Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zemědělství udělí O2 na rozloučenou stamilionovou zakázku

  2:05aktualizováno  2:05
Jen pár dnů před koncem mandátu stávající vlády se resort zemědělství chystá přidělit technologické zakázky v hodnotě bezmála 570 milionů korun. A to bez výběrového řízení. Podle informací MF DNES plánuje zítra ministerstvo Petra Gandaloviče přiklepnout dvě zakázky – sjednocení webových portálů ministerstva a systémovou centralizaci úřadu.

Ministerstvo zemědělství udělilo firmě O2 jen pár dní před koncem mandátu vlády půlmiliardovou zakázku. | foto: Profimedia.cz

První z projektů by měl během dvou let stát 370 milionů a druhý 199 milionů korun.

"Typ výběrového řízení byl zvolen plně v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a vnitřními předpisy ministerstva zemědělství, přičemž jednací řízení bez uveřejnění musel zadavatel použít z technických důvodů a z důvodů ochrany výhradních práv na straně dodavatele," uvedl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Takzvané řízení bez uveřejnění umožňuje zákon v případě, že požadovanou službu či produkt je schopen poskytnout jen jediný dodavatel. A podle informací MF DNES, které ministerstvo nepotvrdilo ani nevyvrátilo, to v tomto případě bude Telefónica O2.

Někteří lidé z oboru informačních technologií o průhlednosti zakázek pochybují. Podle nich je velmi sporné například to, že jednací řízení bylo zahájeno až po pádu vlády a oslovený podnik musí nabídku předložit již zítra. Mluvčí resortu potvrdil, že na předložení nabídky měla firma 14 dnů.

"Dva týdny na vypracování nabídky na takto drahou zakázku jsou podle mého názoru velmi málo," říká zástupce konzultantské společnosti, který odmítl zveřejnit své jméno.

Zakázka na poslední chvíli se nelíbí ani hejtmanovi Jihomoravského kraje a stínovému ministrovi zemědělství za ČSSD Michalu Haškovi. "Považuji to za velmi nestandardní přístup. Žádný resort by neměl v době, kdy se mandát vlády počítá na dny, uzavírat jakékoli kontrakty této výše," říká Hašek.

Pokud k zadání zakázky dojde, bude podle svých slov žádat nového ministra o prošetření celé záležitosti.

Pochybnosti firem z IT branže panují i v tom, zda přinejmenším jednu ze zakázek – integraci webových portálů – může skutečně provést jedině Telefónica O2.

"Podle mého názoru by to dokázalo více subjektů. Měli vypsat běžnou veřejnou soutěž. Řízení bez uveřejnění nemohou obhájit ani tím, že by byl projekt neodkladný, protože zrovna integrace webových portálů nespěchá," uvedl představitel významné firmy z oblasti informačních technologií.

Ministerští představitelé však trvají na svém: vše vyhovuje zákonu a má své opodstatnění.

Podobné pochybnosti vyvolaly před několika dny také tři zakázky na ministerstvu pro místní rozvoj, které v neveřejném režimu přidělilo tři projekty společnosti Tesco SW. Celkem za 120 milionů korun.

Firma, kterou ovládá bratr hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka, před osmi lety podle rozhodnutí Nejvyššího kontrolního úřadu i antimonopolního úřadu dodala na ministerstvo pro místní rozvoj software pro sledování toků dotací z EU v rozporu se zákonem. Ani tehdy totiž neproběhlo řádné výběrové řízení.

Systém přesto funguje a dále se rozšiřuje. Právě poslední tři zakázky pro Tesco SW byly trnem v oku softwarové firmě SAP, která proti nim nejdříve podala námitky a po jejich zamítnutí poslala celý případ do Brna k Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten se k případu zatím nevyjádřil.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz