Místo ovoce "chemický" koktejl

  • 31
Od pomerančových nápojů, které mají někdy džus v názvu a leckdy jsou dražší než skutečné džusy, by zákazník právem čekal víc než směs vody, cukru, zanedbatelného množství ovocné šťávy (někdy zato nepřehlédnutelného množství přídavných látek, ne vždy neškodných. Co mají velké plastové lahve s barevnými limonádami, malé krabičky s brčkem a litrové krabice podobající se džusům vlastně společného?
Všechny obsahují ovocné nápoje nebo limonády s určitým podílem ovocné šťávy. A chlubí se tím, že žízeň uhasí zdravě, pomocí ovoce. Kdyby člověk věřil reklamě a množství ovoce na obalech, řekl by, že jsou to vlastně jakési naředěné džusy. Nejsou. Na rozdíl od ovocných šťáv a nektarů v nich mohou být konzervační látky a umělá barviva. A výrobci s nimi nešetří. Z dvacítky nápojů, které analyzovali na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, se bez nich obešlo jen šest. Všechny ostatní obsahovaly kyselinu sorbovou nebo benzoovou, nejčastěji obě, nebo syntetické barvivo. Látky povolené, ale ne příliš žádoucí. Některé mohou vyvolávat alergické reakce.

Jablka místo pomerančů

Většina nápojů měla skutečně tolik ovocné šťávy, kolik uváděla na obalech, některé i víc. Pět vzorků - Relax Pomeranč, Relax Fruit Drink, Hello džus (v PET lahvi i v krabici) a Hypernova - mělo ale o polovinu méně, než mělo mít. Další čtyři - Relax Figo džus, Hello Top, Topjoy a Sunday - byly takříkajíc na hraně, měly sice méně, než stojí na obale, ale s pětiprocentní odchylkou, s kterou počítá metoda odhadu ovocného podílu, se ještě vešly do limitu. Některé získaly ovocnou šťávu z jablek místo z pomerančů. Relax Figo džus, Relax Fruit drink a Hello džus v PET lahvi obsahovaly jablečný koncentrát, který není uveden na obale. Byl i v nápoji Relax pomeranč, tam je však deklarován.

Vítěz testu

Malé "pitíčko" s brčkem Rauch Yippy se obejde bez konzervačních látek, bez syntetických barviv, podíl ovocné šťávy má ještě vyšší, než jaký uvádí na obale. Chutnal dětem i dospělým.



Kde se berou barvy?

Zkuste si do sklenice vymačkat červený pomeranč a rozředit ho vodou. Těžko bude mít tak výraznou barvu, jakou mají pomerančové limonády. Není třeba hádat, čemu vděčí nápoje s tak malým množstvím ovoce za své výrazné barvy. Zejména hit poslední doby, nápoje z červených pomerančů, se bez barviv neobejde. Barvu jim místo krvavě červených plodů dodává syntetická červeň Allura. Nutno říct, že použitím aditiv výrobci neporušují žádný předpis. Používají jen látky povolené.

Nevítané přísady

Ke konzervování ovocných nápojů a limonád jsou povoleny dvě látky kyselina sorbová a benzoová a její soli. Kyselina benzoová je škodlivější než sorbová, proto se jí smí používat méně. "Je to povolený konzervant, ale pro každého není úplně ideální. Může způsobit alergické reakce," vysvětluje Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu. Pro mnohé maminky bude možná překvapením, že kyselinu, která je omezována i v hořčicích, obsahují i nápoje, které jejich dětem tolik chutnají. Vjedné třetinkové lahvičce populárního dětského jupíku je 30 miligramů kyseliny benzoové. Když uvážíme, že dvanáctikilové dítě by nemělo denně přijmout víc než 60 miligramů této látky, stačí, aby vypilo dvě lahvičky a má

Kolik šťávy z pomerančů musí mít...

- pomerančová šťáva 100 %
- pomerančový nektar 50 %
- pomerančový nápoj 12,5 %
- pomerančová limonáda 6,25 %
- limonáda s přídavkem pomerančové šťávy 0,1 %
vyčerpanou svou denní přijatelnou dávku. Konzervační látky musí výrobce uvádět na obalech. Ale bohužel jen tehdy, když jich je víc než třetina povoleného množství. I to se změní. Podle nové vyhlášky, která se přizpůsobuje evropským pravidlům, se konzervační látky, jež se dostaly do výrobku přenosem z chemicky konzervovaného koncentrátu, nebudou značit vůbec. "Pokud konzervovaná složka nebude tvořit alespoň pětadvacet procent hmotnostního podílu, tak se o ní spotřebitel vůbec nedozví," říká Daniela Winklerová. Zároveň však dodává: "I když musím říct, že Evropa si to také uvědomila a chystá změnu. Ale Česká republika musí v tuto chvíli plně akceptovat to, co platí."

Dětem chutnalo

U dětí barevné limonády slaví úspěch. Prokázal to chuťový test, při němž nápoje hodnotily nejprve děti a pak dospělí. Děti, které si tak trochu zahrály na učitele, rozdávaly na vysvědčení jen samé dvojky a jedničky, nejhorší známka u nich byla trojka. Dospělí byli přísnější. Dvakrát dali pětku a dvakrát čtyřku. Nejvíc ze všech chutnal Jupí Juice Drink, těsně za ním skončil Hello Top. Nejhůř ze všech čtrnácti dopadla Relaxace - od dětí i dospělých dostala nejhorší známku.

Jak je to s obsahem pomerančové šťávy v nápoji

Pomerančová šťáva: Nápoj tvoří pouze ovocná šťáva, která nesmí být ředěna vodou. Může být přímo lisovaná (v tuzemsku se prodává jen výjimečně), nebo z koncentrátu s doplňkem stejného podílu vody, jaký byl při lisování odpařen.

Pomerančový nektar: Je to vlastně poloviční šťáva, množství ovocného podílu se liší podle druhu ovoce. Pomerančový, jablečný, grapefruitový nebo ananasový nektar má mít 50 procent, broskvový 45, meruňkový, borůvkový, jahodový, třešňový 40, višňový 35, banánový nebo rybízový 25 procent ovoce.

Víte, jaké způsoby používají výrobci ovocných nápojů, aby vás zmátli? Nenechte si ujít tento článek. 



Šťávy a nektary jsou přírodní produkty, které se musí obejít bez jakýchkoliv barviv. Až na výjimky (oxid siřičitý) nejsou povoleny ani konzervační látky. Cukr se přidávat může, ale přislazení musí být vyznačeno na obalu.

Pomerančový nápoj: Ovocný podíl musí tvořit nejméně jednu čtvrtinu podílu stanoveného pro nektary. Pomerančový nápoj má tedy 12,5, banánový 6,25 procenta.

Pomerančová limonáda: Ovocné šťávy má osminu z podílu pro nektary.

Limonáda s přídavkem pomerančové šťávy: Jsou to limonády, které mají ještě nižší obsah ovocné šťávy. Většinou mívají tři procenta, ale může to být pouhá desetina procenta.

Výsledky testu pomerančových nápojů naleznete ZDE.

Při výrobě ovocných nápojů a limonád se na rozdíl od šťáv a nektarů může používat celá řada aditivních látek, čehož výrobci hojně využívají. Mohou je přibarvovat, konzervovat, dochutit aromatickými látkami, zahušťovat, stabilizovat...

Limonády, které neobsahují žádný podíl ovoce, jsou vyrobené pouze z pitné vody, cukru a aromat, musí být označeny jako limonády s příchutí. Vždy obsahují barviva i konzervační látky.

Úplně jinou skupinu představují nealkoholické nápoje ochucené. Na ně se nevztahuje požadavek minimálního obsahu ovocné šťávy, jsou vyrobeny pouze z vody a aditivních látek.

Poznámka: Uvedený procentuální podíl ovoce je minimální, může být i vyšší, ale vždy musí odpovídat deklarovanému množství.