Kolem másla vznikla panika, obchodníci toho využívají, tvrdí Jurečka

  • 128
Tržní cena másla v Česku byla v srpnu 35 korun, řetězce je nyní nabízejí za 65 korun i více. „Marže je u obchodníků, nikoli producentů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka ve čtvrtečním Rozstřelu. Dodal, že nečeká, že máslo zlevní dříve než po Vánocích. Kolem másla podle něj vznikla panika a obchodníci situace využívají.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) si dal spotřebitelská témata do vývěsního štítu. Jedna z bitev, kterou svede, je možný spor o tuzemák. Evropská komise bude rozhodovat, zda zařadí na seznam zakázaných látek ethylester kyseliny mravenčí, který dává nezaměnitelné aroma českému rumu. Podle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je totiž rakovinotvorný. 

Výrobci spoléhají, že ministr zemědělství vyjedná v Bruselu výjimku. „Budeme chtít vědět, jestli je ta látka skutečně škodlivá. Až potom budeme jednat o tom, zda-li žádat o výjimku. A budeme s výrobci hovořit i o tom, zda-li látku nelze nahradit nějakou jinou,” řekl Jurečka na úvod čtvrtečního Rozstřelu.

Tématem byla také dvojí kvalita potravin v Česku a v západních zemích EU. Tou se Jurečka zabývá na úrovni V4 a dalších evropských zemí dlouhodobě. Kolegům z Evropské unie předložil výsledky českého srovnávacího testu výrobků, který prokázal, že mnohé produkty koupené v Česku jsou oproti západním šizené.

„Chci, aby produkt, který má stejného výrobce, měl stejné složení u nás i na Západě. Pokud tomu tak není, má to být jasně vidět,“ řekl Jurečka. V prodeji jsou podle něj tisíce položek, těch sporných jsou desítky, byť rychloobrátkové.

Jurečka podotkl, že dvojí kvalita potravin představuje svým způsobem i nekalou hospodářskou soutěž. „Značka si vybuduje na výrobku dobrou značku a jinde ho pod ní prodává ve snížené kvalitě,“ vysvětlil.

Čeští výrobci podle něj nevyrábí dle dvojí receptury a nehrozí tedy, že by se přísnější legislativa v důsledku negativně projevila i v tržbách českých firem. Věcí se zabývá i česká eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Věra Jourová.

Máslo jen tak nezlevní

Titulky dnešních dní nejvíce plní zprávy o drahém másle. „Tržní cena másla v srpnu byla 35 korun. Řetězce je nyní prodávají za 65 korun více. Marže je u obchodníků, nikoli producentů,“ řekl ministr Jurečka a dodal, že na cenotvorbu jeho úřad vliv nemá.

Mléka, ze kterého se máslo vyrábí, je na českém trhu dostatek a jeho produkce naopak roste. „Česko má mléčnou soběstačnost 130 procent a vyvážíme ho například do Itálie. Některé mléčné výrobky naopak dovážíme,“ doplnil.

Na otázku, zda-li se dá očekávat další růst cen mléčných výrobků, ministr zemědělství odpověděl, že nejspíše ano. Situace na trhu se nejspíš uklidní až po Vánocích, na které Češi tradičně nakupují nejvíce potravin.

Jemu svěřený úřad má ale na starosti i jiné věci než spotřebitelskou problematiku. Běžnému voliči zřejmě ne tak blízké, nicméně důležitější je téma sucha. Jen za letošní škody způsobené nedostatkem vody by stát mohl zemědělcům vyplatit přes miliardu korun. Jurečkův resort vypracoval spolu s ministerstvem životního prostředí návrh opatření, jak dopady sucha zmírnit dlouhodobě. Počítá se zadržováním vody v krajině, výstavbou přehrad i šetřením. I na to přišla ve čtvrtečním Rozstřelu řeč.

„Teplota může podle klimatologů dál růst,“ řekl Jurečka. I proto jeho rezort spolupracuje se zemědělci na tom, aby byli schopni efektivně vodu zadržovat.

Řeč přišla i na politická a předvolební témata. Mimo jiné na ztroskotaný projekt koalice křesťanských demokratů a Starostů a nezávislých. „Lidovci se STAN v budoucnu počítají,“ prohlásil Jurečka v Rozstřelu. Případnou koalici si Jurečka nedokáže představit s KSČM ani stranou Tomia Okamury SPD. „Dokud Andrej Babiš nevysvětlí své problémy, za sebe si nedokážu představit, že by byl součástí vlády,“ pronesl ministr zemědělství Marian Jurečka ve čtvrtečním Rozstřelu.

Celý záznam Rozstřelu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou: