Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr financí: Schodek rozpočtu stoupne o desítky miliard

  22:50aktualizováno  22:50
Česká ekonomika zažije v letošním roce pád o 4,3 procenta. V nejnovější prognóze tato čísla vypočítali experti ministerstva financí. Podle ministra Eduarda Janoty to bude znamenat navýšení schodku státního rozpočtu o desítky miliard korun.

Konkrétní návrhy, kde by se ještě dalo ušetřit, chce přinést ministr Janota na vládu v pondělí. | foto: iDNES.cz

Ministerstvo přitom sestavovalo loni rozpočet na základě optimistického předpokladu, který odhadoval růst ekonomiky téměř o pět procent. Postupem času svůj odhad upravovalo, až došlo k nynějšímu pesimistickému číslu.

Ještě v lednu ministerstvo počítalo s růstem hospodářství o 1,4 procenta. "Vypadá to, jako by chtěli udržet optimistickou náladu, která by pomohla zabránit šíření dalších špatných zpráv," hodnotí dřívější odhady prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, za jehož úřadování optimistické prognózy vznikaly, přiznává, že odhady byly z dnešního pohledu chybné. "Bylo to však na začátku krize, nikdo nebyl schopný dohlédnout, jak bude rozsáhlá," říká Kalousek.

Současný ministr financí Janota přiznává: "Budeme se muset chovat ještě úsporněji, než jsme si možná mysleli." Konkrétní návrhy, kde by se ještě dalo ušetřit, chce přinést ministr Janota na vládu v pondělí.

"Nemám z toho obavy a doufám, že se to na zasedání potvrdí," reagoval na možné úspory ministr dopravy Gustáv Slamečka. Jeho úřad je však při škrtání nejsnazší obětí a už jednou mu byl rozpočet výrazně zkrácen.

Stát totiž na rozdíl od investičních výdajů nemůže sáhnout na důchody či sociální dávky. "Jsou dvě možnosti – buď bude mít vláda rozpočet s deficitem 200 miliard korun, nebo bude muset ještě více omezit nemandatorní výdaje, což jsou zejména prostředky na výstavbu silnic," uvedl analytik Patria Finance David Marek.

Ministerstvo: Propad se bude ještě prohlubovat

Analýza ministerstva financí nabízí více než padesátistránkové menu zaplněné převážně špatnými zprávami. Krom jiného ministerstvo sděluje, že propad hospodářství se bude ještě prohlubovat.

"Data, která jsou dosud k dispozici, zatím rozhodně neukazují, že by bylo dosaženo dna hospodářského cyklu. Na druhé straně mohou být náznakem toho, že se k němu česká ekonomika blíží," píše se ve zprávě.

Česko by také v druhé polovině roku měla čekat další vlna propouštění. Nezaměstnanost by ze současných osmi procent měla v posledním čtvrtletí vzrůst na 9,1 procenta, v prvním kvartále příštího roku pak bude kolem desetiprocentní hranice. O práci by tak mohlo přijít dalších více než 100 tisíc lidí.

Částečně se na tomto čísle bude podílet útlum sezonních prací, který nastává každoročně v zimním období. Bez viny však rozhodně nebude ani ekonomická krize. "Řada podniků teprve nyní zjišťuje, do jak velkých problémů se jejich hospodaření dostává. Doplácí především na výrazné zhoršení platební morálky mezi firmami," popisuje situaci Míl.

V ohrožení mají být zejména střední a malé podniky. "Klidně i firmičky o pěti šesti lidech, které se drží za cenu toho, že provoz financují majitelé ze svých vlastních prostředků," doplňuje Míl.

Jediné odvětví, které by mohlo zůstat stranou problémů, je výroba nápojů a potravin. Neznamená to však, že se komplikace firem z těchto oborů nedotknou.

Mezi chmurnými vyhlídkami však lze v dokumentu ministerstva najít i útržky dobrých zpráv. V příštím roce by měla ekonomika růst o 0,3 procenta, v roce 2012 by měl být skok už více než tříprocentní. Růst cen má letos a v příštím roce jen lehce převyšovat jedno procento, mzdy mají stoupat o tři procenta.

"Navíc sestavování rozpočtu podle pesimistického výhledu může vést k tomu, že na rozdíl od letoška může ve výsledku dojít k příjemnému překvapení v podobě menšího schodku," dodává analytik Next Finance Vladimír Pikora.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Kde zrušit pobočky? Firmám radí startup, který vytváří „chytré mapy“

Nový koncept přináší i další zásadní změny v modelech obsluhy. Klienti se pod...

Když se před třemi lety v České spořitelně rozhodli, že je třeba zmenšit kvůli přesunu lidí na internet pobočkovou síť,...

Najdete na iDNES.cz