Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Mnichov vyhlásil boj kelímkům na kávu. Denně se jich vyhodí 190 tisíc

  • 74
Mnichovu se nelíbí rostoucí spotřeba papírových kelímků na jedno použití. Město proto představilo plán, který má vzniku nerecyklovatelného odpadu zamezit. Zaplatí za to 400 tisíc eur, v přepočtu asi 10,5 milionu korun.

V průměru každý sedmý obyvatel bavorského hlavního města si denně dopřeje kávu s sebou servírovanou v papírovém kelímku na jedno použití. To pro město znamená 190 tisíc kelímků denně, jejichž životnost je podle serveru BR jen 15 minut. U hojně kritizovaných plastových sáčků je to o deset minut déle.

Mnichovské radnici proto s narůstajícím množstvím odpadků, které oproti rozšířenému mínění navíc nejsou recyklovatelné, došla trpělivost. Do městské rady směřuje návrh rozsáhlého plánu, který má spotřebu kelímků omezit.

V prvé řadě plánuje město zakázat prodej kávy a v kelímcích na jedno použití v kantýnách městských úřadů, školách a dalších veřejných institucích. Zákaz by mě dopadnout i podniky, které jsou v nájmu v budovách patřících městu. Podle radnice nabízí „coffee-to-go“ kolem devíti tisíc gastronomických provozů ve městě.

Obří kelímky zhyzdí město

Víc než na restrikce však sází Mnichov na prevenci. Na šesti až osmi frekventovaných místech by měly být v dohledné době umístěny obří, čtyři metry vysoké kelímky. Průměr základny bude 2,5 metru. Objem kelímku má odpovídat 190 tisícům denně prodaných „coffee-to-go“.

„Chceme tak změnit vnímání občanů a občanek a v ideálním případě i jejich chování,“ prohlásil Axel Markwardt z mnichovské radnice. Obří kelímky mají záměrně narušovat obraz města. Vedle toho je v plánu i kampaň v rádiích a na internetu. Podle deníku Süddeutsche Zeitung vyjde akce na 400 tisíce eur, tedy přes deset milionů korun.

Podle spotřebitelské organizace Deutsche Umwelthilfe se v celém Německu spotřebuje za hodinu 320 tisíc kelímků na jedno použití. To odpovídá 40 tisícům tun odpadu ročně. Káva s sebou se podílí na celkové spotřebě zhruba pěti procenty.