Mléko čerstvé nebo trvanlivé

Proč je mléko v obchodě někdy v chladicím pultu a jindy leží jen tak volně v regále? Protože jedno je mléko čerstvé a druhé trvanlivé. Mléko se totiž liší podle způsobu tepelného ošetření. To, které se po nadojení žádným způsobem tepelně neupravuje, se nazývá syrové. V obchodech se s ním však nesetkáme, prodává se jen na farmách.

Chutí se mu nejvíc blíží mléko čerstvé. Prochází totiž nejšetrnějším tepelným ošetřením - pasterací, tedy krátkým zahřátím, které zničí choroboplodné zárodky, ale nezaručí mu delší trvanlivost. Mléko vydrží jen několik dní a musí být v obchodě i doma uloženo v lednici.

Mnohem déle, až několik měsíců, vydrží trvanlivé mléko. Trvanlivosti však není dosaženo konzervačními prostředky, jak si někteří lidé myslí, nýbrž sterilizací, prudkým zahřátím nad 100 °C. Od čerstvého mléka se liší chutí, nikoliv obsahem důležitých látek. Tepelná úprava nemá vliv na obsah vápníku, stejně ho je v čerstvém i trvanlivém, snižuje však obsah vitaminů. Například vitaminu B12 je v trvanlivém mléku o polovinu méně než v čerstvém.

Trvanlivé mléko vydrží dlouho jen v zavřeném obalu. Po otevření musí být uloženo v lednici a rychle spotřebováno. Na rozdíl od čerstvého mléka, které změní chuť i vůni, jakmile se začne kazit, u trvanlivého se první znaky zkázy neprojeví ani vzhledově, ani čichově. Když má lehce nahořklou chuť, je už většinou pozdě. Mléko se liší také podle obsahu tuku na plnotučné, polotučné a odstředěné.

Ze zápisníku inspekce

Prodej mléka žádné velké problémy nepřináší. Některé, zejména menší prodejny někdy nedodržují podmínky skladování - čerstvé mléko není uloženo v chladicích pultech. Někdy bývá mléko chybně označeno.

Od loňského roku musí být odstředěné mléko označeno výrazným nápisem a upozorněním, že obsahuje velmi málo vitaminů rozpustných v tucích. Obsah vápníku je však stejný v mléce odstředěném i plnotučném. Je tedy na spotřebiteli, jaké mléko si vybere. Měl by si však uvědomit, že ani plnotučné není žádnou kalorickou bombou, a polotučné patří dokonce mezi nízkoenergetické potraviny.

Jinak je to se smetanou. Ta má tuku nejméně 10 procent, smetana určená ke šlehání dokonce 33 procent. Stejně jako mléko, i smetana může být čerstvá nebo trvanlivá. Mléko a smetanu je možné koupit ještě v jiné než tekuté podobě sušené, nebo zahuštěné. Zahuštěná mléka a smetany, získávané částečným odpařením vody, se prodávají buď neslazené, nebo slazené, podle toho, zda je do nich přidávána sacharóza, či nikoliv. U sušeného byla z mléka nebo smetany odpařena téměř veškerá voda. Pozor, sušené mléko nemá nic společného z rostlinnými náhražkami v prášku, které se používají do kávy. Ty se ostatně nesmějí nazývat slovem "mléko" nebo "smetana".


Mléko podle obsahu tuku

druh

obsah tuku

odstředěné

nejvýše 0,5 %

polotučné

1,5-2,0 %

plnotučné

nejméně 3,5 % (se standardizací)

selské

nejméně 3,5 % (bez úpravy obsahu tuku)

Poznámka: obsah mléčného tuku v hmotnostních procentech

* Na rubrice spolupracují odborníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce