MMF: kongres je výjimečný

Zářijový kongres Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze bude podle těchto institucí v mnohém výjimečný. Vůbec poprvé se obě instituce sejdou na vrcholném zasedání za někdejší železnou oponou, což bude podle ředitele vnějších vztahů fondu Thomase Dawsona mimořádnou příležitostí k ohlédnutí, jak daleko se světová ekonomika dostala deset let po skončení studené války. Světová finanční elita bude mít podle něho i dostatečný odstup, aby zhodnotila dopad finančních krizí v Asii, Rusku či Jižní Americe.

"Lze očekávat i určité návrhy na reformu fungování fondu či obsáhlou debatu na téma odpouštění dluhů nejchudším zemím," uvedl Dawson, jenž tento týden navštívil Prahu.

Kongres má být ojedinělou událostí, jakou Praha po převratu nezažila. Co se bude projednávat?
Mít zasedání tady v Praze v roce 2000 má nesmírnou symbolickou hodnotu, můžeme se ohlédnout, kam postkomunistická Evropa došla za posledních deset let. Na programu bude celá řada seminářů a diskusí na téma jakési rekapitulace posledních deseti let v postkomunistickém světě. Souvisí to s dalším dominantním tématem, s globalizací. Česká ekonomika i okolní státy se za poslední léta otevřely a nyní jsou příkladem, jak obrovský prospěch lze mít z globalizace. Loni do Česka přitekly investice za pět miliard dolarů a letos jejich příliv pokračuje - roste vývoz a obchod se zahraničím. Určitě jsou tu i obtíže, lidé se prostě cítí nesví, protože svět se na jejich vkus rozvíjí moc rychle a vývoj nemá nikdo pevně v rukou. To je ústřední téma našich kritiků a jistě mu bude věnována velká pozornost. Dalším z témat bude odpouštění dluhů pro nejchudší země světa. Mluvíme-li na jednu stranu o zemích, které dokázaly využít příležitostí, nesmíme zapomenout na početnou skupinu těch, které zatím žádný prospěch z globalizace nemají, například subsaharská Afrika, většina jižní Asie i některé oblasti Číny či Indie, kde žijí miliardy lidí s příjmem několika dolarů na den.
Může se Praha zapsat do dějin tím, že se dočkáme nějakých skutečně převratných rozhodnutí?
Myslím, že dosáhneme určitého pokroku ve všech tématech. Každý rok se posuneme o kus dál.
Myslím převratný posun. Díky novému řediteli MMF, velkému tlaku demonstrantů, symbolice prvního zasedání MMF v postkomunistické Evropě...
Je možné, že padnou celkem jasná doporučení ohledně reforem v samém fungování fondu. Určitá doporučení bude mít výkonný výbor, nový šéf Horst Koehler jistě také přijde s určitými návrhy. Bývalý ředitel působil ve fondu 13 let, takže je přirozené přijít s určitými návrhy změn.
Jak daleko je téma odpuštění dluhů?
To je nyní velké téma i díky demonstrantům, kteří na ně začali upozorňovat. MMF ani Světová banka nemohou samy o sobě dluhy odpustit. My jsme vlastněni členskými státy a ty musí odpuštění těchto dluhů odhlasovat a k tomu odpustit i své vlastní pohledávky.
Odpuštění však není zadarmo, pokud se má dluh odepsat, pak my i Světová banka přijdeme v účtech o část kapitálu a ztratíme schopnost dál plnit své úkoly. Čili to je politická věc, která se týká parlamentů jednotlivých zemí a vyvolává mnoho kontroverze. Anebo lépe řečeno: je tu proto mnoho sympatií, ale sympatie je potřeba proměnit v činy a parlamenty vlivných zemí se musí odhodlat k tomu, aby utratily peníze na tyto účely. V USA to je nyní velké téma.
Bude v Praze nějaké setkání na nejvyšší politické úrovni, které by otázku odpuštění dluhů mohlo někam posunout?
Pro banku a fond jsou nejvyššími politickými reprezentanty ministři financí. Ti se setkají na několika jednáních, bude o tom jednat nejvyšší vedení MMF, stejné téma bude na programu jiných seminářů a sejde se kvůli tomu zřejmě také skupina G7. Možná je na co navázat, protože brzy bude jednání skupiny G7 v Japonsku, ze kterého pravděpodobně vzejdou určitá prohlášení na toto téma. Celému procesu navíc pomáhají demonstranti, kteří vyvíjejí velký tlak.
Máte už nějaké signály, kudy chce nový šéf fond vést a jaké reformy jsou na obzoru?
V tom spočívá další výjimečnost letošního zasedání, jež bude pro nového ředitele vůbec první. Je tedy přirozené, že jedním z témat budou také reformy fungování MMF. Například jak lépe pohlídat fungování mezinárodního finančního systému, jak si lépe rozdělit aktivity se Světovou bankou či jak spravedlivěji rozdělit vliv ve vedení fondu. To je velmi komplikované téma. Například skoro všichni se shodují, že Jižní Korea má nyní ve fondu menší slovo, než odpovídá jejímu postavení ve světové ekonomice, ale není snadné to změnit, protože nikdo se svých hlasů nechce vzdát. Dohromady musí mít všechny hlasy opět jen 100 procent.
Věříte tomu, že chudé státy zbohatnou samy od sebe zapojením do globální ekonomiky, nebo doporučujete vašim akcionářům, aby se rovněž podělili o své bohatství?
Určitě věříme, že správné principy hospodářské politiky jsou stejné po celém světě - rozumně vyrovnaný rozpočet, neinflační měnová politika, stabilní měnový kurs na úrovni, která napomáhá růstu. Hospodářský růst, k němuž taková politika vede, je jediná cesta, jak dnešní problémy světa vyřešit. Finanční asistence pomůže, ale v případě, když země udržují správnou politiku, jinak vznikají problémy, jako jsou neúnosné dluhy chudých zemí.