Mobilní volání - už žádný luxus

  10:19aktualizováno  10:19
Každý druhý člověk v České republice vlastní podle statistik mobilní telefon. Zdálo by se, že tři provozovatelé mobilních sítí Eurotel, Paegas a Oskar nemají o koho bojovat, že trh je nasycen. Opak je pravdou.

I kdyby si už ani jediný nový člověk nechtěl jejich přístroj pořídit, stále je tu pět a půl milionu lidí, kteří si na mobilní volání silně zvykli. Tak proč se nepřetahovat o ně?
Nejsilnější zbraní Eurotelu a Paegasu je stále větší nabídka služeb. Oskar útočí cenami, na které musí zbylí dva konkurenti reagovat. Konkurenční koloběh ku prospěchu zákazníka - má z čeho vybírat.

Podle čeho tedy volit nejvýhodnější služby? Každý operátor nabízí různé tarify, jež se hodí pro lidi, kteří telefonují málo, i pro ty, kteří naopak provolají měsíčně stovky minut nebo posílají jednu krátkou textovou zprávu za druhou.

Hovorné v jednotlivých tarifech Paegasu a Eurotelu je velmi podobné, takže ten, kdo se mezi konkurenty rozhoduje, by měl hledět především na doplňkové služby, které chce využívat, a také na to, jakou sít používají známí, jimž bude nejčastěji volat. Oskar je v porovnání s dvěma "staršími" soupeři levnější, v některých případech až několikanásobně.

Eurotel, jemuž by se daly ještě zhruba před půl rokem vyčítat tarify, v nichž se málokdo vyznal, složité výpočty poplatků a v porovnání s konkurenty znatelně dražší služby, poněkud změnil politiku. Jeho nabídka je přehlednější. Zákazníkům, kteří si platí měsíční paušály, umožnil převádět neprovolané volné minuty i krátké textové zprávy do příštího měsíce. A jeho nejvýhodnější předplacený tarif Fun Go díky levnějším textovým zprávám v některých srovnáních jasně poráží konkurenční Paegas Twist.

Podobně jako jeho soupeř i Paegas dává zákazníkům možnost získat k jedné paušální smlouvě až tři SIM karty (u Paegasu je možné objednat až čtyři) a nabízí stávajícím zákazníkům zvýhodněné telefony. Zcela vede díky kvalitě své sítě v oblasti datových služeb, které nejvíce využívají manažeři. Stále mu však chybí možnost volby takzvaného výhodného čísla, na které lze telefonovat v kteroukoli denní dobu za stejnou zvýhodněnou sazbu.

Ve většině jmenovaných služeb největší rival Paegas nezaostává, mnohé dokonce zavedl dříve než Eurotel, a "navíc" si nic neúčtuje za volání do hlasové schránky. První místo patří Paegasu v GSM bankovnictví. Jeho prostřednictvím mohou ovládat klienti své účty v sedmi bankách - nedávno k původním šesti přibyla Česká spořitelna. Dodnes však v jeho nabídce chybí možnost převádět neprovolané minuty.

A co nejmladší Oskar? Vsadil na to, co zákazníci, kteří se rozhodují pro mobilní telefon, vidí nejdříve - na ceny. Zatímco Paegas i Eurotel naúčtují svým klientům ještě předtím, než začnou přístroj v jejich síti vůbec používat, několikatisícový aktivační poplatek, Oskar nic takového nechce.

Nenabízí sice takzvané dotované telefony za korunu, ale pokud si člověk vybere nejlevnější nedotovaný typ, zaplatí většinou o něco méně než u konkurence za "korunový" přístroj včetně aktivace. Navíc své telefony neblokuje pro SIM karty jiných operátorů, na rozdíl od konkurence. Z Oskarova telefonu je možné bez problémů volat i se SIM kartou Paegasu a Eurotelu, obráceně nikoli.

Také poplatky za volání a odesílání krátkých textových zpráv jsou v porovnání s konkurencí v některých případech nižší. Například v rámci tarifu Slyším vás, jenž je vhodný pro lidi, kteří sami málo volají a spíše hovory přijímají, stojí jedna textová zpráva mimo špičku 0,37 koruny, ve špičce zhruba o dvacetník více. Konkurence nabízí posílání zpráv za cenu od jedné asi do tří korun.

Zatímco Paegas a Eurotel rozlišují hlavní a vedlejší denní časy, Oskar si u většiny tarifů a služeb účtuje stejně, ať člověk volá ve tři odpoledne nebo o půlnoci. Poplatek se jen někdy liší, podobně jako u konkurence, podle sítě, do které telefonuje, ovšem ani to neplatí vždy. Služby doplňuje Oskar postupně, jeho nabídka není zatím tak široká jako u Paegasu a Eurotelu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Najdete na iDNES.cz