Horníci NWR. Ilustrační snímek

Horníci NWR. Ilustrační snímek | foto: NWR

Od dolování uhlí k úklidu po těžbě. Vláda plánuje přesun horníků z OKD

  • 15
Část horníků z Ostravsko-karvinských dolů, která fárá za černým uhlím, by v případě propouštění mohla najít práci při odstraňování škod vzniklých po těžbě. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu počítá s tím, že stát horníkům nabídne práci v podniku DIAMO.

OKD balancuje na hraně přežití a na dole Paskov se předpokládá ukončení těžby. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto přišlo s nabídkou práce pro část horníků, který hrozí propouštění. Návrh z dílny MPO nyní leží ve vládní legislativní knihovně eKLEP. Návrh představí ve čtvrtek odpoledne ministr Jan Mládek.

Ještě jeden pokus o záchranu OKD. Spolupracovat má i vláda a odbory

„MPO navrhuje uplatnit část propuštěných zaměstnanců OKD při realizaci projektů předkládaných státním podnikem DIAMO,“ stojí v dokumentu.

Podmínkou je financování projektů z prostředků ministerstva financí prostřednictvím takzvané ekologické smlouvy. Tento model byl uplatněn už při sanaci následků bývalé chemické těžby uranu ve Stráži pod Ralskem.

Mládkův resort plán zdůvodňuje potřebou posílit zdroje pro revitalizaci Moravskoslezského kraje. Na sanace vláda od roku 2020 vyčlenila 21 miliard korun. Z těchto peněz se například odstraňují důlní škody a ekologické zátěže po průzkumu a těžbě ropy a zemního plynu. Sanační plány ale zasahují i do Jihomoravského kraje. DIAMO je jedním z podniků, které ekologické škody odstraňují.

Na sanacích by v letech 2017 - 2021 podle návrhu mohlo najít práci až 140 zaměstnanců OKD ročně. O něco intenzivnější plán by pak přinesl práci pro dalších 110 lidí ročně. Likvidovat budou zejména nepotřebné povrchové objekty a těžební technologie. Revitalizace by měla připravit pozemky ke komerčnímu a průmyslovému využití.

Zájem bude hlavně o pracovníky s oprávněním pro obsluhu strojního parku (buldozer, nákladní auta, vibrační válec, nakladač, traktorbagr, svahovačka, kultivátor, štěpkovač) a dělníky pro přípravné práce, technickou a biologickou rekultivaci. Pracovat by mohli na sedmi projektech. K zahájení prací bude ale třeba nakoupit stroje a vybavení za 50 milionů korun.

„Realizace uvedených projektů nebude mít další dopad na státní rozpočet, a to z důvodu, že práce budou financovány z výnosů z prodeje privatizovaného majetku a zisku z účastí státu v obchodních společnostech,“ uvedlo ministerstvo.

OKD ve čtvrtek potvrdila, že v červenci odejde z nejrůznějších závodů firmy 345 lidí. Jak se ale bude vyvíjet další situace ve společnosti či kolik by firma chtěla letos propustit celkem lidí, vláda stále neví. OKD má nyní asi 9800 zaměstnanců.

„Jednali jsme s vedením OKD a chtěli jsme slyšet jasné slovo, jak si to představují s propouštěním v letošním roce, jaké mají plány. To, co jsme se dozvěděli, je potvrzení toho, co napsali Úřadu práce v Ostravě, že chtějí propustit k 1. červenci až 345 zaměstnanců z nejrůznějších závodů OKD s tím, že to chtějí řešit, pokud možno na dobrovolné bází těch, kteří o to projeví zájem,“ řekl Mládek. Resort ale nedostal ujištění, že počet propuštěných bude konečný. „Byli jsme odkázáni na to, že bude nutné jednat s novými vlastníky, skupinou Ad Hoc Group,“ řekl Mládek.

Těžba je pro firmu v současnosti ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

Podívejte se, jak vypadá práce horníků: