Ministr Miroslav Kalousek chce zrušit i daňové zvýhodnění stravenek pro firmy.

Ministr Miroslav Kalousek chce zrušit i daňové zvýhodnění stravenek pro firmy. | foto: Profimedia.cz

Ministři bojují za zachování daňových úlev

  • 26
Ministři se bok po boku s odboráři snaží dosáhnout zachování daňových výjimek: každý se stará o ty zaměstnance, kteří spadají pod jeho úřad nebo souvisí s jeho prací a výsledky.

Ze čtrnácti ministerstev jen tři (zahraničních věcí, zdravotnictví a zemědělství) neměla k zaslanému návrhu nového zákona o dani z příjmu žádné výhrady a vyslovila se bez dalších podmínek pro jeho přijetí.

Ostatní nenechala na návrhu zákona vypracovaném ministerstvem financí nit suchou.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová "kope" za zachování výhod vojáků, ministr vnitra Ivan Langer za své policisty. Šéf dopravy Aleš Řebíček chce vyjít vstříc dopravcům a ministerstvu pro místní rozvoj, které má v náplni podporu bydlení, že nechce rušit osvobození od daně úroků ze stavebního spoření.

Cíl ministerstva financí, který vzbudil takový rozruch, je zrušit třetinu ze 118 výjimek a osvobození, které dnes v zákonu pro nejrůznější skupiny zaměstnanců jsou. Ministr financí se přitom ani nepokusil jít do předem prohrané bitvy a sáhnout na ty nejoblíbenější úlevy, jako jsou odpočty na hypotéky či děti.

Motivace jednotlivých ministrů je zřejmá: nepopudit si proti sobě vlastní úředníky.

Například ministerstvo dopravy považuje za problematické rušení benefitů, jako jsou daňová zvýhodnění režijních jízdenek pro zaměstnance a jejich rodiny, stravenek, nealkoholických nápojů na pracovišti či poskytování "naturálií" z fondu sociálních a kulturních potřeb.

Kalousek: Úlevy nahradíme paušálem

Důvod? "Bezplatné nebo zlevněné jízdenky jsou dlouhodobou tradicí a oceňuje se jimi náročná a odpovědná práce pracovních dopravních organizací," uvedl Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy. "Režijky" také podle něj pomáhají zaměstnance městské hromadné dopravy či drah nalákat na tento typ neatraktivní práce.

Úředníci přitom začali bojovat za jejich zachování ještě dříve než odbory. Ty začaly hrozit až po Novém roce. Včera pak ohlásily, že když nebude po jejich, vyhlásí časově neomezenou stávku. S podobným nátlakem mají odboráři velké zkušenosti a úspěchy, protože podobný návrh shodili ze stolu už několikrát, naposledy před dvěma lety.

Kalousek se je snaží přesvědčit tím, že namísto rušených výhod poskytne zaměstnancům i penzistům určitý paušál. Smyslem zaměstnaneckého paušálu je, že by si každý snížil příjmy o určité procento, a tak platil nižší daň. Tuto úsporu by měl místo příspěvků na jídlo, oblečení či dopravu do práce.

Podobně by to fungovalo u penzistů. "Pokud by důchodci příslušela nějaká odměna z jeho předchozího zaměstnání, například režijky, nebyla by do výše paušálu považována za zdanitelný příjem," říká náměstek ministra financí přes daně Peter Chrenko. Odboráři na to neslyší, i když výše paušálu není známa.

Jednoduché to nebude mít Kalousek ani s omezením dalších úlev, hlavně těch pro policisty či vojáky.

Od zrušení některých dalších už ministerstvo financí ustoupilo. To se týká například osvobození příjmů dárců krve nebo spornějšího osvobození výher a příjmů z loterií. Za úlevu pro loterie bojuje paradoxně ministerstvo školství.

"Zrušení osvobození by mělo dopad na podporu sportu," uvádí mluvčí školství Kateřina Böhmová. Loterijní a sázkové firmy totiž musí část z výtěžku na sport posílat. Tento argument zatím loterie vždy zachránil.