Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Šebesta nechce dát stamiliony Setuze

  11:55aktualizováno  11:55
Ministr zemědělství Jakub Šebesta odmítl na základě zpracovaného auditu nákup dluhopisů firmy Oleofin za 300 milionů korun prostřednictvím státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Zatím to ale neznamená, že státní fond nakonec podporu skutečně zamítne.

Podle Šebesty by stát podle výsledků auditu nákupem dluhopisů firmě udělil takzvanou veřejnou podporu. Ilustrační foto. | foto: ČTK

"Fond má určitou autonomii v rozhodování a v tomto případě ministra poslechnout nemusí a bude záležet na něm," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) totiž není klasický státní fond, ale akciová společnost řídící se obchodním zákoníkem a jeho vlastníkem je stoprocentně ministerstvo zemědělství.

Vyjádření ředitele fondu Martina Karbana se redakci zatím nepodařilo získat, jeho tajemník Vladimír Suchý ale uvedl, že se fond nakonec nejspíš podvolí. Šebesta výsledky auditu dnes dopoledne předal Karbanovi. Fond přitom podporu zadlužené firmě (součástí je bývalá Setuza) přiklepl teprve před měsícem. Exministr Petr Gandalovič ji zdůvodnil pomocí zemědělcům, kteří firmě dodávají řepku olejnou.

"Já nelobuji pro STZ. Prostě jsem řekl, že z hlediska zájmů českých zemědělců, produkujících statisíce tun řepky, je to v současné době tak, že se to buď zpracuje v republice, nebo se to bude muset za podstatně méně výhodné situace vyvézt," řekl před třemi týdny Gandalovič.

Ministrovi chybí záruky

Podle Šebesty by stát podle výsledků auditu nákupem dluhopisů firmě udělil takzvanou veřejnou podporu. V případě klasifikace případu jako veřejné podpory by investiční záměr podléhal notifikaci Evropské komise.

"PGRLF navíc nedostal záruku, že 300 milionů za dluhopisy bude využito investičně, tedy k vytváření dalšího zisku ve prospěch českých dodavatelů řepky. Je málo pravděpodobné, že by se peníze dostaly přímo k zemědělcům. Mám obavu, že spíše by sloužily k uhrazení nároků věřitelů Oleofinu, kteří mají své úvěry splatné v létě 2009," uvedl ministr Šebesta.

Audit podle Vorlíčka přinesl informace o tom, že firma Oleofin, přes kterou je financován celý provoz STZ a na kterou byly v rámci restrukturalizace roku 2008 převedeny všechny obchodní činnosti za společnosti Setuza, má finanční problémy.

"Oleofin hospodařil v roce 2008 se zápornou přidanou hodnotou, kdy tržby jsou nižší než náklady spojené s jejich vytvořením. Hrozí reálné riziko, že ztráta, kterou potvrdil audit, by ale mohla Oleofin dostat do hlubších finančních potíží, které by mohly vést k insolvenci společnosti," uvedl mluvčí ministerstva.

Firma Oleofin je součástí skupiny kolem ústecké Setuzy, kterou dříve ovládal uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. Tato firma zajišťuje nástupnické společnosti Setuzy veškerý obchodní servis. Celé potravinářsko-drogistické uskupení v současné době kontroluje podnikatel Petr Sisák. Tomu patří i ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz