Mladí barmani kouzlili v lázních

Jeseník - Namíchat drink podmanivé chuti, přitom nepřekročit šibeniční časový limit. To byl úkol pro desítky účastníků mezinárodní soutěže mladých barmanů Lázeňský pohár, kterou nedávno hostil Jeseník. Diváci, kteří byli celou show viditelně nadšení, poznali několik velmi kuriozních koktejlů.

Pořádající Hotelovou školu Vincenze Priessnitze z Jeseníku zahltil zájem o účast v soutěži. Počet účastníků vzrostl oproti dvěma předchozím ročníkům na dvojnásobek. O úspěch usilovalo dvaašedesát studentů hotelových škol a mladých barmanů z pěti zemí.
Mladíci a dívky, kteří si osahávají barmanské řemeslo, ukazovali, v čem spočívá kouzlo dobrého nápoje. Nemohli využít žádný tradiční recept. Každý musel přijít se svým vlastním. "Každý drink musí být originál. Z osmdesáti procent rozhoduje při hodnocení chuť nápoje," uvedl Petr Bartoníček z České barmanské asociace. Rozhodčí přísně hodnotí také obratnost, sebejistotu a časový limit.
Soutěžící se staví ke stolkům. Jako na šachovnici rozmísťují nápoje, nádoby s ledem, sklenice ovoce a další pomůcky, tak aby namíchali co nejlepší nápoj. "Příprava je strašně důležitá. Stejně jako samotná soutěž," říká Lucie Krejčíková z Hotelové školy ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Pod rukama mladých alchymistů vznikají téměř umělecká díla.
Diváci poznali, jak vypadá dovedně namíchaný hřích, drink povzbuzující sexuální apetit nebo "vzorek DNA". Jiné koktejly voní romantikou, exotickými zeměmi nebo výbušninami.
"Teď budeme svědky nějaké dědičné informace," upozorňuje moderátor těsně předtím než Pavel Kujan z Hotelové školy v Turnově domíchal svůj drink nazvaný DNA.
Kujan láskyplně hýčká své nádobíčko a konečně představuje svůj výrobek. Moderátor vychvaluje, jak musí mít barmanství rád, když dokázal umíchat dědičnou informaci. Mladík pokyvuje hlavou a potutelně se usmívá. "Ale chmel je stejně nejlepší," pronesl.
Řada soutěžících se potýká s trémou, která jim nedovolí nalít nápoje bez toho, aby neukápli. Někteří mají ruce tak roztřesené, že ztrácejí cenné body za ukápnutí na stůl nebo když jim ozdoba spadne neplánovaně do drinku. Svou první barmanskou soutěž v životě si doslova protrpěl Florian Behner z Německa. Ruce jej vůbec nechtěly poslouchat. Nemohl ani náznakem nalévat jednotlivé ingredience, jak předepisují barmanské zvyklosti s rukama v pravém úhlu k tělu. Musel si postavit skleničky na stůl. I tak byl div, že jeho vibrující ruce vůbec nasměrovaly jednotlivé nápoje do koktejlových sklenic. Ruce zrazují i Barboru Zapletalovou. Obří tréma devalvuje stovky hodin, které strávila tréninkem.
Totální výpadek ve znamení převrácené či rozbité sklenice, šejkru letícího mezi diváky nebo vysypaného zásobníku ledu se ale nekoná.
Rozhodčí si pochvalují úroveň soutěže. V České republice podle nich patří jednoznačně mezi nejlepší. "Úroveň je hodně dobrá, pořadatelsky perfektně zvládnutá," pochvaloval si Petr Bartoníček z České barmanské asociace.
Odborníci ocenili také úroveň soutěžících. "Jsou zruční, míchali dobré drinky. Určitě z nich vyroste nejméně několik špičkových barmanů," podotkl Bartoníček.

"Pokud se ocitnete ve společnosti, kde se popíjí, buďte na své tělo hodní," radí doktor Macharáček. "Vynechte tvrdý alkohol a víno důkladně prokládejte minerálkou nebo sodou."