Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Sobotka chce silou zlomit odpor bank

  1:00aktualizováno  1:00
České banky si nechtějí nechat od státních úředníků mluvit do toho, jak se budou chovat ke klientům, a připravují se na boj před poslanci. Ministr financí Bohuslav Sobotka ve středu odeslal bankéřům seznam toho, co by rád změnil. Když neuspěje, půjde do parlamentu s návrhem zákona.
Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | foto: MF DNES

Řada poslanců je nakloněna tomu, aby se do vztahu mezi bankami a klienty zasáhlo. "Problém se měl řešit už daleko dříve," uvádí poslanec ČSSD a člen parlamentní bankovní komise Jan Mládek.

Šéf této komise Miloslav Vlček již začal sbírat podněty od kolegů. Přístup bank ke klientům je podle něho téma, k němuž se poslanci ochotně hlásí bez ohledu na stranickou příslušnost. "Z toho, co jsem posbíral, vidím, že o tomto tématu půjde diskutovat," říká Vlček.

Sám byl jedním z členů takzvané expertní skupiny, která se během léta scházela na ministerstvu financí a kde banky jménem své asociace měly podle představ politiků nabídnout řešení vlastními silami.

Ministerstvo i někteří poslanci mají dojem, že postavení drobných klientů bank je třeba zlepšit. V poplatcích se podle nich jde špatně orientovat, služby jsou komplikované a obtížně porovnatelné a v některých případech i moc drahé.

Tlak zesílil poté, co velké tři české banky začal letos prošetřovat kartelový úřad. Bankéři šetření zpochybňují jako politicky motivovaný krok bez důkazů, ministerstvo financí ale považuje samotný začátek šetření za důležitý signál.

"Když antimonopolní úřad s něčím takovým začíná, tak předpokládám, že má dostatečné podklady," uvádí náměstek ministra financí Tomáš Prouza, který má diskusi s bankami na starosti a nový seznam požadavků sestavoval.

Jednání v parlamentu je pravděpodobnější poté, co se Prouza nedohodl s bankovní asociací a nezískal příslib dostatečných dobrovolných změn.

Vyjednavač asociace, bývalý člen bankovní rady centrální banky Pavel Štěpánek, přislíbil jménem bank jen tři ne příliš klíčové body:

  •  vytvořit společnosti bankovní databázi poplatků, aby si každý mohl nabídku porovnat
  •  připravit kodex práv klienta, jehož obsah je ale zatím nejasný
  •  podpořit vzdělávací programy a osvětu ohledně financí a bankovních služeb.

"U ostatních bodů je nutné vést jednání se samotnými bankami," uvedl Štěpánek. Postoj podle něho buď nebyl jednotný, anebo se banky bály samy mezi sebou dojednat jednotný postoj, protože účast v expertní komisi odmítli zástupci antimonopolního úřadu.

Ten je na vládě formálně nezávislý a podle Štěpánka by mohla diskuse o poplatcích - byť na půdě ministerstva - být brána jako důkaz v probíhajícím kartelovém řízení. "Konání v dobré víře by se pak mohlo obrátit proti nám," uvedl Štěpánek.

Banky ale některé požadavky ministerstva rovnou odmítají jako nepřípustný zásah do své obchodní politiky. "Není to ministerstvo financí ani žádná spotřebitelská sdružení, ale banky, kdo má od klientů nejlepší zpětnou vazbu a nejlepší představu, co klienti opravdu chtějí a za jakou cenu," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz