Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobily připravují past na špatné klienty

  1:00aktualizováno  1:00
Platíte pozdě účty za mobilní telefon? Nedostanete půjčku, nebo jen na vyšší úrok. Máte skluz ve splátkách za lednici? Mobilní operátor vám nedá dotovaný telefon nebo zvýší zálohu na volání. Žít jako špatný dlužník bude v Česku opět o něco těžší.
Mobilní telefon

Mobilní telefon | foto: Profimedia.cz

Naopak, mít účty v pořádku by se mělo vyplatit.

Do registru neplatičů, který provozuje sdružení bank a splátkových prodejců Solus, se totiž chystá vstoupit těžká váha: trojice českých mobilních operátorů.

"Trend ve zhoršování platební morálky především u fyzických osob je stále patrný. V tomto směru plánujeme přistoupení k registru neplatičů Solus," uvedl Jiří Hájek z T-Mobile.

"Používáme vlastní systém vyhodnocování bonity klienta, ale v dohledné době uvažujeme o zapojení do vybraného mezifiremního registru o platební morálce," říká Marcela Malivánková, finanční ředitelka Eurotelu.

"Jsme v současné době v jednání se sdružením Solus," potvrdil i Petr Šindler, mluvčí Oskara.

Podle informací MF DNES proběhlo už několik kol jednání, která zatím vázla zejména na finančních otázkách.

Eurotel, Oskar i T-Mobile si totiž uvědomují velkou cenu svých údajů, schraňují údaje o více než třech milionech tarifních zákazníků, a mají tedy dobrý obrázek o stavu peněženek minimálně třetiny obyvatel.

"Chtěli bychom, aby vstoupili všichni tři mobilní operátoři. Jejich členství by bylo velice přínosné pro ošetření rizik vyplývajících ze služeb poskytovaných dalšími členy sdružení," říká Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.

Jednání by se měla nyní posunout vpřed. Od ledna příštího roku má totiž začít platit přenositelnost mobilního čísla, což ulehčí a pravděpodobně i rozproudí přechody z jedné sítě do druhé. A mobilní operátoři budou chtít vědět, zda nezískají "černého pasažéra".

V případě, že by operátoři nedotáhli jednání se Solusem do konce, zvažují i vytvoření vlastního registru, jen s údaji o špatných mobilních klientech. I na seznam neplatičů Solus se dostanou jen problematičtí dlužníci, přístup k němu mají za úplatu členové sdružení.

Například splátkový prodejce by po vstupu mobilních operátorů mohl zjistit, zda žadatel o půjčku má v pořádku více závazků, tedy i ty za mobilní telefon.

"Díky tomu lépe posoudíme předpoklady žadatele poskytnutou půjčku splatit. Takovou možnost přivítá každá společnost, která má zájem o odpovědné úvěrování," uvádí Milan Bušek, ředitel správy řízení rizika ve splátkové společnosti Cetelem ČR.

O údaje od mobilních operátorů, ale třeba i od plynárenských či energetických společností, stojí také konkurenční nebankovní registr.

"Zahraniční zkušenosti ukazují, že pozdní platby například za elektřinu nebo jejich úplné zastavení bývají často prvním signálem vážnějších finančních problémů a následně i nesplácení dalších závazků," uvádí jeden z důvodů zájmu Petr Kučera, šéf Czech Credit Bureau, které nebankovní registr provozuje.

Mobilní operátoři mají s neplatiči poměrně velké zkušenosti. Podíl špatných pohledávek na celkových tržbách se u nich pohybuje mezi 0,5 a 1,6 procenta, velmi problémových klientů má každý řádově desítky tisíc.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz