Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr vnitra chce dát cizincům bonusy za odchod

  8:33aktualizováno  8:33
Ještě před rokem pomáhali zahraniční dělníci českým firmám řešit nedostatek zaměstnanců. Téměř ze dne na den však přišli o práci, živoří a dostávají se do ilegality. Ministr vnitra chce situaci vyřešit tím, že jim dá bonusy za odchod.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Stavební dělník | foto: Profimedia.cz

Ivan Langer navrhne příští týden vládě, aby stát zaplatil dělníkům z nečlenských zemí EU nejen cestu domů, ale ještě jim dal odměnu 500 eur za to, že odjedou.

Podle propočtů ministerstva by vláda za takovou podporu návratu zaplatila zhruba 55 milionů korun. Peníze by měla dodat rozpočtová rezerva.

"Vychází to levněji, než když tu lidé zůstanou a dostanou se do ilegality a pak je budeme muset deportovat," říká mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Státní pomoc se však ještě může prodražit - ministerstvo ve svém návrhu počítá, že by projekt "Pomoc cizincům" využily dva tisíce lidí. Současně přitom uvádí, že jen za první čtvrtletí může o práci přijít až 12 tisíc gastarbeitrů.

Pracovníci ze zahraničí, které do Česka často přivezly personální agentury, byli první, kteří kvůli krizi přišli o práci a skončili na ulici.

Podle analýzy ministerstva mohou cizinci rychle skončit v ilegalitě. "Může dojít ke zhoršení bezpečnostní situace země, její následné řešení by znamenalo značné finanční zatížení," uvedla Malíková.

Ministerstvo chce proto přesvědčit cizince k návratu domů i tím, že jim kromě zaplacení letenky či jízdenky domů přispěje 500 eury.

"Rozhodnutí, zda migrant dobrovolně vycestuje, je čistě jeho osobní rozhodnutí a osobní odpovědnost," dodala Malíková. Ti, kteří navíc programu využijí, by pak měli mít šanci znovu se do Česka vrátit - na rozdíl od "nelegálů", kteří by se nechali chytit či vyhostit.

Řada cizinců se však nebude chtít domů vracet, protože se před odjezdem zadlužila, jeden Vietnamec kvůli tomu dokonce spáchal v prosinci sebevraždu.

Domů? Raději veřejné práce

"Vrátit se domů opravdu nemohou. Když je někdo bude nutit, budou se strašně rychle snažit sehnat v co nejkratším čase co nejvíce peněz," vysvětlil Nguyen Vu Nam ze Svazu vietnamských podnikatelů. Tím podle něj hrozí, že se dostanou do ilegality. Proto navrhuje, aby tu Vietnamci dělali například veřejně prospěšné práce.

Plány na odsun domů se nelíbí ani vietnamskému velvyslanci v Česku. "Nejde poslat Vietnamce pryč. Oni nic špatného neudělali," říká velvyslanec Vuong Thua Phong. Chtěl by, aby Vietnamci v Česku zůstali a vzdělávali se. Podle něj by jejich pobyt v Česku mohla částečně financovat i vietnamská komunita. "Musíme na tom pracovat společně a spojit síly," dodal.

Podle Marcela Wintera z Českovietnamské společnosti je sice návrh ministerstva dobrý, ale neřeší příčinu. "Zaplatit by to měly agentury, které sem dovezly tisíce cizinců bez jakéhokoliv vzdělání. Dlouho jsme na to upozorňovali," říká Winter.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz