Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo hlídání cen podléhají vládě

  0:01aktualizováno  0:01
Úřady, které mají hlídat ceny elektřiny, plynu či telefonování, svými kroky z posledních týdnů budí podezření, že nejsou nezávislé. Největší kritiku sklízí Energetický regulační úřad za to, jak se postavil k cenám elektřiny pro domácnosti na příští rok. Nejprve jeho šéfové veřejně prohlásili, že zdražení se bude lišit v jednotlivých regionech podle toho, jaké mají distributoři náklady.

Po nátlaku ze strany politiků však přišel zlom - ceny budou jednotné. A změnu ani neohlásil nezávislý regulátor, ale vládní mluvčí Libor Rouček. Kabinet přitom má brát rozhodnutí regulátora jen na vědomí. Až včera úřad prostřednictvím mluvčí Jarmily Lehnerové oznámil, že ceny sjednotil z obav před sociálními dopady.

"Je na státní sociální síti, a ne na regulátorovi, aby tvořil sociální politiku," uvedl poslanec Oldřich Vojíř z ODS. Podobně si pro rady na vládu chodí i lidé z Českého telekomunikačního úřadu, naposledy o určení ceny, za kolik se zájemcům budou prodávat telekomunikační licence. 

Regulátorům chybí nezávislost
Mění svá rozhodnutí na poslední chvíli, chodí se radit s politiky a vládou, rozhodují pozdě a neprůhledně. Takové mají lidé z firem zkušenosti s regulačními úřady, které se honosí názvem nezávislé.

Poslední vlnu nevole vyvolal regulátor energetiky náhlou změnou svého postoje ke zdražování elektřiny pro domácnosti v příštím roce. Šéfové energetického regulačního úřadu, který ceny elektřiny vyhlašuje, totiž nejprve opakovaně veřejně prohlašovali, že v jednotlivých regionech porostou ceny různě.

Úřad však změnil během několika dnů názor. Uvedl, že věc ještě jednou zvážil a ceny se budou zvyšovat plošně. Stalo se tak po kritice zejména ze strany politiků z jižních Čech, kteří upozornili, že při výstavbě Jaderné elektrárny Temelín vláda slibovala lidem lacinou elektřinu.

Právě na jihu a západě Čech přitom cena elektřiny podle původního návrhu úřadu měla vzrůst nejvíce - o 16 procent. "Problém není v kompetencích regulátora, ale v lidech. Je logické, že rozhodnutí regulačního úřadu se vždy nebude různým skupinám líbit, ale jde o to, aby instituce svůj názor obhájila," říká například šéf Severomoravské energetiky Tomáš Hüner.

Za příklad skutečně nezávislého regulátora na trhu dávají energetici instituci ve Velké Británii. "Její kroky se leckomu nelíbí, ale jsou konzistentní - nemění se tedy ze dne na den. Navíc přicházejí včas, a ne na posledních chvíli. Firmy se tak na ně mohou lépe připravovat. Například u nás nejsou stanoveny některé důležité poplatky pro příští rok ani nyní," uvedl mluvčí firmy ČEZ Ladislav Kříž.

Poslední rozhodnutí energetického regulátora znamená další odložení nápravy cen. Ty distribuční firmy, které původně měly zdražit elektřinu nejméně, totiž budou příští rok kvůli jednotnému zdražení posílat část svých zisků těm společnostem, jež mají nejvyšší náklady a v jejichž regionech se mělo zdražovat nejvíce.

Pro podporu a pomoc si jezdil na vládu i šéf Českého telekomunikačního úřadu David Stádník při rozhodování o ceně za licence třetí generace mobilních telefonů.
Původně totiž měl vybrat dvacet miliard korun do státního rozpočtu, nakonec se snaží vybrat od zájemců alespoň polovinu. Vyvolávací cenu páteční aukce sdělil ministr dopravy Jaromír Schling po pondělním zasedání vlády.

Šéf ČTÚ se brání tím, že k mnohým rozhodnutím nemá dostatek pravomocí, což úřadu svazuje ruce a zdržuje. Podle něho postavení ČTÚ kritizovali i zástupci Evropské unie.

"Nemyslím, že by regulátoři měli nedostatek pravomocí. Ten telekomunikační má k dispozici zákon a je na něm, jak ho využívá. Každopádně regulátor musí více vnímat potřeby trhu," míní náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová. Podle ní regulátoři nemají být součástí ústřední správy a exekutivy a mají být více nezávislí na státním rozpočtu.

Autoři:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Najdete na iDNES.cz