Podle Šebesty by stát podle výsledků auditu nákupem dluhopisů firmě udělil takzvanou veřejnou podporu. Ilustrační foto.

Podle Šebesty by stát podle výsledků auditu nákupem dluhopisů firmě udělil takzvanou veřejnou podporu. Ilustrační foto. | foto: ČTK

Ministr Šebesta nechce dát stamiliony Setuze

  • 5
Ministr zemědělství Jakub Šebesta odmítl na základě zpracovaného auditu nákup dluhopisů firmy Oleofin za 300 milionů korun prostřednictvím státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Zatím to ale neznamená, že státní fond nakonec podporu skutečně zamítne.

"Fond má určitou autonomii v rozhodování a v tomto případě ministra poslechnout nemusí a bude záležet na něm," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) totiž není klasický státní fond, ale akciová společnost řídící se obchodním zákoníkem a jeho vlastníkem je stoprocentně ministerstvo zemědělství.

Vyjádření ředitele fondu Martina Karbana se redakci zatím nepodařilo získat, jeho tajemník Vladimír Suchý ale uvedl, že se fond nakonec nejspíš podvolí. Šebesta výsledky auditu dnes dopoledne předal Karbanovi. Fond přitom podporu zadlužené firmě (součástí je bývalá Setuza) přiklepl teprve před měsícem. Exministr Petr Gandalovič ji zdůvodnil pomocí zemědělcům, kteří firmě dodávají řepku olejnou.

"Já nelobuji pro STZ. Prostě jsem řekl, že z hlediska zájmů českých zemědělců, produkujících statisíce tun řepky, je to v současné době tak, že se to buď zpracuje v republice, nebo se to bude muset za podstatně méně výhodné situace vyvézt," řekl před třemi týdny Gandalovič.

Ministrovi chybí záruky

Podle Šebesty by stát podle výsledků auditu nákupem dluhopisů firmě udělil takzvanou veřejnou podporu. V případě klasifikace případu jako veřejné podpory by investiční záměr podléhal notifikaci Evropské komise.

"PGRLF navíc nedostal záruku, že 300 milionů za dluhopisy bude využito investičně, tedy k vytváření dalšího zisku ve prospěch českých dodavatelů řepky. Je málo pravděpodobné, že by se peníze dostaly přímo k zemědělcům. Mám obavu, že spíše by sloužily k uhrazení nároků věřitelů Oleofinu, kteří mají své úvěry splatné v létě 2009," uvedl ministr Šebesta.

Audit podle Vorlíčka přinesl informace o tom, že firma Oleofin, přes kterou je financován celý provoz STZ a na kterou byly v rámci restrukturalizace roku 2008 převedeny všechny obchodní činnosti za společnosti Setuza, má finanční problémy.

"Oleofin hospodařil v roce 2008 se zápornou přidanou hodnotou, kdy tržby jsou nižší než náklady spojené s jejich vytvořením. Hrozí reálné riziko, že ztráta, kterou potvrdil audit, by ale mohla Oleofin dostat do hlubších finančních potíží, které by mohly vést k insolvenci společnosti," uvedl mluvčí ministerstva.

Firma Oleofin je součástí skupiny kolem ústecké Setuzy, kterou dříve ovládal uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. Tato firma zajišťuje nástupnické společnosti Setuzy veškerý obchodní servis. Celé potravinářsko-drogistické uskupení v současné době kontroluje podnikatel Petr Sisák. Tomu patří i ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu.