Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mittal Steel stáhl žalobu, chce Vítkovice

  11:54aktualizováno  11:54
Nadnárodní uskupení Mittal Steel se zřejmě doslova na poslední chvíli zapojí do privatizační soutěže na koupi společnosti Vítkovice-Steel. Mittal Steel už ovládá největší domácí hutní firmu, ostravskou Novou huť. Účast v privatizaci ale zatím stále jistá není.
Lakshmi Mittal (c) profimedia.cz/corbis

Lakshmi Mittal | foto: Profimedia.cz

Rozhodne o ní zítřejší zasedání privatizační komise, která řídí prodej firmy Vítkovice Steel.

Mittal Steel oznámil, že jeho dceřiná firma Vysoké pece Ostrava stáhla svou žalobu proti státní firmě Osinek, s níž se pře už téměř dva roky o cenu surového železa, dodávanou z Vysokých pecí Osinku právě pro Vítkovice-Steel.

Žaloba Mittal Steelu proti státní společnosti dosud tuto firmu vylučovala z probíhající soutěže na koupi společnosti Vítkovice-Steel.

Skupina Mittal Steel stáhla žalobu, jíž požadovala od Osinku doplacení 350 milionů korun za dodávky železa z minulých let - a to i přesto, že jí ve sporu o cenu železa dal nedávno za pravdu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Od okamžiku, kdy byla Mittal Steel informována o hrozbě vyloučení z účasti na privatizaci, vyvíjí maximální úsilí, aby docílila vyřešení sporů s Osinkem a mohla se zapojit do privatizačního procesu. Mittal Steel vyvíjí takové úsilí navzdory přesvědčení, že nároky Vysokých pecí proti Osinku plynoucí z nezaplacených faktur jsou podložené a oprávněné," uvádí se v tiskové zprávě Mittal Steelu.

Firma dále uvádí, že jednostranným stažením žaloby proti státní společnosti Osinek splnila podmínky privatizace a hodlá podat předběžnou nabídku do soutěže do určeného nejzazšího termínu, tedy do pátku.

"Situace je nyní zcela jasná. Vzdáme svých nároků proti Osinku a očekáváme, že nám bude umožněna účast na privatizaci Vítkovic Steel. Tímto jednáním jsme projevili mimořádně dobrou vůli, zejména s ohledem na skutečnost, že naše nároky měly podporu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Očekáváme tedy, že nám vláda a Osinek umožní účast v privatizaci. Pokud se tak nestane, nezbude nám než využít k ochraně našich práv dostupných právních prostředků," prohlásil Ondra Otradovec, ředitel pro fúze a akvizice Mittal Steel Company.

Pokud nebude Mittal Steel připuštěna do privatizační soutěže, hodlají její představitelé podat stížnost u Evropské komise a zahájit proti České republice rozhodčí řízení k ochraně svých investice.

Ministerstvu ústupek nestačí
Náměstek ministra průmyslu a šéf privatizační komise Martin Pecina ale v žádném případě nepovažuje ústupek Mittalu za dostatečný.

 "Je od nich hezké že žalobu stáhli, k posunu tu došlo, ale naše podmínky stále nebyly splněny, takže se nic zásadního nezměnilo," řekl.

Ministerstvo totiž stále trvá na požadavku, aby naopak Mittal Steel zaplatil Osinku zhruba miliardu korun. "Je to částka, kterou loni Vysoké pece neoprávněně vyinkasovaly, když nesplnily podmínku prodávat surové železo Osinku za nákladové ceny a přiměřený zisk," vysvětluje Pecina.

Pokud by Mittal Steel miliardu zaplatil, je stát ochoten svou vlastní žalobu proti němu stáhnout a pak by byla pro majitele Nové huti privatizační soutěž zcela otevřená. Toto řešení ale Mittal Steel už minulý týden vyloučil.

Mittal má podporu antimonopolního úřadu
Nedávné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle něhož Mittal Steel své dodávky nepředražoval a žádal za ně přiměřené ceny, nepovažuje ministerstvo průmyslu a obchodu za podstatné.

"To rozhodnutí vypadá, jako by na úřadu pro hospodářskou soutěž byli smyslu zbavení, je nepochopitelné a neakceptovatelné pro nás i představitele Osinku. Budeme se klidně soudit," řekl náměstek Pecina.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...

Z lásky k papíru vznikl byznys. Příbramská Vazárna vyrábí sešity na zakázku

Po navrhnutí designu a vytisknutí jednotlivých částí přichází na řadu ruční...

I tak staré řemeslo jako knihařina může v době automatizace najít uplatnění. Místo rozpadajících se knih se na...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Najdete na iDNES.cz