Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři odložili boj o zákoník práce na později

  12:31aktualizováno  12:31
Boj o kontroverzní normu, nový zákoník práce, odložila vláda na později. O novém zákoníku práce, který by mohl být platný od července příštího roku, měli začít jednat hned ve středu ráno, nakonec se ale očekávaná bitva neuskutečnila.

Zdeněk Škromach, ČSSD | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Ještě před tím, než se vůbec nový předpis dostal na stůl kabinetu, vyvolal ostrou debatu mezi odbory a zaměstnavately.

Zatímco odboráři ho vítají, zaměstnavatelé jsou proti. "Není výsledkem konsenzu názorů sociálních partnerů. Je to norma špatná, a navíc nesrozumitelná," řekl k navrhovanému zákonu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. - více zde

Takovému nařčení se ale ministerstvo práce brání. "Vzhledem k tomu, že se zákoník práce týká všech zaměstnanců a firem, nabídlo ministerstvo spolupráci při jeho tvorbě zástupcům odborů i zaměstnavatelů. Nabídku využily pouze odbory," říká tisková mluvčí ministerstva Kateřina Beránková.

Jednodušší a přehlednější
Nový zákoník podle ní v první řadě zjednoduší dosavadní právní úpravu, protože 58 předpisů ruší. "V případě, že projde celým schvalovacím procesem spolu s novým zákonem o nemocenském pojištění, který vláda už schválila (více zde), zákonem o úrazovém pojištění a změnami v oblasti sociálních dávek, na kterých ministerstvo ještě pracuje, bude to znamenat největší změnu celého systému od roku 1990," uvedla.

Konta pracovní doby a kolektivní smlouvy
Zákon počítá například se zavedením takzvaných "kont pracovní doby". To má firmám umožnit upravit stanovenou týdenní pracovní dobu podle svých potřeb v závislosti na odbytu. Zároveň zaměstnancům budou moci vyplácet stálou mzdu.

Ministerstvo tvrdí, že nový zákon posílí úlohu kolektivních smluv. S tím souhlasí i odboráři, podle kterých nový předpis rozšiřuje smluvní volnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Právě v tom, že zákoník je více liberální, vidí jeho hlavní přednost i samotní tvůrci z ministerstva. "Zatímco současná právní úprava je postavena na principu, ´co není dovoleno, je zakázáno´, hlavním principem nové úpravy má být zakotvení opačné zásady," říká Beránková.

"Je to klauniáda, vláda slibuje liberální trh práce a přitom vydá příkaz, že se nesmějí ubrat výhody zaměstnancům ani odborům," citovaly naproti tomu Hospodářské noviny prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla.

Kritici: Výpovědní lhůty jsou dlouhé
Zákoník mění i pravidla, kterými se musí řídit zaměstnavatel, pokud chce někoho propustit. Otázkou ale je, zda změna přispěje k pružnějšímu trhu práce.

Zatímco dosud je standardně výpovědní doba tři měsíce a zaměstnanec má nárok na odstupné ve výši dvou platů, nově se počítá s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Zaměstnavatel ale bude muset nově vyplatit nejméně trojnásobek průměrného výdělku.

Dlouhé výpovědní lhůty brání zaměstnat více lidí, připomněly Hospodářské noviny. Podobný názor na novou právní úpravu má i vicepremiér Martin Jahn, který sice zákon přímo nekritizuje, říká ale, že by se na něm mělo ještě pracovat a zohlednit některé připomínky, které by trh práce učinily pružnějším.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Najdete na iDNES.cz