Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr ustoupil, zákon o nájmech bude měkčí

  1:00aktualizováno  1:00
Spustit deregulaci nájemného znamená vydat se na tenký led, to ví už i nový ministr pro místní rozvoj. Radko Martínek proto udělal v posledních dnech několik ústupků ve svém plánu na uvolnění nájmů.
Radko Martínek

Radko Martínek z ČSSD. | foto: Michal KlímaMF DNES

"Musíme mít jistých 101 poslanců. Principiálně panuje shoda a zákon napíšeme tak, že se bude moci podle politické dohody upravit ještě na obě strany," tvrdí Martínek. 

Nový zákon měl být původně poměrně tvrdý k neplatičům. Ten, kdo by nezaplatil třikrát nájemné, by si de facto řekl o vyhazov z bytu.

Výpověď by přitom nemusel  posvětit soud, jak je tomu dnes, a majitel by nemusel shánět  náhradní byt.

Vystěhování bude nakonec hrozit jen lidem, kteří nezaplatí pětkrát, tedy téměř polovinu ročního nájmu.

"Nechceme, aby docházelo ke zneužívání situace lidí, kteří se ne vlastní vinou dočasně dostanou do finanční tísně. Byly námitky, že tři měsíce je krátká doba," vysvětlil ministr Martínek.

Vyhnout se vystěhování nicméně nepůjde tím, že nájemník čtyřikrát zůstane dlužen a páté nájemné zaplatí. "Zákon bude rozumět pět měsíců v roce, nikoliv pět měsíců jdoucích za sebou," doplňuje ministra jeho náměstek Ivan Přikryl.

Ministr ustoupil v další kontroverznější novince, za kterou jej sice chválili majitelé domů, ale zdála se příliš přísná pro obhájce práv nájemníků. Zákon měl zastavit přežívání nájemních smluv, které si lidé předávali v rodině, případně na spřízněné osoby. Ministr však vyhověl Sdružení nájemníků ČR.

Dědit dekrety půjde bez omezení z rodičů na děti. Tehdy smlouvy dokonce zůstanou na dobu neurčitou. To vše za podmínky, že potomci držitelů dekretu nemají vlastní bydlení.

Při výměnách bytů s regulovaným nájemným či jejich převodu na nepřímé příbuzné se však automaticky z dekretu stane smlouva na pět let. "Jsme jednoznačně proti spekulacím s dekrety a tomu, aby se legalizoval přechod nájmu na cizí osobu," tvrdí náměstek Přikryl.

Nájmy v milionu regulovaných bytů by se měly dát do pohybu po čtyřech letech v říjnu 2006. V průměru by rostly asi o devět procent ročně, ale záleželo by na lokalitě. V Praze by to bylo například o 17 procent a v některých malých městech by dokonce mohlo i klesat. Řízená deregulace má trvat 6 let a pak už by se nájmy řídily dohodou s majiteli bytů či místně obvyklým nájemným.

Dávky na bydlení
Martínkův plán dával původně obcím pravomoc vyhlásit místně obvyklé nájemné. Pokud by se nájemník s majitelem bytu neshodli, činže by nesměla překročit tuto hranici. To odmítali majitelé domů s tím, že stát bude mluvit i do nájmů, které jsou dnes svobodné, a regulace tak přituhne. Ministr proto couvl a tím, kdo by směl stanovit místně obvyklý nájem v případě sporu, bude jen soud.

Spolu se zákonem o nájemném by vláda na konci června měla posoudit také nové dávky na bydlení. Podporu od státu by získala každá domácnost, které bydlení spolyká 30 procent jejího čistého příjmu.

Sociální případy a důchodci budou mít na dávky nárok dlouhodobě. Lidé, kteří jen třeba ztratí dobře placenou práci a přestanou mít na dražší byt, by dávky dostávali jen rok, dokud si nenajdou levnější bydlení.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz