Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mittal Steel dostal pokutu přes dvě miliardy

  18:48aktualizováno  20. prosince 9:09
Ocelárny Mittal Steel Ostrava dostaly od ostravského finančního úřadu pokutu 2,4 miliardy korun. Největší česká ocelářská společnost podle finančního úřadu zneužila monopolní postavení při kalkulaci cen koksu.
Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Částku 2,4 miliardy korun úředníci vypočítali jako neoprávněný zisk, který podle jejich verze Mittal Steel inkasoval poslední dva roky na předraženém koksu.

Informaci přinesl server Euro OnLine.

"Pokud vím, ocelárny zapomněly do svých kalkulací zahrnout ceny koksu v Polsku," sdělil Euru OnLine nejmenovaný zdroj.

Huťaři to však odmítají s tím, že finanční úřad vychází ze statistik a různých průměrných cen koksu, které neodpovídají konkrétnímu kvalitnímu koksu vyráběnému Mittalem.

"Navíc je to paradoxní, finanční ředitelství už nás v úplně stejné věci šetřilo loni a dospělo k závěru, že je to v pořádku," řekl MF DNES zdroj z vedení firmy.

"Vedení společnosti považuje rozhodnutí za účelově vykonstruované, založené na účelově zkreslených faktech, a v příkrém rozporu se základními ekonomickými principy," sdělila iDNES.cz mluvčí podniku Jana Dronská.

"Finanční ředitelství v Ostravě v této věci navíc rozhodlo již podruhé, což je zcela v rozporu se základními zásadami českého právního řádu. V prvním řízení rozpor s cenovými předpisy shledán nebyl," dodala.

Podle Dronské ceny koksu vycházely ze situace na trhu jak v České republice, tak v Evropské unii.

Finanční úřad v Ostravě nechtěl věc komentovat. „Ze zákona se k podobným věcem nemůžeme vyjadřovat,“ řekl zástupce ředitele finančního úřadu v Ostravě Petr Kunát.

"Taková pokuta je velká zvláštnost, ale nic není nemožné," řekl Lubomír Janoušek, šéf finančního ředitelství Praha. I když to zní neobvykle, podle Janouška je možné, aby se finanční úřad zabýval mírou zisku a na základě toho pokutoval firmy.
 
Koks dodává Mittal své dceřiné firmě Vysoké pece Ostrava. "Rozdíly mezi náklady na výrobu koksu a prodejními cenami byly obrovské, to je jisté," uvedl zdroj MF DNES, který je s případem obeznámen. Drahý koks pak Vysoké pece účtovaly do cen železa a to pak velmi draze prodávaly firmě Vítkovice Steel.

Ta patří ruskému Evrazu a podle včerejšího prohlášení Mittalu jsou to právě Vítkovice, kdo dal na finanční úřad podnět k šetření.

"Připravená hra"
Mittal Steel chtěl loni Vítkovice koupit, vláda ČSSD však nakonec skupinu Mittal z privatizace vyřadila. Mittal nyní proto vede v Londýně proti českému státu arbitráž, kde požaduje odškodné až 20 miliard korun. "Je to připravená hra související s arbitráží," řekl MF DNES k pokutě zdroj z vedení Mittalu.

Případem drahého koksu, který Mittal Steel Ostrava prodával své dceři Vysoké pece Ostrava, se už v minulosti zabýval antimonopolní úřad. "Byl tady ale vypracován posudek, který říkal, že ceny koksu jsou přiměřené," uvedl předseda úřadu Martin Pecina.

Loni úřad rozhodl, že je vše v pořádku. "Pokud ovšem finanční úřad pokutu potvrdí, pak tuto kauzu znovu otevřeme a budeme to šetřit," dodal Pecina.

Mittal Steel se domnívá, že pokuta ho má zastrašit v nynějším vyjednávání, zda se bude pokračovat v arbitráži. Minulý týden jednal o urovnání sporu s Mittalem ministr financí Vlastimil Tlustý, k dohodě však nedospěli. Podle Tlustého českému státu hrozí, že prohraje přes deset miliard korun. "To je důvod, který mě vede ke snaze dosáhnout smíru a škodě zabránit," uvedl už dříve ministr.

Mittal Steel Ostrava, bývalá Nová huť, je součástí skupiny Mittal Steel, kterou ovládá indický ocelářský magnát Lakshmi Mittal.

Ostravská ocelárna ročně produkuje tři miliony tun oceli. Loni vydělala 4,6 miliardy korun čistého zisku a utržila celkem 57,1 miliardy korun.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Najdete na iDNES.cz