Ministři: Má-li vláda přežít, je reforma nutná

  • 5
Po šestnáctihodinovém jednání se v neděli dohodli koaliční partneři na základních krocích, jak snižovat vysoké dluhy státu. Hlavní návrhy, mezi které patří změny důchodů a daní, upřesnili během výjezdního zasedání vlády v Brně premiér Vladimír Špidla spolu s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

Koho se dotknou plánované změny v důchodech a v čem budou spočívat?

Špidla: Dá se říci, že lidé budou moci odejít do důchodu, kdy chtějí, ale budou muset odpracovat alespoň pětadvacet let. Lidé narození v roce 1969 a mladší budou už dostávat důchody zcela podle nových pravidel. Ale částečně budou zasaženi i lidé narození v roce 1950 a mladší.

Například lidé narození v roce 1951 by v důchodu pobírali 95 procent z důchodu současného systému a pět procent ze systému nového. Přechod na nový systém bude pozvolný, je naplánován asi na dvacet let.

Bude zaveden minimální důchod pro lidi, kteří odpracují jen málo let? Jak vysoký bude?

Špidla: Velmi předbíháte událostem. Zatím jsme se rozhodli přistoupit k novému systému, řada věcí se musí dopracovat. Minimální důchod by se mohl stanovit těsně nad hranicí životního minima, ale o přesné podobě rozhodnou experti.

Zároveň budou fungovat i nynější penzijní fondy. Spolu se spořením v nich by člověk mohl v penzi mít přibližně sedmdesát procent předdůchodových příjmů.

Jaké nejvýznamnější změny čekají drobné živnostníky?

Sobotka: Pro drobné živnostníky chystáme zavedení fiktivního příjmu na úrovni minimální mzdy, aby tak odváděli více na důchodové a zdravotní pojištění. Dnes jsou oproti zaměstnancům zvýhodněni.

Jak velkou úsporu by měly reformy přinést?

Sobotka: Našim cílem je během tří let postupně snižovat schodek státních financí, celkově by mělo jít o úspory minimálně osmdesát miliard korun. Schodek by tak měl být v roce 2006 nejvýše čtyři procenta hrubého domácího produktu.

Odboráři již nyní protestují. Jak budete reagovat?

Špidla: Výroky odborářů vycházejí z neúplného pochopení situace. Budeme sociální partnery podrobně informovat o reformě, chystají se významná jednání tripartity.

Jsem přesvědčen, že celkový názor se změní, protože reforma je ku prospěchu celku a především sociálně slabých, kteří jsou odkázáni na fungující systém veřejných financí.

Jak si zajistíte politickou podporu ve sněmovně?

Sobotka: Pokud má mít tato vláda delší politickou existenci, tak nemůže být udržovací vládou, ale musí prosadit nezbytné reformy. Uplynulé měsíce jsme o návrhu dlouho diskutovali s členy a poslanci sociální demokracie.

Řada poslanců se aktivně zapojila do jednání o změnách, takže jsou předpoklady pro to, aby celou věc přijali za svou.

Speciální příloha o reformě