Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mittal Steel dostal pokutu přes dvě miliardy

  18:48aktualizováno  20. prosince 9:09
Ocelárny Mittal Steel Ostrava dostaly od ostravského finančního úřadu pokutu 2,4 miliardy korun. Největší česká ocelářská společnost podle finančního úřadu zneužila monopolní postavení při kalkulaci cen koksu.
Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Částku 2,4 miliardy korun úředníci vypočítali jako neoprávněný zisk, který podle jejich verze Mittal Steel inkasoval poslední dva roky na předraženém koksu.

Informaci přinesl server Euro OnLine.

"Pokud vím, ocelárny zapomněly do svých kalkulací zahrnout ceny koksu v Polsku," sdělil Euru OnLine nejmenovaný zdroj.

Huťaři to však odmítají s tím, že finanční úřad vychází ze statistik a různých průměrných cen koksu, které neodpovídají konkrétnímu kvalitnímu koksu vyráběnému Mittalem.

"Navíc je to paradoxní, finanční ředitelství už nás v úplně stejné věci šetřilo loni a dospělo k závěru, že je to v pořádku," řekl MF DNES zdroj z vedení firmy.

"Vedení společnosti považuje rozhodnutí za účelově vykonstruované, založené na účelově zkreslených faktech, a v příkrém rozporu se základními ekonomickými principy," sdělila iDNES.cz mluvčí podniku Jana Dronská.

"Finanční ředitelství v Ostravě v této věci navíc rozhodlo již podruhé, což je zcela v rozporu se základními zásadami českého právního řádu. V prvním řízení rozpor s cenovými předpisy shledán nebyl," dodala.

Podle Dronské ceny koksu vycházely ze situace na trhu jak v České republice, tak v Evropské unii.

Finanční úřad v Ostravě nechtěl věc komentovat. „Ze zákona se k podobným věcem nemůžeme vyjadřovat,“ řekl zástupce ředitele finančního úřadu v Ostravě Petr Kunát.

"Taková pokuta je velká zvláštnost, ale nic není nemožné," řekl Lubomír Janoušek, šéf finančního ředitelství Praha. I když to zní neobvykle, podle Janouška je možné, aby se finanční úřad zabýval mírou zisku a na základě toho pokutoval firmy.
 
Koks dodává Mittal své dceřiné firmě Vysoké pece Ostrava. "Rozdíly mezi náklady na výrobu koksu a prodejními cenami byly obrovské, to je jisté," uvedl zdroj MF DNES, který je s případem obeznámen. Drahý koks pak Vysoké pece účtovaly do cen železa a to pak velmi draze prodávaly firmě Vítkovice Steel.

Ta patří ruskému Evrazu a podle včerejšího prohlášení Mittalu jsou to právě Vítkovice, kdo dal na finanční úřad podnět k šetření.

"Připravená hra"
Mittal Steel chtěl loni Vítkovice koupit, vláda ČSSD však nakonec skupinu Mittal z privatizace vyřadila. Mittal nyní proto vede v Londýně proti českému státu arbitráž, kde požaduje odškodné až 20 miliard korun. "Je to připravená hra související s arbitráží," řekl MF DNES k pokutě zdroj z vedení Mittalu.

Případem drahého koksu, který Mittal Steel Ostrava prodával své dceři Vysoké pece Ostrava, se už v minulosti zabýval antimonopolní úřad. "Byl tady ale vypracován posudek, který říkal, že ceny koksu jsou přiměřené," uvedl předseda úřadu Martin Pecina.

Loni úřad rozhodl, že je vše v pořádku. "Pokud ovšem finanční úřad pokutu potvrdí, pak tuto kauzu znovu otevřeme a budeme to šetřit," dodal Pecina.

Mittal Steel se domnívá, že pokuta ho má zastrašit v nynějším vyjednávání, zda se bude pokračovat v arbitráži. Minulý týden jednal o urovnání sporu s Mittalem ministr financí Vlastimil Tlustý, k dohodě však nedospěli. Podle Tlustého českému státu hrozí, že prohraje přes deset miliard korun. "To je důvod, který mě vede ke snaze dosáhnout smíru a škodě zabránit," uvedl už dříve ministr.

Mittal Steel Ostrava, bývalá Nová huť, je součástí skupiny Mittal Steel, kterou ovládá indický ocelářský magnát Lakshmi Mittal.

Ostravská ocelárna ročně produkuje tři miliony tun oceli. Loni vydělala 4,6 miliardy korun čistého zisku a utržila celkem 57,1 miliardy korun.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Stavební spořitelny přetahují bankám klienty, nabízejí levnější úvěry

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Poptávka po úvěrech na bydlení nejen kvůli růstu cen nemovitostí stagnuje. Hypoteční banky mohou navíc přijít o část...

Najdete na iDNES.cz