Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí na důchod nemyslí, úspory jsou malé

  1:00aktualizováno  1:00
Kdyby všichni Češi dostali zítra v práci tisíc korun přidáno, peníze by byly rychle pryč. Většina lidí říká, že dnes s příjmem nevyjdou, a tak by dodatečný příjem rychle utratili. Buď by si něco koupili, nebo by spláceli rostoucí dluhy.

Češi stárnou, ale na stáří moc nemyslí, spoléhají na státní rozpočet a nechystají se příliš spořit ani déle pracovat.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si nechala zpracovat ČSOB – jeden z finančních domů, který si od uskutečnění reformy slibuje více obchodů a větší příliv úspor.

Podle šéfa penzijních fondů ČSOB Petra Beneše výsledky ukazují, že veřejnost nemá do žádných bolestných reforem chuť. Přitom však drtivá většina lidí nechce zadlužovat kvůli důchodům své děti. "Průzkum ukázal, že lidé žijí v obrovské iluzi, nemají informace, nechovají se racionálně a mají nadměrná očekávání," uvádí Beneš.

Svou představu o důchodové reformě nyní dokončuje všech pět parlamentních stran, které si na zhodnocení svých návrhů najaly skupinu nezávislých expertů. ČSSD a komunisté spoléhají na pokračující výplatu důchodů přes stát. ODS, lidovci a Unie svobody chtějí víc zapojit privátní úspory.

Propočty navržených variant ukázaly, že třicátníci budou muset pracovat nejméně do pětašedesáti. Protože společnost stárne, ani pozdější věk odchodu do penze nebude stačit k tomu, aby ze státních peněz lidé dostávali důchod aspoň na dnešní úrovni. Toho dosáhnou leda tím, že víc zdaní své děti, víc je zadluží, nebo si mezitím víc naspoří, uvedla expertní komise.

Úspory v Česku rostou už nyní. Penzijní fondy měly loni druhý nejlepší rok v historii. Chuť spořit – pokud se k úsporám připlácí dotace ze státního rozpočtu – znovu vidí i stavební spořitelny. Loni zájem opadl kvůli snížení státní podpory, ale nyní opět roste. "Za první čtvrtletí jsme zaznamenali růst spoření o 63 procent," uvedl člen představenstva Lišky Manfred Koller.

Většina úspor však dnes není určena na stáří, lidé je vybírají dřív. Podle průzkumu CVVM loni jen čtvrtina lidí uvedla, že zvládá dávat nějaké peníze stranou.

Na soukromé spoření vsadilo od ledna Slovensko, kde lidé mohou rozdělit osmnáctiprocentní odvod na sociální pojištění a polovinu posílat do fondů. Tuto možnost už zvolilo 750 tisíc lidí a slovenské fondy očekávají, že střadatelů bude nakonec ještě dvakrát více, což je větší zájem, než se při spuštění reformy plánovalo. Na výpadek peněz ve státním rozpočtu si Slováci schovali příjmy z privatizace.

V Česku už tolik peněz z privatizace není, ale třeba ODS nebo KDU-ČSL chtějí postupovat podobně. ODS chce nyní lidem odpustit osm procent z pojistného, ať si každý spoří, jak chce, nebo peníze utratí. Lidovci navrhují poslat do fondů osm procent pojistného a za děti dát slevu.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz