Ministři prosazují plošné přídavky na děti

  • 8
Kabinet opět vrátil do hry kontroverzní návrh sociálních demokratů, aby každá rodina bez ohledu na výši příjmu, dostávala přídavky na děti. Pokud projde představa ministra práce Vladimíra Špidly parlamentem, přestane 1. října 2002 platit dosavadní omezující podmínka. Ta stanoví, že přídavky na děti smí pobírat pouze rodina s příjmy do trojnásobku životního minima.

„Plošné přídavky na děti jsou součástí programového prohlášení sociální demokracie. Jde o nárok dítěte, který by měl být uspokojen bez ohledu na příjem rodiny,“ odůvodnila ředitelka odboru sociální politiky ministerstva práce a sociálních věcí Marie Kudlová.

Výše přídavků by se měla rovnat 28 procentům životního minima na krytí osobních potřeb dítěte. Na potomka mladšího šesti let by rodina dostala 474 korun, od šesti do deseti let 530 korun a od deseti do patnácti let 625 korun. Nezaopatřené děti ve věku od 15 do 26 let, tedy například i vysokoškoláci, by měly nárok na 686 korun.

„Sociálně slabší rodiny, s příjmy nižšími než 1,1 násobek životního minima, by mohly požádat ještě o vyšší přídavky, ve výši 32 procent životního minima,“ dodala Kudlová.

Pro státní rozpočet vládou schválený návrh znamená dodatečné výdaje příští rok ve výši 1,3 miliardy korun a v roce 2003 přes čtyři miliardy korun. Podle úředníků na ministerstvu financí však státní rozpočet na příští rok s těmito výdaji zatím nepočítá.

Před dvěma týdny již vláda zvedla i samotné životní minimum, tedy částku, pod kterou by neměl klesnout příjem žádného člověka. Od letošního října půjde pro dospělého asi o 4100 korun, v průměru jde o navýšení o 7,6 procenta.

,