Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Šebesta nechce dát stamiliony Setuze

  11:55aktualizováno  11:55
Ministr zemědělství Jakub Šebesta odmítl na základě zpracovaného auditu nákup dluhopisů firmy Oleofin za 300 milionů korun prostřednictvím státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Zatím to ale neznamená, že státní fond nakonec podporu skutečně zamítne.

Podle Šebesty by stát podle výsledků auditu nákupem dluhopisů firmě udělil takzvanou veřejnou podporu. Ilustrační foto. | foto: ČTK

"Fond má určitou autonomii v rozhodování a v tomto případě ministra poslechnout nemusí a bude záležet na něm," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) totiž není klasický státní fond, ale akciová společnost řídící se obchodním zákoníkem a jeho vlastníkem je stoprocentně ministerstvo zemědělství.

Vyjádření ředitele fondu Martina Karbana se redakci zatím nepodařilo získat, jeho tajemník Vladimír Suchý ale uvedl, že se fond nakonec nejspíš podvolí. Šebesta výsledky auditu dnes dopoledne předal Karbanovi. Fond přitom podporu zadlužené firmě (součástí je bývalá Setuza) přiklepl teprve před měsícem. Exministr Petr Gandalovič ji zdůvodnil pomocí zemědělcům, kteří firmě dodávají řepku olejnou.

"Já nelobuji pro STZ. Prostě jsem řekl, že z hlediska zájmů českých zemědělců, produkujících statisíce tun řepky, je to v současné době tak, že se to buď zpracuje v republice, nebo se to bude muset za podstatně méně výhodné situace vyvézt," řekl před třemi týdny Gandalovič.

Ministrovi chybí záruky

Podle Šebesty by stát podle výsledků auditu nákupem dluhopisů firmě udělil takzvanou veřejnou podporu. V případě klasifikace případu jako veřejné podpory by investiční záměr podléhal notifikaci Evropské komise.

"PGRLF navíc nedostal záruku, že 300 milionů za dluhopisy bude využito investičně, tedy k vytváření dalšího zisku ve prospěch českých dodavatelů řepky. Je málo pravděpodobné, že by se peníze dostaly přímo k zemědělcům. Mám obavu, že spíše by sloužily k uhrazení nároků věřitelů Oleofinu, kteří mají své úvěry splatné v létě 2009," uvedl ministr Šebesta.

Audit podle Vorlíčka přinesl informace o tom, že firma Oleofin, přes kterou je financován celý provoz STZ a na kterou byly v rámci restrukturalizace roku 2008 převedeny všechny obchodní činnosti za společnosti Setuza, má finanční problémy.

"Oleofin hospodařil v roce 2008 se zápornou přidanou hodnotou, kdy tržby jsou nižší než náklady spojené s jejich vytvořením. Hrozí reálné riziko, že ztráta, kterou potvrdil audit, by ale mohla Oleofin dostat do hlubších finančních potíží, které by mohly vést k insolvenci společnosti," uvedl mluvčí ministerstva.

Firma Oleofin je součástí skupiny kolem ústecké Setuzy, kterou dříve ovládal uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. Tato firma zajišťuje nástupnické společnosti Setuzy veškerý obchodní servis. Celé potravinářsko-drogistické uskupení v současné době kontroluje podnikatel Petr Sisák. Tomu patří i ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Najdete na iDNES.cz