími zeměmi.

Peníze z emisních kreditů Česko získalo díky tomu, že snížilo své skleníkové emise k roku 2008 zhruba o čtvrtinu ve srovnání s rokem 1990. Japonsko na osmiprocentní pokles, ke kterému se zavázalo v Kjótském protokolu, nedosáhlo a musí si nakoupit povolenky od jiných zemí.

Profitovat budou hlavně znalci

Vítězi programu jsou zcela jistě už teď autorizovaní inženýři či energetičtí architekti, jejichž razítko bude muset být u každé žádosti. Drahý energetický audit nebude ministerstvo požadovat. Bursíkův resort ve svých materiálech odhaduje, že do projektu by se mohlo zapojit jen u rodinných domů až 84 tisíc žadatelů. Pod každou žádostí přitom bude muset být znalecké razítko.

Stát do rozdělování dotací zapojí i banky. SFŽP už vypsal výběrové řízení na nejméně tři banky, které budou zajišťovat u programu bankovní a administrativní služby. Podle některých zdrojů, které jsou s programem seznámeny, by měli lidé dokonce do banky chodit přímo pro dotace. Hodnotu zakázky odhaduje SFŽP na sto milionů korun.

Další dobré roky díky podpoře čekají výrobce izolací a zateplovací firmy. Ty už několik let živí neutuchající poptávka po zateplování a opravách panelových domů.

"Pro nás je to pozitivní zpráva, bude dál dost zakázek," reagoval předseda Cechu pro zateplování budov Milan Machatka.

Narovnání diskriminace cihlových domů

Na paneláky půjdou peníze dál z programu Panel, nový program ministerstva životního prostředí se jich netýká.

"Je to narovnání diskriminace cihlových domů v minulých letech. Dosud šly dotace jen na panelové domy," tvrdí Milan Malý z firmy KRP Group.

Dotace by mohly rozhýbat i stavby pasivních domů, tedy domů s minimálními tepelnými ztrátami. Ty jsou zatím spíše na okraji zájmu.

Podle Kateřiny Tydláčkové z Centra pasivních domů u nás stojí jen zhruba čtyřicet takových obydlí, ale začíná jejich velký boom. "Lidé se na pasivní domy hodně ptají, dotační program by mohl zájem ještě podpořit," uvedla Tydláčková. 

Není přitom pravda, že by takové domy byly výrazně dražší než klasické. "Podle studií z Německa je oproti klasickým domkům podobná stavba o deset až patnáct procent dražší," dodala.

Ne všechny firmy z oboru se k dotacím dostanou. Úpravy a stavbu domů, na které majitelé budou chtít čerpat státní peníze, budou moci dělat jen firmy s certifikací v oboru úsporných staveb. Podle Mencla je to i kvůli tomu, aby dotace nepřilákaly podniky, které nejsou v oboru odborníky.

Podobnou certifikací musely projít například společnosti, které zateplují paneláky. Důvodem byly časté stížnosti na kvalitu jejich práce.
Také někteří výrobci ekologického vytápění budou mít problém dostat svůj výrobek pod dotace. Některé druhy ekologického vytápění se ani do programu nedostaly.

"Je pravděpodobně vyjmuta možnost získat dotace na teplovodní krby, přestože mají vyšší účinnost a nižší emise než ty nejlepší kotle," míní odborník na vytápění  Petr Měchura, který za tím vidí lobby některých výrobců či prodejců kotlů.

Proto chce podat i na ministerstvo trestní oznámení kvůli neefektivnímu vynakládání státních prostředků.

"Vyhazují desítky milionů korun na audity a administrativu, která jen komplikuje a prodražuje přidělování dotací," dodal.