Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministryně Bérová rozdá stamiliony na internet

  1:00aktualizováno  1:00
Ministryně informatiky Dana Bérová může pomoci zavést internet i tam, kde o něm zatím jen sní. Do úřadu jí došlo na tři sta žádostí o dotaci na podporu rychlého internetu. Celkově na to má Bérová zhruba 800 milionů, z toho čtvrtinu pro příští rok.

Ministryně informatiky Dana Bérová věří, že pendolino změní přístup lidí ke službám ČD. (6. prosince 2005) | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Mohlo jít o tři druhy projektů. Buď vybudování přístupu v odlehlých oblastech, plán na vymyšlení nového obsahu, který podporuje rozvoj vysokorychlostního připojení, nebo projekty v oblasti osvěty a marketingu," říká Bérová.

Rychlé připojení k internetu mají podle OECD v Česku jen tři lidé ze sta, zatímco v Německu je to třikrát a v USA pětkrát více lidí.

Pomocí státních peněz je možné například vybudovat ve vesnici do domů přípojku podobnou té telefonní nebo bezdrátové spojení podobné signálu pro mobilní telefony.

Obdobné projekty už vznikly za přispění peněz z Evropské unie. K letošnímu červnu šlo celkem o 144 milionů korun. Například Mikulovice na Olomoucku mají za necelého půl milionu připojení k internetu umožňující třeba stažení filmu z internetu za necelou hodinu.

Některé obce dávají možnost připojit se k síti zadarmo - například Praha 5, která provoz a poplatky platí ze svého rozpočtu.

O tom, které obce dotaci získají, rozhodne komise složená ze zástupců ministerstev, soukromých firem a odborníků z oboru. Rozhodnout o rozdělení dvou set milionů korun má během ledna.

Firmy proti Bémovu plánu
Takřka polovinu z těchto peněz by chtěl na svůj projekt pražský primátor Pavel Bém. Nedávno prohlásil, že chce pokrýt Prahu bezdrátovým připojením k internetu zdarma.

To vyplašilo telekomunikační společnosti, které za vybudování svých sítí utratily miliardy. Dokonce mluví o možnosti soudů na ochranu svých investic.

Asociace telekomunikačních operátorů už poslala pražskému primátorovi dopis, v němž ho upozorňuje na nebezpečí jeho nápadu.

"Je nesmysl žádat o podporu v místě, kde je největší konkurence. Kromě toho, že by podle nás šlo o nedovolenou veřejnou podporu, by měly tyto peníze směřovat tam, kde není dobrá infrastruktura," říká šéf asociace Svatoslav Novák.

Vybudování bezdrátové sítě v Praze by přišlo na 100 až 150 milionů korun a její provozování na několik desítek milionů korun, podle toho, jak kvalitní by připojení k internetu bylo a jaké služby by Praha nabízela.

"Kromě toho přijdou praktické problémy. V prvé řadě fakt, že na podobné peníze nemá magistrát podle pravidel nárok. Jednou ze základních podmínek totiž je protežovat regiony bez připojení a nelikvidovat dotacemi konkurenci," upozorňuje internetový odborník Patrick Zandl.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz