Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvům zbyly z loňska miliardy

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr financí Bohuslav Sobotka se ve středu musí připravit na to, že od svých kolegů uslyší pěkné reptání. Bude po nich totiž chtít úspory. Příští rok musí stát ušetřit proti dnešku ještě 29 miliard korun. Přesný rozpis, kdo a kolik, nese Sobotka ve středu na jednání vlády.

Přispět bude muset každý ministr, a proto už teď jsou slyšet nářky, na co vše nebudou peníze. Přesně tu samou částku přitom loni ministerstva nestihla utratit a převedla si ji do letošního roku. V tak velkém rozsahu to mohla dělat poprvé.

Z toho deset miliard je podle úředníků ministerstva financí k volnému použití. A příští rok je mají ministři ušetřit v rámci plošných škrtů. "Možnost převodu peněz ukázala, že řada kapitol je přefinancovaná," říká jeden z úředníků obeznámených s rozpočtem.

KDE SE MÁ PŘÍŠTÍ ROK UŠETŘIT

Položka Miliardy Kč
Plošné škrty ministerstev

10,4

Změna zákona o odměňování policistů

3,9

Armáda

3,6

Nemocenská

2,0

Dávky sociální péče

2,0

Státní sociální podpora

1,0

Ostatní

6,1

Celkem:

29,0

Pramen: návrh ministerstva financí

Ministerstvo financí si od výsledku slibuje, že bude moci tvrději tlačit na úspory. "Výše rezerv opravňuje požadavek na snížení výdajů jednotlivých resortů o čtyři procenta," říká ministr financí Sobotka.

Sama ministerstva jeho optimismus nesdílejí. "Krácení rozpočtu by bylo velmi citelné pro podnikatelskou sféru, protože by se muselo promítnout do programů, jako je třeba výzkum a vývoj," říká Kateřina Koubová z ministerstva průmyslu.

Podobně mluví i ostatní. Na ministerstvu zdravotnictví by měli méně peněz na programy kolem drog či HIV, na životním prostředí na jeho ochranu, na vnitru by museli některé činnosti zrušit.

Stejné námitky už Sobotka slyšel loni a tehdy se vláda k seškrtání výdajů neodhodlala. Nyní, rok a půl před volbami, to bude mít ještě těžší. Vztáhnout ruku totiž musí i na sociální dávky, jejichž úsporu má předložit ministr práce Zdeněk Škromach. On sám mu ale moc nefandí a chce o tom, zda na životní minimum sahat, ještě debatovat.

S uvedenými úsporami přitom už počítá program na snižování dluhů, který každoročně posílá Česko Bruselu ke schválení. A naopak nepočítá s tím, že o nějaké miliardy může vláda přijít na oznámeném snižování daní. Neplnění programu by přitom oddálilo přijetí eura, u kterého zatím vláda stále počítá s rokem 2010. Ale ekonomové jsou skeptičtější, protože bez reformy penzí a zdravotnictví se dluhy výrazněji snižovat nepodaří.

Rozpočtová rošáda
Miliardové přesuny z loňského rozpočtu do letošního upoutaly pozornost i České národní banky. Ta sleduje, kolik vláda utrácí, a když je to příliš, nutí ji to k vyšším úrokům. Rozhodující je, kdy jsou peníze skutečně utraceny.

Takže 30 miliard z loňska ČNB připočítává k letos schválenému schodku 84 miliard korun. "Deficit 110 miliard by byl v situaci pokračování růstu ekonomiky nežádoucí rozpočtový stimul," říká viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

A navíc by ještě Česko mohlo vypadat hůře v očích Evropské unie, která se na rozpočty dívá stejnou optikou jako ČNB. Zatímco loni byly schodky menší, letos půjdou zase nahoru.

Dvě třetiny z uvedených 30 miliard už jsou přitom fakticky utracené. Jde hlavně o opožděné investice či peníze na programy Evropské unie. Například ministerstvo dopravy vyčerpalo z desetimiliardového balíku na dálnici D47 do Ostravy jen polovinu.

Loni se ještě tolik peněz převádět nesmělo, a všichni proto před koncem roku utráceli, co mohli, aby rozpočty vyčerpali. "To se nakupovala auta, pneumatiky a další věci," vzpomíná náměstek ministra financí Eduard Janota.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Umíráček kampeliček? Záložny se mění v banky, některé krachují

Ilustrační snímek

Kampeličky už nejsou, co bývaly. Nejvyšší úrok na trhu se u nich sice stále ještě najde, ale už není bez rizika. Počet...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz