Místo akcií kupoval Kožený nábytek

  • 31
Smyčka kolem Viktora Koženého, který je obviněn jak v Česku, tak nově i v USA z miliardových podvodů, se stahuje. V pelotonu vyšetřovatelů, kteří jsou Koženému na stopě, jsou nyní na špici americké soudy. Ty chtějí už v příštích týdnech požádat Bahamy, kde Kožený žije, aby jej vydaly spravedlnosti.

Ostřílený žalobce Robert Morgenthau chce Koženého za krádež dostat před soud a navrhuje přísný trest, až 25 let vězení. "Je otázka týdnů, kdy odejde žádost o jeho vydání na Bahamy," říká zástupce žalobce John Moscow.

Více než dva roky Američané rozkrývali machinace Viktora Koženého s penězi, které bývalému šéfovi Harvardských fondů svěřili tamní investoři. Spolupracovali přitom i s českými orgány, kterým se nepodařilo přimět bahamské úřady, aby mohly na Koženého dosáhnout.

Američané však mají na rozdíl od Česka s karibským státem smlouvu, která jej k vydání obviněných zavazuje. Kožený se nyní brání tvrzením, že za peníze, které vybral od investičních fondů Omega Advisors, přece koupil jen to, co samy chtěly: privatizační kupony ázerbajdžánské vlády, které měly být klíčem k ovládnutí tamní ropné společnosti Socar.

Za to, že Ázerbajdžán nesplnil své sliby, přece on nemůže, tvrdí Kožený.

Žalobce: Kožený kradl
Jenže žalobce neviní Koženého z toho, že by nedokázal zařídit investorům, aby skutečně ropnou firmu ovládli. Kožený podle žalobce část svěřených peněz za zády šéfů fondů neoprávněně utratil. Tedy ukradl.

"Za 95 milionů amerických dolarů koupil obviněný kupony pro sebe," píše se ve zprávě, v níž o obvinění informuje newyorskýsoud.

Dalších 93 milionů dolarů měl Kožený vydělat jen na tom, že Američanům prodal privatizační kupony za vyšší cenu, než za jakou je sám nakoupil.

Podle obvinění pak Kožený ještě doslova prohýřil dalších 14 milionů dolarů. Jedenáct z nich použil na splátku svého dluhu u ruské Alfa Bank. Za zbytek si koupil luxusní nábytek do svých domů v Aspenu ve státě Colorado a na Bahamách.

Americký proces s Viktorem Koženým by mohl být prospěšný i pro Čechy, které Kožený oklamal. "Myslím si, že je šance, že by i oni mohli dostat část svých peněz. Když obviněným pohrozíte třicetiletým trestem, nabídnou i vrácení majetku, aby si snížili trest," říká Moscow.

Státní zástupce, který vede vyšetřování jedenáctimiliardového tunelu v Harvardských fondech, vidí v obvinění také výhodu pro Česko, i když nejásá. "Kdyby jej hypoteticky USA získaly, spolupráce s nimi bude pro nás snazší. Ale nevím, v jakém stadiu tam proces je, a nemám jistotu, zda na něj americká spravedlnost dosáhne," řekl Jaromír Jindřich.

Koženému se hroutí i další z jeho obranných valů. Irský stínový ministr spravedlnosti vyzval tamní vládu, aby Koženému zrušila irský pas. "Navozuje to dojem, že Irsko je rájem pro mezinárodní podvodníky," řekl.

Po Koženém jde "řezník" z Wall Street 
Přestože mu je již 83 let, patří k nejobávanějším a zároveň nejrespektovanějším mužům z Wall Street. Řeč je o státním zástupci okresu Manhattan Robertu Morgenthauovi, který ve čtvrtek obžaloval kontroverzního investora Viktora Koženého ze zpronevěry.

Morgenthau již více než čtyřicet let pátrá po podvodnících, kteří spekulují s akciemi, vyhýbají se placení daní nebo se pokoušejí okrást banky. Tento muž, jehož vzhled americký deník USA Today vystihl slovem sova, je považován za jednoho z nejvýznamnějších bojovníků proti zločinům spojeným s americkým světem byznysu a financí.

"Je otcem vyšetřování zločinnosti tzv. bílých límečků. Vždy hovořil o tom, že zločiny těch v drahých oblecích jsou stejně významné jako ty, které se dějí na ulicích," potvrdil pro USA Today Gary Naftalis, manhattanský obhájce, který pro Morgenthaua v 60. letech pracoval.

Morgenthau vystudoval práva a za války sloužil u námořnictva. Pak dlouhá léta působil u právnické firmy, jejímž se stal v roce 1956 společníkem. V roce 1960 šéfoval prezidentské kampani Johna F. Kennedyho a vysloužil si místo státního zástupce na Manhattanu.

To byl přinucen opustit, když se stal prezidentem Richard Nixon, ale o čtyři roky později byl zvolen okresním státním zástupcem v tomtéž okrsku. Od té doby byl do funkce zvolen ještě osmkrát.

K jeho nejznámějším případům z nedávné doby patří stíhání bývalého šéfa obří technologické firmy Tyco Dennise Kozlowského kvůli daňovým únikům.