Mobilních telefonů po Vánocích přibylo

  12:00aktualizováno  12:00
- Více než tři sta tisíc mobilních telefonů skončilo zabaleno pod vánočním stromkem. Zatímco v listopadu letošního roku uváděly EuroTel a RadioMobil dohromady necelých milion sedm set tisíc zákazníků, koncem roku tak bude mít podle odhadu odborníků mobilní přístroj už na dva miliony lidí. Už před Vánocemi představil EuroTel miliontého zákazníka. Druhému RadioMobilu a jeho síti Paegas se do Štědrého dne upsalo 873 tisíc klientů. Na konci loňského roku měl o půl milionu zákazníků méně.

To, že bezdrátový přístroj zažil takový rozmach, podpořila i strategie obou operátorů. Mobilní telefon jako dárek totiž číhal na nakupující téměř na každém kroku. "Jako výhodný tah se ukázal prodej telefonů s předplacenými kartami na vánočních náměstích a ve velkých supermarketech po celé republice," říká mluvčí RadioMobilu Tereza Kakosová.

Zájem nových klientů ovšem přinesl o Vánocích mobilním operátorům také starosti. Štědrovečerní nápor na síť přežil se ctí pouze EuroTel, RadioMobil během dne několikrát pozlobilo centrum posílání krátkých textových, takzvaných SMS zpráv.

Kdo posílal blahopřání z Paegasu, musel se obrnit větší trpělivostí, zprávy měly značné zdržení nebo je šlo odeslat například až na popáté.

"V některých lokalitách mohlo dojít k časové prodlevě při odesílání zpráv. V SMS centru se totiž vytvořila fronta zpráv kvůli nadměrnému zájmu uživatelů v jeden okamžik," vysvětluje Kakosová s tím, že v jednu chvíli technici RadioMobilu zaznamenali až 250 tisíc krátkých textových zpráv.

V počtu zaslaných textových zpráv byli aktivnější zákazníci RadioMobilu. Ten totiž zaměřením svých reklamních kampaní více podporuje využívání mobilního telefonu k jiným účelům než jen k telefonování - například právě k používání krátkých textových zpráv.

Síť Paegas přenesla 24. prosince tři miliony textových zpráv, zatímco zákazníci EuroTelu na Štědrý den poslali SMS zpráv dva miliony.

"Proti loňským Vánocům je to tisíciprocentní nárůst, což považujeme za dobrou průpravu na letošní oslavu nového roku," uvedl zástupce generálního ředitele EuroTelu Alexander Winkler.

Silvestr by už letos neměl zaskočit ani RadioMobil. "Již od poloviny prosince rozšiřujeme kapacitu SMS centra a do Silvestra bude plně připraveno," říká Kakosová.

Běžně během roku odešle centrum Paegasu okolo třiceti milionů textových zpráv za měsíc. Podle obou operátorů už nehrozí, že by na Silvestra nebo na Nový rok spadla kvůli "vánočním" problémům s textovými zprávami celá mobilní síť, protože běžné telefonování pracuje odděleně od posílání textových zpráv.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Doručovatelé dostali přenosné alarmy, pošta teď řeší spoustu planých poplachů

Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek.

Pošťáci nově nosí SOS tlačítka – aby si mohli přivolat pomoc. V reálu je ale přivolání komplikovanější než mobilem....

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...Najdete na iDNES.cz