Ministr financí Eduard Janota

Ministr financí Eduard Janota | foto: David Port, MF DNES

Ministr Janota: Hrozí schodek 230 miliard, dopadneme jako Maďaři

  • 2601
Pokud se nepodaří prosadit změny v zákonech, které vládě navrhne ministerstvo financí, schodek rozpočtu na rok 2010 dosáhne asi sedmi procent HDP, což odpovídá zhruba 230 miliardám. Rádiu Česko to řekl ministr financí Eduard Janota. "Jde o velmi špatné číslo na úrovni ekonomiky Maďarska," dodal.

Podle Janoty je nutné přijmout zásadní legislativní opatření, jejichž pomocí bude možné snížit velmi výrazně výdaje rozpočtu a na druhé straně i zvýšit příjmy. "Bez změn obou stran rozpočtové bilance se ta situace zásadně nedá řešit," vysvětlil.

Ministr hodlá předložit dvě verze rozpočtu na příští rok. "Jedna varianta bude vycházet z reálných předpokladů a možností, a ta se zcela určitě bude pohybovat nad hranicí 200 miliard," naznačil Janota v Rádiu Česko.

"Pokud by změny na příjmové a zejména výdajové straně schválila Poslanecká sněmovna a Senát, deficit rozpočtu by se dal srazit na rozumnou míru, někde okolo pěti procent deficitu veřejných rozpočtů HDP," doplnil druhou variantu.

V polovině prázdnin byl přitom odhad někde okolo 200 miliard, dosavadní plán počítá se schodkem "jen" 166 miliard.

Návrhy počítají i se zvyšováním daní

Ministr navrhuje úspory takřka ve všech oblastech mandatorních výdajů, které tvoří 80 procent státního rozpočtu: "To teď nechci avizovat dopředu. Ale týká se to celé škály mandatorních výdajů," uvedl.

Ministerstvo zvažuje mimo jiné odklad daňového zvýhodnění podniků z 20 na 19 procent a zvýšení stropu pro pojistné na sociální zabezpečení. "Jedna z úvah je zvýšení stropu ze čtyřnásobku na šestinásobek," upřesnil Janota. To by podle něj zajistilo rozpočtu zvýšení příjmu řádově v jednotkách miliard.

V návrhu se podle ministra objevují i možnosti zvýšení daně z nemovitosti či spotřební daně. Janota však přijetí svých návrhů příliš nevěří. Těsně před volbami podle něj roste kreativita a určitý populismus politiků, a proto nebude zájem cokoliv řešit.

"Očekávám, že naprostá většina z nich se k tomu bude stavět velmi, velmi chladně a spíše bude kritizovat, nebo ty věci zlehčovat, ale to je věc politiků. Mojí povinností je reálně popsat stav a informovat vládu," konstatoval ministr v Rádiu Česko.

Na jeho slova jako první zareagoval předseda ČSSD. "Je bohužel smutnou pravdou, že jsme před tímto možným vývojem varovali opakovaně od minulého roku Topolánkovu vládu, která zásadním způsobem zaspala, když dlouhou dobu popírala samu existenci ekonomické krize," nechal se slyšet Jiří Paroubek.

Sociální demokraté podle něj o možných řešeních současné situace s ministrem financí průběžně debatují.