Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři odložili boj o zákoník práce na později

  12:31aktualizováno  12:31
Boj o kontroverzní normu, nový zákoník práce, odložila vláda na později. O novém zákoníku práce, který by mohl být platný od července příštího roku, měli začít jednat hned ve středu ráno, nakonec se ale očekávaná bitva neuskutečnila.

Zdeněk Škromach, ČSSD | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Ještě před tím, než se vůbec nový předpis dostal na stůl kabinetu, vyvolal ostrou debatu mezi odbory a zaměstnavately.

Zatímco odboráři ho vítají, zaměstnavatelé jsou proti. "Není výsledkem konsenzu názorů sociálních partnerů. Je to norma špatná, a navíc nesrozumitelná," řekl k navrhovanému zákonu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. - více zde

Takovému nařčení se ale ministerstvo práce brání. "Vzhledem k tomu, že se zákoník práce týká všech zaměstnanců a firem, nabídlo ministerstvo spolupráci při jeho tvorbě zástupcům odborů i zaměstnavatelů. Nabídku využily pouze odbory," říká tisková mluvčí ministerstva Kateřina Beránková.

Jednodušší a přehlednější
Nový zákoník podle ní v první řadě zjednoduší dosavadní právní úpravu, protože 58 předpisů ruší. "V případě, že projde celým schvalovacím procesem spolu s novým zákonem o nemocenském pojištění, který vláda už schválila (více zde), zákonem o úrazovém pojištění a změnami v oblasti sociálních dávek, na kterých ministerstvo ještě pracuje, bude to znamenat největší změnu celého systému od roku 1990," uvedla.

Konta pracovní doby a kolektivní smlouvy
Zákon počítá například se zavedením takzvaných "kont pracovní doby". To má firmám umožnit upravit stanovenou týdenní pracovní dobu podle svých potřeb v závislosti na odbytu. Zároveň zaměstnancům budou moci vyplácet stálou mzdu.

Ministerstvo tvrdí, že nový zákon posílí úlohu kolektivních smluv. S tím souhlasí i odboráři, podle kterých nový předpis rozšiřuje smluvní volnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Právě v tom, že zákoník je více liberální, vidí jeho hlavní přednost i samotní tvůrci z ministerstva. "Zatímco současná právní úprava je postavena na principu, ´co není dovoleno, je zakázáno´, hlavním principem nové úpravy má být zakotvení opačné zásady," říká Beránková.

"Je to klauniáda, vláda slibuje liberální trh práce a přitom vydá příkaz, že se nesmějí ubrat výhody zaměstnancům ani odborům," citovaly naproti tomu Hospodářské noviny prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla.

Kritici: Výpovědní lhůty jsou dlouhé
Zákoník mění i pravidla, kterými se musí řídit zaměstnavatel, pokud chce někoho propustit. Otázkou ale je, zda změna přispěje k pružnějšímu trhu práce.

Zatímco dosud je standardně výpovědní doba tři měsíce a zaměstnanec má nárok na odstupné ve výši dvou platů, nově se počítá s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Zaměstnavatel ale bude muset nově vyplatit nejméně trojnásobek průměrného výdělku.

Dlouhé výpovědní lhůty brání zaměstnat více lidí, připomněly Hospodářské noviny. Podobný názor na novou právní úpravu má i vicepremiér Martin Jahn, který sice zákon přímo nekritizuje, říká ale, že by se na něm mělo ještě pracovat a zohlednit některé připomínky, které by trh práce učinily pružnějším.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Najdete na iDNES.cz