Mobilních telefonů po Vánocích přibylo

  12:00aktualizováno  12:00
- Více než tři sta tisíc mobilních telefonů skončilo zabaleno pod vánočním stromkem. Zatímco v listopadu letošního roku uváděly EuroTel a RadioMobil dohromady necelých milion sedm set tisíc zákazníků, koncem roku tak bude mít podle odhadu odborníků mobilní přístroj už na dva miliony lidí. Už před Vánocemi představil EuroTel miliontého zákazníka. Druhému RadioMobilu a jeho síti Paegas se do Štědrého dne upsalo 873 tisíc klientů. Na konci loňského roku měl o půl milionu zákazníků méně.

To, že bezdrátový přístroj zažil takový rozmach, podpořila i strategie obou operátorů. Mobilní telefon jako dárek totiž číhal na nakupující téměř na každém kroku. "Jako výhodný tah se ukázal prodej telefonů s předplacenými kartami na vánočních náměstích a ve velkých supermarketech po celé republice," říká mluvčí RadioMobilu Tereza Kakosová.

Zájem nových klientů ovšem přinesl o Vánocích mobilním operátorům také starosti. Štědrovečerní nápor na síť přežil se ctí pouze EuroTel, RadioMobil během dne několikrát pozlobilo centrum posílání krátkých textových, takzvaných SMS zpráv.

Kdo posílal blahopřání z Paegasu, musel se obrnit větší trpělivostí, zprávy měly značné zdržení nebo je šlo odeslat například až na popáté.

"V některých lokalitách mohlo dojít k časové prodlevě při odesílání zpráv. V SMS centru se totiž vytvořila fronta zpráv kvůli nadměrnému zájmu uživatelů v jeden okamžik," vysvětluje Kakosová s tím, že v jednu chvíli technici RadioMobilu zaznamenali až 250 tisíc krátkých textových zpráv.

V počtu zaslaných textových zpráv byli aktivnější zákazníci RadioMobilu. Ten totiž zaměřením svých reklamních kampaní více podporuje využívání mobilního telefonu k jiným účelům než jen k telefonování - například právě k používání krátkých textových zpráv.

Síť Paegas přenesla 24. prosince tři miliony textových zpráv, zatímco zákazníci EuroTelu na Štědrý den poslali SMS zpráv dva miliony.

"Proti loňským Vánocům je to tisíciprocentní nárůst, což považujeme za dobrou průpravu na letošní oslavu nového roku," uvedl zástupce generálního ředitele EuroTelu Alexander Winkler.

Silvestr by už letos neměl zaskočit ani RadioMobil. "Již od poloviny prosince rozšiřujeme kapacitu SMS centra a do Silvestra bude plně připraveno," říká Kakosová.

Běžně během roku odešle centrum Paegasu okolo třiceti milionů textových zpráv za měsíc. Podle obou operátorů už nehrozí, že by na Silvestra nebo na Nový rok spadla kvůli "vánočním" problémům s textovými zprávami celá mobilní síť, protože běžné telefonování pracuje odděleně od posílání textových zpráv.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Podvodníci v Plzeňském kraji se vydávají za berňák. Chtějí po lidech peníze

Ilustrační snímek

Plzeňským krajem se se šíří e-maily, které se tváří jako oficiální obsílka finančních úřadů. Dopis vypadá jako...

Najdete na iDNES.cz