Šéf budějovického výstaviště Kutner končí, nahradí jej Severin

  7:31aktualizováno  14:54
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, jehož stoprocentním akcionářem je ministerstvo zemědělství, odvolal v polovině dubna ředitele Výstaviště České Budějovice Leoše Kutnera. Vyplývá to z údajů ve Sbírce listin, agentuře ČTK to potvrdil primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO).

Českobudějovické výstaviště. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Novým ředitelem a předsedou představenstva je Mojmír Severin. Na Výstavišti se pořádá každé léto agrární veletrh Země živitelka.

Stoprocentním akcionářem Výstaviště je od loňského roku Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Podle informací ve Sbírce listin byl Kutner odvolán v polovině dubna. Mluvčí fondu Neli Vesselinova ČTK řekla, že s Kutnerem fond ukončil spolupráci dohodou. Server Euro.cz, který na odvolání upozornil, napsal, že byl odvolán nečekaně.

Fotogalerie

Nový ředitel Severin má zkušenosti z bankovního a agropotravinářského sektoru, působil i v Moneta Money Bank. Vystudoval provozně podnikatelský obor na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

V dokumentu ve Sbírce listin stojí, že „jediný akcionář odvolává (...) z funkce člena představenstva Leoše Kutnera.“ „Pan Kutner nebyl odvolaný, ale spolupráce byla ukončená dohodou,“ řekla ale na dotaz ČTK Vesselinova.

Oznámili mi, že jsem odvolaný, řekl Kutner

„Přijeli mi to oznámit, byl jsem odvolaný, dohoda to nebyla. Když jsem byl odvolávaný, žádné důvody jsem se nedozvěděl. Musel jsem hned vrátit všechny věci. Přijeli z Prahy, udělali si u nás zasedání představenstva a přišli mi oznámit, že představenstvo rozhodlo o mém odvolání a že si přejí, abych skončil hned,“ řekl Kutner.

Týden ještě předával agendu Severinovi. Podle něj mu dozorčí rada ani představenstvo za dva roky, po které byl ve funkci, nic nevytklo. Kritika nezazněla ani na poslední dozorčí radě 4. dubna před Kutnerovým odvoláním.

Vesselinova jako důvody odvolání uvedla manažerská pochybení s dopadem na obchodní a personální vedení společnosti, nepřesné či neúplné informace o hospodářském výsledku a nedostatečnou komunikaci s fondem. To vše Kutner odmítá. Fond má v představenstvu podle něj svého zaměstnance Petra Turečka, představenstvo se scházelo minimálně jednou za měsíc.

„Fond má komplet (obsazenou) dozorčí radu, která se schází minimálně jednou za dva měsíce, takže nevím, jaká další komunikace by tam měla probíhat. Byla dostatečná,“ řekl Kutner.

K financování uvedl, že Výstaviště je auditovanou firmou a představenstvo, dozorčí rada i fond dostávaly výsledky hospodaření za každý měsíc a vždy včas. „Proč bych něco zkresloval, když jsem tam byl nasazený na to, abych to zkreslování ukončil? Neměl jsem k tomu žádný důvod, o zkreslování nemůže být řeč,“ řekl Kutner.

Výstaviště plánuje investice za stovky milionů

Stát obměnil vedení Výstaviště v roce 2016. Podle fondu rozjel nový management potřebné změny, na jejichž základě by se z areálu mělo stát moderní výstaviště, které by sloužilo i jako odpočinková zóna pro trávení volného času. „Věříme, že tato personální změna přinese další očekávaný dynamický rozvoj společnosti,“ uvedl fond v tiskové zprávě.

Finanční ředitel výstaviště a místopředseda představenstva Zdeněk Volf loni ČTK řekl, že vedení Výstaviště chce v příštích letech zbourat pavilony E a F, postavit administrativní budovu za 350 milionů Kč a předělat vstup pro pěší. Letos chtělo Výstaviště investovat 126 milionů korun. Do roku 2022 chce Výstaviště investovat 690 milionů Kč.

Primátor Českých Budějovic dnes ČTK řekl, že nový ředitel Výstaviště Mojmír Severin ho již navštívil. „Přišel se představit, že je novým ředitelem. Jinak bych to nevěděl,“ řekl Svoboda.

Výstaviště s areálem o rozloze 25 hektarů má 27 pavilonů. Jejich výstavní plocha je 6303 metrů čtverečních. Tržby za rok 2016 dosáhly 89,5 milionu Kč, zisk před zdaněním 10,7 milionu. Agrosalon Země živitelka loni přilákal 109.278 lidí, nejvíce od roku 2005.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Láhev za půl milionu dolarů. Aukční síň vydražila nejdražší vína

Romanée Conti 1945, Côte de Nuits, Grand Cru (588 tisíc amerických dolarů)

Dvě láhve červeného vína z francouzského vinařství Romanée-Conti zlomily dosavadní aukční rekordy, ale i odhady znalců....

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...Najdete na iDNES.cz