Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr vnitra chce dát cizincům bonusy za odchod

  8:33aktualizováno  8:33
Ještě před rokem pomáhali zahraniční dělníci českým firmám řešit nedostatek zaměstnanců. Téměř ze dne na den však přišli o práci, živoří a dostávají se do ilegality. Ministr vnitra chce situaci vyřešit tím, že jim dá bonusy za odchod.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Stavební dělník | foto: Profimedia.cz

Ivan Langer navrhne příští týden vládě, aby stát zaplatil dělníkům z nečlenských zemí EU nejen cestu domů, ale ještě jim dal odměnu 500 eur za to, že odjedou.

Podle propočtů ministerstva by vláda za takovou podporu návratu zaplatila zhruba 55 milionů korun. Peníze by měla dodat rozpočtová rezerva.

"Vychází to levněji, než když tu lidé zůstanou a dostanou se do ilegality a pak je budeme muset deportovat," říká mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Státní pomoc se však ještě může prodražit - ministerstvo ve svém návrhu počítá, že by projekt "Pomoc cizincům" využily dva tisíce lidí. Současně přitom uvádí, že jen za první čtvrtletí může o práci přijít až 12 tisíc gastarbeitrů.

Pracovníci ze zahraničí, které do Česka často přivezly personální agentury, byli první, kteří kvůli krizi přišli o práci a skončili na ulici.

Podle analýzy ministerstva mohou cizinci rychle skončit v ilegalitě. "Může dojít ke zhoršení bezpečnostní situace země, její následné řešení by znamenalo značné finanční zatížení," uvedla Malíková.

Ministerstvo chce proto přesvědčit cizince k návratu domů i tím, že jim kromě zaplacení letenky či jízdenky domů přispěje 500 eury.

"Rozhodnutí, zda migrant dobrovolně vycestuje, je čistě jeho osobní rozhodnutí a osobní odpovědnost," dodala Malíková. Ti, kteří navíc programu využijí, by pak měli mít šanci znovu se do Česka vrátit - na rozdíl od "nelegálů", kteří by se nechali chytit či vyhostit.

Řada cizinců se však nebude chtít domů vracet, protože se před odjezdem zadlužila, jeden Vietnamec kvůli tomu dokonce spáchal v prosinci sebevraždu.

Domů? Raději veřejné práce

"Vrátit se domů opravdu nemohou. Když je někdo bude nutit, budou se strašně rychle snažit sehnat v co nejkratším čase co nejvíce peněz," vysvětlil Nguyen Vu Nam ze Svazu vietnamských podnikatelů. Tím podle něj hrozí, že se dostanou do ilegality. Proto navrhuje, aby tu Vietnamci dělali například veřejně prospěšné práce.

Plány na odsun domů se nelíbí ani vietnamskému velvyslanci v Česku. "Nejde poslat Vietnamce pryč. Oni nic špatného neudělali," říká velvyslanec Vuong Thua Phong. Chtěl by, aby Vietnamci v Česku zůstali a vzdělávali se. Podle něj by jejich pobyt v Česku mohla částečně financovat i vietnamská komunita. "Musíme na tom pracovat společně a spojit síly," dodal.

Podle Marcela Wintera z Českovietnamské společnosti je sice návrh ministerstva dobrý, ale neřeší příčinu. "Zaplatit by to měly agentury, které sem dovezly tisíce cizinců bez jakéhokoliv vzdělání. Dlouho jsme na to upozorňovali," říká Winter.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Najdete na iDNES.cz