Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | foto: František Vlček, MAFRA

Antimonopolní úřad: Mládkův návrh novely je výrazně protisoutěžní

  • 51
Po Českém telekomunikačním úřadu, operátorech a politicích se do návrhu novely zákona o elektronických komunikacích pustil i Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Mládkovi vyčítá, že s nimi klíčovou pasáž nekonzultoval. Kdyby to udělal, upozornil by ho úřad, že „jde o výrazně protisoutěžní a protispotřebitelské ustanovení“.

ÚOHS vadí jako všem ostatním zejména třetí odstavec paragrafu 54 návrhu novely zákona o elektronických komunikacích. Tedy pasáž, která má za cíl zakázat tzv. retenční a podpultové nabídky operátorů směrem ke spotřebitelům (o reakcích ostatních hráčů jsme psali zde).

Stejně jako ostatní, byl i antimonopolní úřad pasáží zaskočen. „Úřad, ani žádné jiné připomínkové místo, nebyl s tímto úmyslem MPO seznámen. Byl tak porušen závazný postup podle legislativních pravidel,“ tlumočí stanovisko ÚOHS mluvčí Martin Švanda.

To je problém i proto, že by ÚOHS, který ve vztahu k jiným úřadům připomínkuje a vykládá aspekty týkající se soutěžního práva, tuto pasáž rozhodně nenechal bez povšimnutí.

„Pokud znění skutečně povede k tomu, že zabrání možnosti dávat klientům z řad spotřebitelů tzv. retenční nabídky ze strany mobilních operátorů, což se jeví jako velmi pravděpodobné, jde o výrazně protisoutěžní a protispotřebitelské ustanovení, neboť by mohlo vyloučit hospodářskou soutěž mezi mobilními operátory ve vztahu k podstatné části zákazníků,“ vysvětluje pro iDNES.cz hlavní rozpor Švanda.

Mládek: Konat má ČTÚ i ÚOHS

Sám ministr Mládek se v pátek (tedy dva dny po zveřejnění návrhu novely) opět pustil do úřadů, které znění návrhu kritizovaly. Nejprve do regulátora trhu, tedy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), poté i do antimonopolního úřadu.

Tedy dvou úřadů, s jejichž šéfy se spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou sešel kvůli novele minulý týden (psali jsme zde). Cílem návrhu mělo být zlepšení pozice spotřebitele a tím vytvoření tlaku na operátory, kteřá svými cenami patří mezi nejdražší v Evropě.

„Co se týče mobilních dat, to je kompetence ČTÚ, který nekonal. Který ještě před osmi měsíci vydal prohlášení, že trh je v pořádku a najednou není. Tak co dělali pánové?“ uvedl Mládek. „ČTÚ je ten kdo má regulovat trh a dohlížet na to, aby fungoval (...) My zvažujeme, jestli tedy, když to nedělá ČTÚ, nepodat podnět k antimonopolnímu úřadu, protože je to skutečně divné,“ dodal ministr.

„Podpultové“ tarify skončí i pro firmy, tvrdí Mládek. Jeho návrh mluví jinak

Na úrovni ČTÚ - ÚOHS se ale už otázkami cen podle mluvčího ČTÚ Martina Drtiny zabývá pracovní skupina, o které byl ministr informován a může do ní nominovat svého zástupce. „ČTÚ se opakovaně podivuje, že mu je podsouvána nečinnost právě v okamžiku, kdy vydal právně vymahatelné výzvy operátorům k razantnímu snížení velkoobchodní ceny datových služeb,“ doplnil Drtina.

Mládek byl podle mluvčího ČTÚ na schůzce u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rovněž seznámen s tím, že analýza datového trhu, která začala v roce 2012, se nevztahovala na datové služby LTE.

„Připomeňme, že v roce 2012 byl v České republice pomalý internet a ještě pomalejší internet. A protože ČTÚ konstatoval, že datový trh vnímá jako oblast, která se zatím nevyvíjí žádoucím způsobem z pohledu dostatečné konkurence na trhu a přínosů pro všechny účastníky a koncové uživatele, zahájil test trhu datových služeb, což je nutný předpoklad pro případné další regulatorní zásahy,“ uvedl Drtina.

Podobně se brání nařčení z nečinnosti i antimonopolní úřad. „Úřad nabídky operátorů sleduje dlouhodobě, na daném trhu oficiálních ceníků cenová podobnost není jasným důkazem o kartelu, může být výsledkem cenového následování, přičemž jiné indicie než obdobné ceníkové ceny nejsou dány,“ říká Švanda.

Zároveň podle něj úřad čeká na závěry ČTÚ. Klíčovým pro analýzu situace na mobilním trhu z hlediska cen pro nefiremní zákazníky je podle něj zjištění skutečného podílu retenčních nabídek a výše skutečných cen placených těmito zákazníky, nikoli provádět závěry na základě ceníkových cen. „Teprve na základě této analýzy, k jejímuž provedení je příslušný ČTÚ, by mohly být zjištěny indicie na možné disproporce na trhu a jejich míra,“ tvrdí Švanda.

Zároveň dodává, že ÚOHS může sice operátory pokutovat za případný kartel, ale nařídit jim zlevnit nedovede. „Podstatné je, že Úřad je ex post regulátorem, i pokud by tedy zahájil řízení pro možný kartel, nemá oprávnění měnit ceny pro spotřebitele, od toho je zde ČTÚ, případně zákonná regulace v gesci ministerstva průmyslu. Výsledkem správního řízení vedeného Úřadem ve věci možného cenového kartelu může tedy být zákaz plnění kartelové dohody, případně uložení pokuty, nikoli uplatnění cenové regulace,“ dodává Švanda.

Sobotka Mládka odvolat nehodlá

Ministerstvo průmyslu předložilo tento týden vládě upravenou novelu telekomunikačního zákona, do které vedle zkrácení lhůty pro změnu operátora a dalších opatření na ochranu spotřebitele nově zapracovalo možnost pro ČTÚ udělovat operátorům za prohřešky pokuty počítané z jejich obratu, kabinet bude muset také hlasovat o tom, zda zákazník bude moci odstoupit od smlouvy při každé změně smlouvy a rovněž o paragrafu, který se týká zákazu individuálních cen volání pro spotřebitele.

Operátoři by mohli nabízet i odcházejícím zákazníkům jen takové slevy, které předtím zveřejnili v ceníku. Ministr doufá, že změny zákona vládou projdou.

KOMENTÁŘ: Tanci Velkého Medvěda někdo musí tleskat. Kdo asi?

Zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele v novele telekomunikačního zákona zvedl vlnu nesouhlasu mezi politiky i odborníky. Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mohl vést k zakonzervování mobilních tarifů. Mluvčí úřadu Martin Drtina ve čtvrtek uvedl, že zákaz nebyl s ČTÚ konzultován. „Neznamená to, že nebudou slevy, ale měl by každý vědět, že když zaplatím tolik, mám nárok na toto,“ řekl k zákazu Mládek.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl pátečním Hospodářským novinám, že Mládka ani po kritice novely telekomunikačního zákona neodvolá, i když s jeho postupem není spokojen (více čtěte zde).

,