Mnohé sušené bramborové kaše připomínají tekutou stravu

- Hotová jídla v prášku kupují buď ti, kteří si chtějí ušetřit práci a čas, nebo ti, kteří si nejsou příliš jisti svým kuchařským uměním. Některé sušené bramborové kaše by však nejspíše uspokojily jen ty první. Přidáním vody či mléka, másla a soli je jídlo sice hotové během několika minut, z mnohých sáčků však nadýchanou a navíc chutnou bramborovou přílohu nevykouzlí ani mistr kuchař ověnčený několika řády zlatých vařeček.
Během testu MF DNES, v němž se utkalo sedm druhů bramborových kaší v prášku od pěti různých výrobců, které jsou běžně k dostání v obchodech, se ukázalo, že si toto pojmenování zaslouží jen kaše Knorr. Ostatní bramborové polotovary se sice často pyšní lákavým obrázkem na obalu, ale při dodržení pokynů k přípravě se nakonec svou chutí či vzhledem sametovým našlehaným přílohám k masu či zelenině podobají jen vzdáleně. Bohužel na to doplácí zákazník, pro něhož bývá nákup jakéhokoli jídla v prášku sázkou do rulety. Pokud nevybírá podle předchozí zkušenosti nebo něčí rady, nezbývá mu než uvěřit tomu, co předkládá výrobce na obalu. Názorným příkladem, jak zamaskovat nepodařenou recepturu lákavým obalem, je kaše od pardubické Labety. Z ozdobně nastříkané kaše na fotografii se vyklubala řídká masa bez chuti, připomínající spíše hustší polévku. "To nemá s kaší nic společného, vůbec v tom necítím brambory," komentoval výrobek Labety během ochutnávky člen odborné poroty Petr Slavětínský z pražského hotelu Renaissance. "Já bych ji doporučil na nějakou šetřící dietu," doplnil jej další z porotců Jiří Král, šéfkuchař Francouzské a plzeňské restaurace v Obecním domě v Praze. Kromě žaludku ušetří také obsah peněženky, neboť byla z testovaných kaší nejlevnější. Těm, kteří uvažují o jarní šetřící dietě, by možná přišly vhod i kaše Maggi, a to nejen pro jejich nevýraznou chuť. Až pět porcí v jednom sáčku, které slibuje výrobce, by totiž možná stačilo malým dětem, ale ne dospělým strávníkům.

Návody na přípravu bývají nepřesné

Na první pohled velmi snadná příprava sušených kaší je kupodivu hlavním kamenem úrazu. Kdo nechce mít na talíři pokrm připomínající tekutou stravu nebo hmotu na dělové koule, nezbývá mu než při přípravě experimentovat a nedržet se striktně návodu na obalu. Zatímco většina kaší byla spíše řídká a prospělo by jim přidání menšího množství mléka či vody, tu od Vitany by nenašlehal ani nejvýkonnější elektrický robot. "Podle mne jsou v návodu na přípravu špatné údaje," poznamenal zástupce šéfkuchaře hotelu Corinthia Towers Praha Martin Jiskra. Husté bramborové těsto doporučil spíše na krokety. "Kdyby se ale kaše trochu více naředila vodou, byla by dobrá," doplnil jej Jiří Král.


Doporučení testu

* Kaše, které již obsahují sušené mléko a přidává se voda, jsou chuťově jemnější.
* U většiny výrobků je dobré přidat méně vody či mléka, než je uvedeno v návodu. Jinak je kaše moc řídká.
* Uvádí-li výrobce množství porcí v určitém rozmezí, je lepší brát v úvahu spíše dolní hranici.

vítěz testu

Nadýchané bramborové kaši jako od babičky se chutí i vzhledem nejvíce blíží výrobek se značkou Knorr. Ve skutečnosti vypadá lépe než na obalu a množství hotové kaše z jednoho sáčku odpovídá čtyřem porcím pro dospělého člověka.

Které značky bramborových kaší v prášku se kupují nejčastěji?

Vitana 38 %
Maggi 31 %
Knorr 27 %
Jiné 1 %

Poznámka: Průzkum MML, MEDIAN, '99 proběhl v době od 18. 1. do 19. 12. loňského roku a zúčastnilo se jej 12 049 respondentů ve věku 14 až 79 let.
Pramen: MEDIAN

Kaše hodnotili kuchaři z předních pražských hotelů a restaurací.