Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři poslali poslancům rozpočet s nižším schodkem

  15:08aktualizováno  15:08
Vláda jednomyslně schválila státní rozpočet na rok 2006. Kabinet se už v červnu dohodl na schodku 76,4 miliardy korun, nakonec ale schválil deficit o dvě miliardy nižší. Vláda se už dříve dohodla i na hrubých obrysech hospodaření.

Bohuslav Sobotka ve Sněmovně - Ministr Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | foto: Michal SváčekMF DNES

Celkové výdaje státu mají příští rok dosáhnout 958,8 miliardy korun. Do státní kasy má přitéct 884,2 miliardy. To znamená meziroční růst na obou stranách.

Předložený návrh zajistí dodržení konvergenčního programu, který Česku pro rok 2006 povoluje schodek veřejných rozpočtů ve výši 3,8 procenta HDP, uvedlo ministerstvo financí.

Ekonomové: Šlo by to i lépe
"Zatímco příjmy i výdaje státu oproti původním návrhům výrazně vzrostly, deficit se příliš nemění, když má přesáhnout 74 miliard," zhodnotil návrh analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Letos vláda počítá s deficitem ve výši 83,6 miliardy korun, zřejmě ale bude nižší. Zatím se jí daří hospodařit s přebytkem. Ministr Sobotka ve středu uvedl, že by roupočet nakonec mohl  skončit o dvacet až třicet miliard lépe, než se počítalo, uvedla ČTK. "K včerejšímu datu byla Česká republika stále ještě v přebytku," řekl.

"Vezmeme-li v úvahu, že letos za prvních osm měsíců vláda dokázala hospodařit s přebytkem převyšujícím 10 miliard korun a že nás v příštím roce nečeká dramatické zpomalení hospodářského růstu, je vidět, že si vláda ve volebním roce rozhodně nehodlá utahovat opasek. Kdyby kabinetu stačilo tolik, kolik si původně na výdaje vyčlenila, mohl by být deficit o mnoho desítek miliard nižší," dodal.

Podle ekonoma Pavla Mertlíka z Raiffeisenbank vláda spoléhá především na to, že se jí podaří vybrat více na daních.

"Dosavadní velmi dobré letošní daňové inkaso ke zvýšení daňového optimismu vede, ale otázka je, zda nemá vláda v předvolebním návrhu rozpočtu přece jen příliš velké oči," citovala ho ČTK.

Stát přilepší na mzdách
Priority státního rozpočtu na příští rok jsou zajištění spolufinancování pro programy financované z EU, valorizace penzí a výdaje na vědu, výzkum a vysoké školy, oznámilo ministerstvo financí.

Ještě před hlasováním se vláda s odboráři dohodla na růstu platů ve státní správě. Obě strany ve středu ráno odsouhlasily, že stát svým zaměstnancům příští rok přidá 4,5 procenta. Ministr financí ale ujistil, že to výši schodku neovlivní. - více zde

I tak je ale návrh hospodaření státu na příští rok dost napjatý. Hlavní nástrahou je sociální oblast, která polyká asi polovinu všech vybraných daní. Změny zákoníku práce, sociálních dávek či nemocenské by mohly ze státní kasy ubrat další miliardy, se kterými návrh nepočítá.

Takové prohloubení deficitu by mohlo v konečném důsledku znamenat i nedodržení závazků České republiky vůči Evropské unii. Ty pro rok 2007 stanovují schodek ve výši 3,3 procenta HDP. - více zde

O návrhu nyní rozhodovat poslanci, Senát o něm nehlasuje.

Autoři: , ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz