Mobil nám mozek neuvaří, je zatím jediná jistota vědců

Vědci se již dlouho snaží zjistit, zda mohou mobilní telefony poškodit zdraví.
Vědci se již dlouho snaží zjistit, zda mohou mobilní telefony poškodit zdraví. Studie sledující vliv neviditelného záření na lidský organismus by se daly počítat na stovky. Všechny jsou však zatím považovány za nedostačující, dokonce i svými autory. V moři nejistoty kolem elektromagnetických vln mají vědci jeden pevný bod: elektromagnetické záření má skutečně biologické účinky. Již dlouho se ví, že energie, kterou mobilní telefony vyzařují, může zahřívat živé tkáně. Proto zdravotní úřady všude ve světě stanovují limity pro vyzařování mobilních telefonů. Vycházejí z předpokladu, že čím méně mobilní telefon vyzařuje, tím lépe. Přiškrtit výkon přístrojů na dva watty je proto základním ustanovením všech norem pro výrobce mobilních telefonů. Při takovém výkonu se po dvacetiminutovém hovoru teplota mozkové tkáně zvýší sotva o desetinu stupně Celsia. A to je méně, než o kolik se mozek zahřeje při chůzi. Nebezpečí kritického zahřátí je tedy zažehnáno: anténami našich mobilních telefonů si mozek neuvaříme. Všechny dnešní mobilní telefony už tyto požadavky splňují. Také v tuzemsku stanovilo vládní nařízení od letošního 1. ledna "evropský" maximální limit vyzařování 2 W/kg. "Zákazník tedy ví, že prodávané přístroje by neměly tuto hodnotu přesahovat. Bohužel si přímo v obchodě stejně nemůže z nabízených telefonů vybrat ten, který vyzařuje nejmíň," lituje Jan Musil ze Státního zdravotního ústavu. "Sám jsem si ověřil, že tento údaj prodavači neznají." Přestože žádná vědecká studie neprokázala, že by elektromagnetické pole mobilního telefonu v těsné blízkosti hlavy lidskému mozku vadilo, pokračují vědci v dalších pokusech. Několik vědeckých týmů ve světě - včetně jednoho českého - prokázalo, že když měly pokusné osoby u ucha zapnutý mobilní telefon, zkrátila se jejich reakční doba. "Reagovaly na vnější podnět v průměru o 20 milisekund dříve," řekl lékař Robert Jech, který vedl výzkum na Neurologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jestliže mikrovlnné záření mobilu jednu část mozku stimuluje, může také škodit? "To budeme moci s jistotou říci teprve po dlouholetém sledování vlivu těchto telefonů," krčí rameny Robert Jech. Až dosud fyziologické výzkumy prováděné na člověku neodhalily nic podstatného. Nejinak je tomu u epidemiologických výzkumů. Přesto i v nich vědci pokračují dál.

Může z mobilů bolet hlava?

Některé pokusy zkoumají, zda mobilní telefony mohou způsobovat bolesti hlavy. Jedna práce prováděná ve Skandinávii, kde mobily mají asi dvě třetiny obyvatelstva, zjistila, že ty, kteří je používají, bolí hlava častěji než ty, kteří telefonují jen z pevné linky.

Hrozí nám rakovina?

Podle studie týmu Lennarta Hardella ze zdravotního centra ve švédském Örobro, uveřejněné v roce 1999, pacienti s rakovinou uvádějí, že používali často svůj telefon na straně hlavy, kde se objevil rakovinový nádor na mozku. Ale statistický rozdíl je příliš malý, než aby se mohl považovat za významný. Mezi pokusy je i mnoho kontroverzních, které vyvolávají polemiku odborné veřejnosti. Je jím například studie francouzské imunoložky z univerzity v Montpellieru Madeleine Bastidové, která předložila jeden z nejvyhraněnějších jevů poslední doby: šedesát procent slepičích embryí, která byla po dobu 21 dnů líhnutí vystavena vlnám mobilních telefonů, uhynulo. Jenže výsledky vyvolaly polemiku ve vědeckých kruzích. Lékařka telefony nezkoušela v podmínkách běžného používání, a navíc výsledky studie neuveřejnila v odborném časopise podléhajícím recenznímu řízení, ale poskytla je rovnou médiím.

Chytřejší budeme v r. 2004

Protože výsledky dosavadních studií jsou zatím slabé na to, aby z nich mohly být vyvozeny významné závěry, upírá se dnes pozornost k Mezinárodnímu centru výzkumu rakoviny (CIRC) v Lyonu, který zahájil před sedmi měsíci epidemiologický výzkum pro Světovou zdravotnickou organizaci. Konečné výsledky budou známy až v r. 2004. Výzkum studuje ve 13 zemích zvyklosti 8000 uživatelů mobilních telefonů postižených mozko vými nádory.