Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mnoho firem v Ostravě nevyplácí lidem mzdy

  9:42aktualizováno  9:42
Lidé, kterým se podaří sehnat zaměstnání, ještě nemusí mít vyhráno. V mnoha případech totiž zaměstnavatelé za práci mzdu nevyplatí. Téměř osmdesát společností, které nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy, eviduje na území Ostravy místní úřad práce.
Nezaměstnanost, práce

Nezaměstnanost, práce | foto: Profimedia.cz

Ten jen do srpna letošního roku vyplatil téměř tři miliony korun na základě zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. "Od začátku roku jsme vyřídili čtyřiadevadesát žádostí o vyplacení dlužných mezd, s nimiž se na nás obrátili zaměstnanci firem, které nedodržely termíny výplat," řekl Miroslav Seidler z ostravského Úřadu práce.

Zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatelé neplatí mzdy včas a ve stanovené výši, mají podle zákona právo požádat úřad práce o vyplacení mzdy.

Někteří zaměstnavatelé se do problémů s vyplácením mezd dostanou vlastní vinou, jiní zase například kvůli druhotné platební neschopnosti. Rozdílný je i přístup zaměstnavatelů v komunikaci s úřadem práce při projednávání výplat dlužných mezd.

"Přibližně deset až patnáct procent zaměstnavatelů s námi při vyřizování žádostí jejich zaměstnanců spolupracuje, ale většina si hraje na mrtvé brouky," popisuje praktiky některých majitelů firem Miroslav Seidler.

"Ti kteří nespolupracují se z velké části rekrutují z řad takzvaných 'takypodnikatelů,' což je pro mne každý člověk, který si platí leasing na drahý automobil a právě se vrátil z rekreace v Karibiku, i když svým zaměstnancům už třeba tři měsíce nezaplatil ani korunu," dokončil Miroslav Seidler.

Jména neplatičů se často opakují
Při své práci se Seidler často setkává se zaměstnanci, kteří pracují u majitele firmy jehož jméno je mu povědomé. "Vím o několika lidech, s jejichž jmény jsem se setkal při vyřizování nároků zaměstnanců různých firem," poukazuje Miroslav Seidler na fakt, že někteří podnikatelé jsou ve vztahu ke svým zaměstnancům nepoučitelní.

V současnosti existuje několik variant, jak se může nezaměstnaný při hledání nového místa proti takovému zaměstnavateli bránit. Nejjednodušší je při hledání nového místa prohlédnout stránky úřadu práce.

K vyplacení dlužných mzdových nároků nepotřebují zaměstnanci mnoho. Stačí podat u příslušného krajského soudu návrh na konkurs firmy zaměstnavatele a pak nahlásit svou pohledávku na Úřadu práce. Pokud jsou všechny náležitosti splněny, dochází k výplatě zaměstnavatelem zadržovaných peněz průměrně do šesti týdnů a to, pokud žadatel doloží požadované doklady, až do plné výše dlužné částky.

Zaměstnanci mohou poslat firmu do konkurzu
Rozhodující pro přijetí požadavků úřadem práce je samotné podání návrhu na konkurs u Krajského soudu. Není důležité, zda soud návrh přijme, či zda jej odmítne. Úřadu práce stačí k zahájení šetření samotné podání návrhu.

"Pokud zaměstnanci dlužné peníze vyplatíme, už se nemusí o nic dalšího zajímat," přibližuje průběh vyplácení zadržovaných mezd Miroslav Seidler. "Dlužné peníze pak vymáháme po zaměstnavateli. Buďto prostřednictvím soudu v rámci podaného návrhu na konkurs, nebo zaměstnavatel zaplatí sám. Pokud tak neučiní a soud, například pro malou likviditu firmy návrh na konkurs neuzná, pak se firma do dvou měsíců z obchodního rejstříku vymaže a úřad práce nezíská nic. To ale zaměstnance nemusí zajímat."

Na stránkách úřadů práce lze najít nejen nabídky práce, ale i seznam firem, které se vyplácením smluvených mezd svým zaměstnancům příliš nezabývají. Uchazečům o práci mohou výrazně pomoci i internetové stránky Obchodního rejstříku, na kterých lze vysledovat, zda má firma finanční problémy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc připravuje na příští rok telefonickou linku, na které by vyškolení zaměstnanci mohli odpovídat na dotazy zaměstnanců i uchazečů o práci. Spuštění linky se předběžně plánuje na začátek příštího roku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz