Místo luxusu neobyvatelný bungalov

  • 4
"Dobrý den, vyhrál jste reklamní dovolenou od našeho cestovního klubu." Tak začíná většina telefonických pozvání na prezentaci timesharingové firmy. Kdo se nechá zlákat a vyrazí v konkrétní den na konkrétní místo v domnění, že si vyzvedne svou dovolenou zdarma, může čekat jediné - půjde o jeho peníze.

V České republice prodávají timeshare tak zvané cestovní kluby. Nejsou to však cestovní kanceláře, ale zprostředkovatelské firmy. Některé se snaží obohatit na úkor důvěřivých klientů. Nejhorší pověst má firma International Vacation Club (IVC) z Hradce Králové. Na svých prezentacích draží reklamní dovolenou, kterou solidní cestovní kluby poskytují zdarma.

Zákazníci mají problém na svoji dovolenou vůbec odjet. Odstoupení od smlouvy IVC neakceptuje. Příloha TEST DNES se těmto podvodům věnovala 23. května. Od té doby se prakticky nic nezměnilo. Až na to, že IVC ukončil svoji činnost cestovní kanceláře. Prezentace však probíhají dál.

Podle právničky Hany Kadlecové, která zastupuje poškozené klienty, bylo dosud na IVC podáno čtyřicet žalob. "U soudu v Hradci Králové se tím nikdo nezabývá," zlobí se Hana Kadlecová na nefunkčnost soudů. Přitom poškozených klientů stále přibývá.

Co je timeshare
Timeshare znamená, že si zájemce zakoupí v turistickém středisku navždy část nemovitosti, většinou to bývá apartmán, a s tím i právo využívat ji jeden týden v roce. Stejné právo si zakoupí další lidé, a tak se o náklady na pořízení i údržbu této nemovitosti podělí. Zakoupený termín pobytu i zakoupené místo je možné v rámci timesharingové společnosti měnit.

"Dovolenou u IVC na ostrově Fuerteventura jsem si koupil pouze kvůli výletům a dalším aktivitám, které měly být podle slibů na prezentaci zahrnuté v ceně zájezdu," říká Václav Mrázek, který se nedávno z Kanárských ostrovů vrátil. To, že nic nebylo splněno a všechno museli Mrázkovi navíc hradit ze svého, je přimělo k podání reklamace. Prozatím. Na většinu reklamací totiž IVC nereaguje.

Zákazník má nepatrnou oporu v zákoně, ovšem pouze sedm dnů po podepsání smlouvy. Pokud se prezentace koná mimo sídlo firmy, je možné od smlouvy odstoupit bez udání důvodů.

Bungalov namísto apartmánu

"Zaplatil jsem čtyřicet tisíc za exkluzivní dovolenou na Kanárských ostrovech. Místo toho jsem bydlel v bungalovu v dezolátním stavu." Tak začíná příběh dalšího poškozeného klienta, který naletěl na podvodné praktiky timesharingové společnosti International Vacation Club (IVC). Cestovní kancelář, jak sebe firma prezentovala, od září neexistuje. Stala se z ní zprostředkovatelská firma.

Jak poznat dobrý cestovní klub
-
firma má doklad o registraci (živnostenský list)
- firma vlastní licenci od prázdninového střediska, které nabízí k prodeji
- záloha ke smlouvě v případě odstoupení od ní nepropadá na "administrativní účely"
- smlouva obsahuje podmínky, za kterých od ní lze odstoupit
- společnost se ve smlouvě zaručuje, že pokud do určité lhůty nevydá klientovi certifikát o vlastnictví zakoupeného termínu, vrátí mu peníze
- na prezentaci je k dispozici katalog výměnné organizace, který obsahuje přehled prázdninových středisek; klient si může z místa zavolat do střediska a ověřit si, že firma s ním spolupracuje
- je členem Evropské organizace timeshare, která sdružuje seriozní prodejce

"Když mě IVC zval na prezentaci, kde jsem si měl převzít výhru v podobě luxusní dovolené, netušil jsem nic zlého," vypráví Peter Bročko z Prahy. "Pouze mě udivilo, kde přišla firma k mému privátnímu telefonnímu číslu." Výhru pan Bročko převzal, ale zároveň "vydražil" luxusní ubytování na čtrnáct dní pro čtyři osoby na kanárské Fuerteventuře. Týden za dvacet tisíc.

"Přestože jsem si doslova vydupal dodatek ke smlouvě, podle nějž mi je firma povinna vrátit celou zaplacenou částku v případě nedodržení smluvních podmínek, odmítá teď se mnou komunikovat," zlobí se rozčarovaný turista.

Že společnost podmínky nedodržela, o tom je Peter Bročko přesvědčen. „Kromě toho, že nebyl zajištěn slibovaný transfer z letiště a ve středisku nefungoval delegát IVC, neměli jsme se po příjezdu kde ubytovat," vypráví. "Trvalo to celé odpoledne, než pro nás delegát jiné cestovní kanceláře našel náhradní bungalov."

Ten byl však podstatně horší než slibovaný pětihvězdičkový apartmán. "Všechno mám nafocené a natočené na kameru. Vrcholem byla nepoužitelná lednice se zaschlým krvavým masem," nevěřícně kroutí hlavou pan Bročko.

Přestože byl později přestěhován do kvalitnějšího apartmánu, rozhodl se u IVC dovolenou reklamovat. "IVC sliboval na prezentaci výlety po ostrově, sportování, grilovaní, vše mělo být podle smlouvy v ceně zájezdu. Na místě jsme však museli všechno zaplatit."

Kde hledat pomoc

V případě nespokojenosti se službami IVC je možné kontaktovat:
- živnostenský odbor ministerstva průmyslu a obchodu
- Okresní živnostenský úřad v Hradci Králové
- centrálu výměnné organizace RCI v Praze

Zachovejte chladnou hlavu
"Cestovní kluby na prezentacích nabízejí zakoupení timeshare a draží reklamní dovolené. Používají přitom různé marketinkové triky. Proto je především nutné zachovat chladnou hlavu a vše si dobře rozmyslet", říká Hana Kadlecová, právní zástupkyně poškozených klientů ve sporu s bývalou cestovní kanceláří International Vacation Club.

Jak se chovat na prezentaci?
Neprojevujte nadšení, tvařte se apaticky. V klidu si pročtěte smlouvu a nenechte se rušit hosteskami, které se vás budou snažit rozptýlit. Nezapomeňte, že jste si přišli pro výhru, kterou byste měli dostat zdarma.

Na co se ve smlouvě soustředit?
Nejdůležitější jsou podmínky o odstoupení od smlouvy. Vedle toho musí smlouva obsahovat všechny nabízené doplňkové služby jako výlety a podobně. Pokud to tak není, je nezbytné si vše nechat do smlouvy zanést.

Je rozumné podepsat smlouvu okamžitě?
V žádném případě. Nenechte se zviklat, odejděte domů a rozhodněte se další den.