Mnoho firem v Ostravě nevyplácí lidem mzdy

  9:42aktualizováno  9:42
Lidé, kterým se podaří sehnat zaměstnání, ještě nemusí mít vyhráno. V mnoha případech totiž zaměstnavatelé za práci mzdu nevyplatí. Téměř osmdesát společností, které nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy, eviduje na území Ostravy místní úřad práce.
Nezaměstnanost, práce

Nezaměstnanost, práce | foto: Profimedia.cz

Ten jen do srpna letošního roku vyplatil téměř tři miliony korun na základě zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. "Od začátku roku jsme vyřídili čtyřiadevadesát žádostí o vyplacení dlužných mezd, s nimiž se na nás obrátili zaměstnanci firem, které nedodržely termíny výplat," řekl Miroslav Seidler z ostravského Úřadu práce.

Zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatelé neplatí mzdy včas a ve stanovené výši, mají podle zákona právo požádat úřad práce o vyplacení mzdy.

Někteří zaměstnavatelé se do problémů s vyplácením mezd dostanou vlastní vinou, jiní zase například kvůli druhotné platební neschopnosti. Rozdílný je i přístup zaměstnavatelů v komunikaci s úřadem práce při projednávání výplat dlužných mezd.

"Přibližně deset až patnáct procent zaměstnavatelů s námi při vyřizování žádostí jejich zaměstnanců spolupracuje, ale většina si hraje na mrtvé brouky," popisuje praktiky některých majitelů firem Miroslav Seidler.

"Ti kteří nespolupracují se z velké části rekrutují z řad takzvaných 'takypodnikatelů,' což je pro mne každý člověk, který si platí leasing na drahý automobil a právě se vrátil z rekreace v Karibiku, i když svým zaměstnancům už třeba tři měsíce nezaplatil ani korunu," dokončil Miroslav Seidler.

Jména neplatičů se často opakují
Při své práci se Seidler často setkává se zaměstnanci, kteří pracují u majitele firmy jehož jméno je mu povědomé. "Vím o několika lidech, s jejichž jmény jsem se setkal při vyřizování nároků zaměstnanců různých firem," poukazuje Miroslav Seidler na fakt, že někteří podnikatelé jsou ve vztahu ke svým zaměstnancům nepoučitelní.

V současnosti existuje několik variant, jak se může nezaměstnaný při hledání nového místa proti takovému zaměstnavateli bránit. Nejjednodušší je při hledání nového místa prohlédnout stránky úřadu práce.

K vyplacení dlužných mzdových nároků nepotřebují zaměstnanci mnoho. Stačí podat u příslušného krajského soudu návrh na konkurs firmy zaměstnavatele a pak nahlásit svou pohledávku na Úřadu práce. Pokud jsou všechny náležitosti splněny, dochází k výplatě zaměstnavatelem zadržovaných peněz průměrně do šesti týdnů a to, pokud žadatel doloží požadované doklady, až do plné výše dlužné částky.

Zaměstnanci mohou poslat firmu do konkurzu
Rozhodující pro přijetí požadavků úřadem práce je samotné podání návrhu na konkurs u Krajského soudu. Není důležité, zda soud návrh přijme, či zda jej odmítne. Úřadu práce stačí k zahájení šetření samotné podání návrhu.

"Pokud zaměstnanci dlužné peníze vyplatíme, už se nemusí o nic dalšího zajímat," přibližuje průběh vyplácení zadržovaných mezd Miroslav Seidler. "Dlužné peníze pak vymáháme po zaměstnavateli. Buďto prostřednictvím soudu v rámci podaného návrhu na konkurs, nebo zaměstnavatel zaplatí sám. Pokud tak neučiní a soud, například pro malou likviditu firmy návrh na konkurs neuzná, pak se firma do dvou měsíců z obchodního rejstříku vymaže a úřad práce nezíská nic. To ale zaměstnance nemusí zajímat."

Na stránkách úřadů práce lze najít nejen nabídky práce, ale i seznam firem, které se vyplácením smluvených mezd svým zaměstnancům příliš nezabývají. Uchazečům o práci mohou výrazně pomoci i internetové stránky Obchodního rejstříku, na kterých lze vysledovat, zda má firma finanční problémy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc připravuje na příští rok telefonickou linku, na které by vyškolení zaměstnanci mohli odpovídat na dotazy zaměstnanců i uchazečů o práci. Spuštění linky se předběžně plánuje na začátek příštího roku.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Najdete na iDNES.cz