Ministr Nečas: Nechápu hysterii kolem důchodů

  16:17aktualizováno  4. července 17:01
Od 1. července se lidem vyplatí marodit. Za první tři dny nemoci v tomto období dostanou 60 procent vyměřovacího základu. Od ledna opět nic. "V případě nemoci jsme navrhli standardní západoevropské opatření, o kterém tam nikdo nediskutuje," odpovídal čtenářům iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Místopředseda ODS Petr Nečas odpovídá čtenářům iDNES.cz | foto: Lenka NejezchlebováiDNES.cz

To, že nemocní nedostanou od prvního ledna opět žádné peníze, se řadě z nich nelíbí. Ministr Nečas tak dostával mnoho otázek právě tohoto charakteru. Na část z nich však z časových důvodů nestihl odpovědět.

Stát bude od ledna nemocenskou vyplácet až od patnáctého dne nemoci, předchozích deset pracovních dní hradí zaměstnavatel: sedm dní formou náhrady mzdy, první tři dny dostane zaměstnanec neplacené volno.
- čtěte více o změnách nemocenské

. Odpovědi Petra Nečase čtěte zde

Podle Nečase jsou první tři dny bez nároku na náhradu standardní. "Karenční lhůta je zavedena ve dvanácti z patnácti starých členských zemí EU. Přinesla jednoznačné výsledky," uvedl Nečas.

Počet prostonaných dnů klesl o 11 procent
"Počet ukončených pracovních neschopností klesl o 28 procent, počet prostonaných dnů o 11 procent, počet nemocí kratších čtrnácti dnů poklesl na polovinu," vypočítal Nečas.

Podle ministra se karenční lhůta vykompenzuje. "Na základě rozhodnutí Ústavního soudu snížíme v příštím roce odvody na nemocenské pojištění placené zaměstnancem jako kompenzaci za vedení třídenní karenční lhůty," uvedl.

Prioritou je absolutní zdraví horníků
Otázky čtenářů iDNES.cz směřovaly také k důchodové reformě, jejíž první fázi minulý týden schválili ve třetím čtení poslanci. Čeká už jen na podpis Senátu a prezidenta. Měla by začít platit v roce 2010.

Čtenářům se například nelíbilo, že horníci budou odcházet do důchodu v 65 letech. To ale ministr vyvrátil. "Žádný horník do důchodu v 65 letech nepůjde. Neumožní mu to takzvané expoziční doby, které stanovují maximální povolenou dobu pobytu v dole," uvedl.

"Naším cílem je vytvořit systém, kdy horník opouští práci v dole v mladším středním věku, s nepodlomeným zdravím a se schopností se rekvalifikovat na jinou profesi. Nechceme pokračovat v systému, kdy je 20letou či 25letou prací v dole devastováno zdraví horníků. Naší absolutní prioritou je ochrana zdraví horníků," uvedl.

Otázky směřovaly i k penzijnímu pojištění. "Nechápu hysterii, která se vyvinula. Chceme umožnit vyvedení části prostředků důchodového pojištění do fondového systému, ale nesmí to prohloubit deficitní tendence veřejných financí," uvedl na protesty proti penzijní reformě Petr Nečas.

Milion stávkujících je úsměvný
Důchodová reforma tak mezi lidmi vyvolává řadu protestů. Zatím největším byla stávka odborářů, která se uskutečnila 24. června. Co na tuto stávku říká ministr Nečas?

Odbory tvrdí, že stávky se účastnil milion lidí. "Toto číslo, včetně sympatizantů, je jen úsměvné. Mimochodem, odborová centrála zveřejnila tento údaj již v předvečer stávky, to je v pondělí. To o jeho důvěryhodnosti vypovídá vše," uvedl.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Stát chce dostat matky do práce dotací. Investice se prý vyplatí

Ilustrační snímek

Z okrajových dětských skupin by se za dvě miliardy mohla stát náhrada školek pro nejmenší. Ministerstvo práce počítá se...

Útok na modré zóny, sdílená auta chtějí parkovat levněji

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Modré zóny v Praze slouží od února nejen parkujícím rezidentům, ale i sdíleným vozům carsharingových firem. Díky...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Najdete na iDNES.cz