Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mittal Steel stáhl žalobu, chce Vítkovice

  11:54aktualizováno  11:54
Nadnárodní uskupení Mittal Steel se zřejmě doslova na poslední chvíli zapojí do privatizační soutěže na koupi společnosti Vítkovice-Steel. Mittal Steel už ovládá největší domácí hutní firmu, ostravskou Novou huť. Účast v privatizaci ale zatím stále jistá není.
Lakshmi Mittal (c) profimedia.cz/corbis

Lakshmi Mittal | foto: Profimedia.cz

Rozhodne o ní zítřejší zasedání privatizační komise, která řídí prodej firmy Vítkovice Steel.

Mittal Steel oznámil, že jeho dceřiná firma Vysoké pece Ostrava stáhla svou žalobu proti státní firmě Osinek, s níž se pře už téměř dva roky o cenu surového železa, dodávanou z Vysokých pecí Osinku právě pro Vítkovice-Steel.

Žaloba Mittal Steelu proti státní společnosti dosud tuto firmu vylučovala z probíhající soutěže na koupi společnosti Vítkovice-Steel.

Skupina Mittal Steel stáhla žalobu, jíž požadovala od Osinku doplacení 350 milionů korun za dodávky železa z minulých let - a to i přesto, že jí ve sporu o cenu železa dal nedávno za pravdu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Od okamžiku, kdy byla Mittal Steel informována o hrozbě vyloučení z účasti na privatizaci, vyvíjí maximální úsilí, aby docílila vyřešení sporů s Osinkem a mohla se zapojit do privatizačního procesu. Mittal Steel vyvíjí takové úsilí navzdory přesvědčení, že nároky Vysokých pecí proti Osinku plynoucí z nezaplacených faktur jsou podložené a oprávněné," uvádí se v tiskové zprávě Mittal Steelu.

Firma dále uvádí, že jednostranným stažením žaloby proti státní společnosti Osinek splnila podmínky privatizace a hodlá podat předběžnou nabídku do soutěže do určeného nejzazšího termínu, tedy do pátku.

"Situace je nyní zcela jasná. Vzdáme svých nároků proti Osinku a očekáváme, že nám bude umožněna účast na privatizaci Vítkovic Steel. Tímto jednáním jsme projevili mimořádně dobrou vůli, zejména s ohledem na skutečnost, že naše nároky měly podporu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Očekáváme tedy, že nám vláda a Osinek umožní účast v privatizaci. Pokud se tak nestane, nezbude nám než využít k ochraně našich práv dostupných právních prostředků," prohlásil Ondra Otradovec, ředitel pro fúze a akvizice Mittal Steel Company.

Pokud nebude Mittal Steel připuštěna do privatizační soutěže, hodlají její představitelé podat stížnost u Evropské komise a zahájit proti České republice rozhodčí řízení k ochraně svých investice.

Ministerstvu ústupek nestačí
Náměstek ministra průmyslu a šéf privatizační komise Martin Pecina ale v žádném případě nepovažuje ústupek Mittalu za dostatečný.

 "Je od nich hezké že žalobu stáhli, k posunu tu došlo, ale naše podmínky stále nebyly splněny, takže se nic zásadního nezměnilo," řekl.

Ministerstvo totiž stále trvá na požadavku, aby naopak Mittal Steel zaplatil Osinku zhruba miliardu korun. "Je to částka, kterou loni Vysoké pece neoprávněně vyinkasovaly, když nesplnily podmínku prodávat surové železo Osinku za nákladové ceny a přiměřený zisk," vysvětluje Pecina.

Pokud by Mittal Steel miliardu zaplatil, je stát ochoten svou vlastní žalobu proti němu stáhnout a pak by byla pro majitele Nové huti privatizační soutěž zcela otevřená. Toto řešení ale Mittal Steel už minulý týden vyloučil.

Mittal má podporu antimonopolního úřadu
Nedávné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle něhož Mittal Steel své dodávky nepředražoval a žádal za ně přiměřené ceny, nepovažuje ministerstvo průmyslu a obchodu za podstatné.

"To rozhodnutí vypadá, jako by na úřadu pro hospodářskou soutěž byli smyslu zbavení, je nepochopitelné a neakceptovatelné pro nás i představitele Osinku. Budeme se klidně soudit," řekl náměstek Pecina.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

CEFC možná propustí polovinu zaměstnanců, podíl v Rosněfti je stále ve hře

Logo společnosti CEFC

Zadlužený čínský konglomerát CEFC, který je aktivní i v České republice, možná propustí polovinu ze svých třiceti tisíc...

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

ČEZ navrhl dividendu 33 korun na akcii, stejně jako před rokem

Sídlo energetické firmy ČEZ v Sofii (4. března 2013)

Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 33 korun na akcii před...

Najdete na iDNES.cz