Zbavte se starého telefonu ekologicky. V unikátním Mobilomatu

  14:03aktualizováno  14:03
Češi mají doma milióny nepoužívaných mobilů. Často přitom nevědí, jak se jich šetrně zbavit. Teď můžou starý telefon zahodit snadno a ekologicky v pražském nákupním centru Chodov. První Mobilomat najdete v tamní prodejně elektra.

Unikátní Mobilomat v pražském Centru Chodov | foto: Asekol

Zařízení samo pozná, jestli jde opravdu o mobil, a podle toho jej buď přijme, nebo odmítne. Mobilomat se tak brání vtipálkům, kteří by chtěli vhazovat dovnitř cokoliv jiného.

„Podle průzkumů leží doma lidem až osm milionů nepoužívaných telefonů, které je možné zrecyklovat. Řada Čechů totiž neví, co si s nepotřebnými přístroji počít,“ vysvětluje manažerka komunikace společnosti ASEKOL Martina Ďaďová hlavní popud ke zřízení automatu na nepotřebné telefony.

Fotogalerie

„Pokud se chceme chovat ekologicky, měli bychom k tomu mít co nejvíce příležitostí,“ dodává Ďaďová s tím, že Mobilomat nemá v Evropě obdoby.

První přístroj na recyklaci mobilních telefonů se od konce ledna zkouší v nákupním centru Chodov v Praze. Zatím se jedná o pilotní projekt neziskové společnosti, která stroj se svými partnery přes rok vyvíjela.

Pokud se projekt osvědčí, plánuje ASEKOL Mobilomat přemisťovat na další místa v republice. A do budoucna by společnost se zaměřením na zpětný odběr elektrozařízení chtěla nasadit další stroje na sběr nepoužívaných telefonů.

Mobilomat stál statisíce

„Automat rozloží telefon na jednotlivé suroviny a zbaví jej nebezpečných částí,“ říká Ďaďová o přístroji s hodnotou ve výši statisíců korun. Telefony pak končí ve sběrné nádobě Mobilomatu, kterou ASEKOL pravidelně vybírá a teprve poté předává telefony k recyklaci.

První měsíc provozu bude u Mobilomatu i vyškolený personál, který komukoliv pomůže s obsluhou zařízení a poradí také, jak správně třídit a žít ekologičtěji.

Navíc nabídne poctivým třídičům i odměnu. Prvních pět set lidí dostane za vysloužilý telefon poukázku v hodnotě 200 korun na nákup v obchodě Datart. Dalších sto pak získá možnost slevy na nákup značkového televizoru.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Češi se přestali zlepšovat ve schopnosti splácet dluhy

Ilustrační snímek

Schopnost Čechů splácet závazky se v letošním třetím čtvrtletí poprvé od konce roku 2015 přestala zlepšovat. Na konci...Najdete na iDNES.cz