Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvům zbyly z loňska miliardy

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr financí Bohuslav Sobotka se ve středu musí připravit na to, že od svých kolegů uslyší pěkné reptání. Bude po nich totiž chtít úspory. Příští rok musí stát ušetřit proti dnešku ještě 29 miliard korun. Přesný rozpis, kdo a kolik, nese Sobotka ve středu na jednání vlády.

Přispět bude muset každý ministr, a proto už teď jsou slyšet nářky, na co vše nebudou peníze. Přesně tu samou částku přitom loni ministerstva nestihla utratit a převedla si ji do letošního roku. V tak velkém rozsahu to mohla dělat poprvé.

Z toho deset miliard je podle úředníků ministerstva financí k volnému použití. A příští rok je mají ministři ušetřit v rámci plošných škrtů. "Možnost převodu peněz ukázala, že řada kapitol je přefinancovaná," říká jeden z úředníků obeznámených s rozpočtem.

KDE SE MÁ PŘÍŠTÍ ROK UŠETŘIT

Položka Miliardy Kč
Plošné škrty ministerstev

10,4

Změna zákona o odměňování policistů

3,9

Armáda

3,6

Nemocenská

2,0

Dávky sociální péče

2,0

Státní sociální podpora

1,0

Ostatní

6,1

Celkem:

29,0

Pramen: návrh ministerstva financí

Ministerstvo financí si od výsledku slibuje, že bude moci tvrději tlačit na úspory. "Výše rezerv opravňuje požadavek na snížení výdajů jednotlivých resortů o čtyři procenta," říká ministr financí Sobotka.

Sama ministerstva jeho optimismus nesdílejí. "Krácení rozpočtu by bylo velmi citelné pro podnikatelskou sféru, protože by se muselo promítnout do programů, jako je třeba výzkum a vývoj," říká Kateřina Koubová z ministerstva průmyslu.

Podobně mluví i ostatní. Na ministerstvu zdravotnictví by měli méně peněz na programy kolem drog či HIV, na životním prostředí na jeho ochranu, na vnitru by museli některé činnosti zrušit.

Stejné námitky už Sobotka slyšel loni a tehdy se vláda k seškrtání výdajů neodhodlala. Nyní, rok a půl před volbami, to bude mít ještě těžší. Vztáhnout ruku totiž musí i na sociální dávky, jejichž úsporu má předložit ministr práce Zdeněk Škromach. On sám mu ale moc nefandí a chce o tom, zda na životní minimum sahat, ještě debatovat.

S uvedenými úsporami přitom už počítá program na snižování dluhů, který každoročně posílá Česko Bruselu ke schválení. A naopak nepočítá s tím, že o nějaké miliardy může vláda přijít na oznámeném snižování daní. Neplnění programu by přitom oddálilo přijetí eura, u kterého zatím vláda stále počítá s rokem 2010. Ale ekonomové jsou skeptičtější, protože bez reformy penzí a zdravotnictví se dluhy výrazněji snižovat nepodaří.

Rozpočtová rošáda
Miliardové přesuny z loňského rozpočtu do letošního upoutaly pozornost i České národní banky. Ta sleduje, kolik vláda utrácí, a když je to příliš, nutí ji to k vyšším úrokům. Rozhodující je, kdy jsou peníze skutečně utraceny.

Takže 30 miliard z loňska ČNB připočítává k letos schválenému schodku 84 miliard korun. "Deficit 110 miliard by byl v situaci pokračování růstu ekonomiky nežádoucí rozpočtový stimul," říká viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

A navíc by ještě Česko mohlo vypadat hůře v očích Evropské unie, která se na rozpočty dívá stejnou optikou jako ČNB. Zatímco loni byly schodky menší, letos půjdou zase nahoru.

Dvě třetiny z uvedených 30 miliard už jsou přitom fakticky utracené. Jde hlavně o opožděné investice či peníze na programy Evropské unie. Například ministerstvo dopravy vyčerpalo z desetimiliardového balíku na dálnici D47 do Ostravy jen polovinu.

Loni se ještě tolik peněz převádět nesmělo, a všichni proto před koncem roku utráceli, co mohli, aby rozpočty vyčerpali. "To se nakupovala auta, pneumatiky a další věci," vzpomíná náměstek ministra financí Eduard Janota.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz