Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři nesmějí utratit úspory

  1:00aktualizováno  1:00
Peníze, které ministerstva loni ušetřila nesmí utratit ani letos. Vyplývá to z nařízení vlády. Ministr financí Bohuslav Sobotka ve středu napotřetí uspěl se svým návrhem, aby ministři letos nemohli utratit celých 29 miliard, které si minulý rok dali stranou.

"Jde o regulační mechanismus čerpání peněz tak, aby nebyla utracena více než polovina," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Bez omezení mohou úřady používat pouze peníze na programy z Evropské unie, které loni nestihly utratit.

Naopak z deseti miliard k volnému použití mohou ministři utratit jen miliardu. Zbývající peníze jsou většinou na investice typu dálnice D47 do Ostravy, kde mají úředníci volné ruce jen u těch, které už byly schváleny do konce loňského roku. U dalších musí žádat o dovolení ministerstvo financí.

Na první pohled se zdá, že poklička na loňské úspory nemá žádný smysl, protože už jsou započítané v loňských výdajích a letošní hospodaření vlády nijak neovlivní. Evropská unie se však dívá na dluhy jinou optikou. Peníze započítává do deficitu až v momentě, kdy jsou skutečně vyplacené. Zatímco loni Česko vypadalo v bruselských očích hezky, letos by se schodek bez Sobotkova zásahu zřejmě vyšplhal výše.
Některým ministrům se fakt, že co loni ušetřili, nemohou utratit plně ani letos, nelíbí.

Například ministru práce Zdeňku Škromachovi, který má největší rozpočet na důchody a sociální dávky, zbyly z loňska tři miliardy. Už počítal s tím, že z toho dvě miliardy použije na zvýšení životního minima. K tomu došlo od ledna a v rozpočtu se s tím původně nepočítalo. Více peněz bude Škromach potřebovat i na nemocenskou kvůli letošní chřipce, kterou úředníci v rozpočtu také nebrali v úvahu.

Proti menšímu utrácení loňských úspor byl na vládě unionistický ministr spravedlnosti Pavel Němec. "Princip je, aby se neutrácelo na poslední chvíli v tom daném roce. Tímhle se smysl úspor úplně popře," říká za Němce jeho mluvčí Petr Dimun.

Sobotka se k těžkostem se svými kolegy vyjadřuje jen diplomaticky. "Debata byla obtížná, ale usnesení nakonec prošlo," říká.

Ještě těžší boj však ministra financí čeká, a to přesvědčit ostatní, aby v příštích dvou letech ušetřili ještě 70 miliard korun. Škrtat se má hlavně v sociálních dávkách a platech státních úředníků a policistů. Část z deseti miliard však bude muset každý rok ušetřit každý ministr.

Vláda už Sobotkovi jeho návrh shodila čtyřikrát ze stolu. Další odklady přitom vedou jen k tomu, že se nakonec zákony nutné k úsporám nemusí stihnout přijmout. Poslední ze série termínů na dohodu o úsporách je nyní konec března.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz