Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mnoho firem v Ostravě nevyplácí lidem mzdy

  9:42aktualizováno  9:42
Lidé, kterým se podaří sehnat zaměstnání, ještě nemusí mít vyhráno. V mnoha případech totiž zaměstnavatelé za práci mzdu nevyplatí. Téměř osmdesát společností, které nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy, eviduje na území Ostravy místní úřad práce.
Nezaměstnanost, práce

Nezaměstnanost, práce | foto: Profimedia.cz

Ten jen do srpna letošního roku vyplatil téměř tři miliony korun na základě zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. "Od začátku roku jsme vyřídili čtyřiadevadesát žádostí o vyplacení dlužných mezd, s nimiž se na nás obrátili zaměstnanci firem, které nedodržely termíny výplat," řekl Miroslav Seidler z ostravského Úřadu práce.

Zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatelé neplatí mzdy včas a ve stanovené výši, mají podle zákona právo požádat úřad práce o vyplacení mzdy.

Někteří zaměstnavatelé se do problémů s vyplácením mezd dostanou vlastní vinou, jiní zase například kvůli druhotné platební neschopnosti. Rozdílný je i přístup zaměstnavatelů v komunikaci s úřadem práce při projednávání výplat dlužných mezd.

"Přibližně deset až patnáct procent zaměstnavatelů s námi při vyřizování žádostí jejich zaměstnanců spolupracuje, ale většina si hraje na mrtvé brouky," popisuje praktiky některých majitelů firem Miroslav Seidler.

"Ti kteří nespolupracují se z velké části rekrutují z řad takzvaných 'takypodnikatelů,' což je pro mne každý člověk, který si platí leasing na drahý automobil a právě se vrátil z rekreace v Karibiku, i když svým zaměstnancům už třeba tři měsíce nezaplatil ani korunu," dokončil Miroslav Seidler.

Jména neplatičů se často opakují
Při své práci se Seidler často setkává se zaměstnanci, kteří pracují u majitele firmy jehož jméno je mu povědomé. "Vím o několika lidech, s jejichž jmény jsem se setkal při vyřizování nároků zaměstnanců různých firem," poukazuje Miroslav Seidler na fakt, že někteří podnikatelé jsou ve vztahu ke svým zaměstnancům nepoučitelní.

V současnosti existuje několik variant, jak se může nezaměstnaný při hledání nového místa proti takovému zaměstnavateli bránit. Nejjednodušší je při hledání nového místa prohlédnout stránky úřadu práce.

K vyplacení dlužných mzdových nároků nepotřebují zaměstnanci mnoho. Stačí podat u příslušného krajského soudu návrh na konkurs firmy zaměstnavatele a pak nahlásit svou pohledávku na Úřadu práce. Pokud jsou všechny náležitosti splněny, dochází k výplatě zaměstnavatelem zadržovaných peněz průměrně do šesti týdnů a to, pokud žadatel doloží požadované doklady, až do plné výše dlužné částky.

Zaměstnanci mohou poslat firmu do konkurzu
Rozhodující pro přijetí požadavků úřadem práce je samotné podání návrhu na konkurs u Krajského soudu. Není důležité, zda soud návrh přijme, či zda jej odmítne. Úřadu práce stačí k zahájení šetření samotné podání návrhu.

"Pokud zaměstnanci dlužné peníze vyplatíme, už se nemusí o nic dalšího zajímat," přibližuje průběh vyplácení zadržovaných mezd Miroslav Seidler. "Dlužné peníze pak vymáháme po zaměstnavateli. Buďto prostřednictvím soudu v rámci podaného návrhu na konkurs, nebo zaměstnavatel zaplatí sám. Pokud tak neučiní a soud, například pro malou likviditu firmy návrh na konkurs neuzná, pak se firma do dvou měsíců z obchodního rejstříku vymaže a úřad práce nezíská nic. To ale zaměstnance nemusí zajímat."

Na stránkách úřadů práce lze najít nejen nabídky práce, ale i seznam firem, které se vyplácením smluvených mezd svým zaměstnancům příliš nezabývají. Uchazečům o práci mohou výrazně pomoci i internetové stránky Obchodního rejstříku, na kterých lze vysledovat, zda má firma finanční problémy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc připravuje na příští rok telefonickou linku, na které by vyškolení zaměstnanci mohli odpovídat na dotazy zaměstnanců i uchazečů o práci. Spuštění linky se předběžně plánuje na začátek příštího roku.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Najdete na iDNES.cz